ZAMANLA YOK OLMUŞ İLGİNÇ MESLEKLER


63
178 shares, 63 points

Teknolojinin gelişmesi yeni meslekler yaratması dışında, birçok mesleğin de yok olmasını sağlıyor. Zamana ve teknolojiye yenik düşmüş en ilginç 11 meslek. 

 1. 1 Uyandırma Servisi


  Bu mesleğin icra edildiği dönemde çalar saat yoktu. İnsanların işe veya okula gidebilmesi için uyanması gerekliydi. İşte tam bu noktada ''Uyandırma Servisi'' devreye giriyordu. Para karşılığında istediğiniz saatte sizi uyandırıyordu. 

 2. 2 Kadavracı


  19. yüzyılda tıp fakültelerinin karşılaştığı en büyük sorun kadavra yokluğu idi. O yıllarda yasal olmayan kadavra temini için mezar kazan kadavracılar kullanılırdı. Tıp fakülteleri, kadavra ihtiyacını karşılamak amacıyla bu insanlara başvururlardı

 3. 3 Bowling Labutu Diziciliği


  Bu insanlar Bowling salonlarında Bowling labutlarını düzmekle görevliydiler. Bu meslekte labutları otomatik düzen aletin keşfiyle tarihe karışmıştır.

 4. 4 Uçak Dinleyiciliği


  Radar sistemleri, kuleler yerine bu konuda kendini geliştirmiş insanlar, bu mesleği icra ederdi. Gökyüzünü dinler ve uçak seslerini duymaya çalışırlardı. Ve Uçak dinleyicileri, savaş dönemlerinde düşman uçakları yaklaşmakta olduğunda da bilgi verirdi.

 5. 5 Fare Avcılığı


  Fareler bir zamanlar insanlık için büyük tehdit oluşturmuştu. Pek çok hastalığa sebep olan fareleri avlamak için görevlendirilen insanlar vardı.

 6. 6 Buz Kesiciliği


  Henüz buzdolabının olmadığı dönemlerde, insanlar yiyeceklerini muhafaza etmek için evine büyük buz kütleleri alırdı. Buz kesicilerinin görevi, buzları kesmek ve evlere dağıtmaktı.

 7. 7 Telefon Santral Operatörlüğü


  Gelişen teknoloji sayesinde tek tuşla rahatlıkla sağlayabildiğimiz iletişim, her zaman bu kadar pratik değildi. Dünyadaki tüm telefon trafiği bu operatörler tarafından idare edilirdi. Dolayısıyla binlerce kişiye istihdam sağlayabilen bir iş koluydu. Teknolojiye yenilerek tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

 8. 8 Tomruk Sürütücüleri


  Büyük iş makinelerinin henüz olmadığı zamanlar, tomruk diye adlandırılan ağaç kütlelerini veya büyük taşları taşımak üzere insan gücü gerekiyordu. Bu insanlar da devasa tomrukları taşırken genelde nehirleri kullanırdı.

 9. 9 Sülük Toplayıcılığı


  Sülüklerin hastalıkları tedavi ettiğine dair olan yaygın inançtan ötürü hastaneler bolca sülük tedarik etmek istiyordu. Sülük toplayıcıları, topladıkları sülükleri doktorlara veya hastanelere satardı.

 10. 10 Okuyuculuk


  Radyonun henüz keşfedilmediği yıllarda özellikle de fabrika işçilerinin gündemden haberdar olmaları için okuma yazma bilen insanlar kiralanırdı. Bu insanlar fabrika içerisinde gazete veya dergi okuyarak fabrika işçilerinin gündemden haberdar olmaları sağlanırdı. Tabi radyonun keşfi ile bu meslekte tarihteki yerini aldı.

 11. 11 Lamba Yakıcılığı


  Elektriğin keşfinden önce gaz lambalarıyla etrafın aydınlatıldığını duymuşsunuzdur. İşte bu durum karanlıkta kalan sokaklar aydınlatılırken de geçerliydi. Sokak lambalarını yakan ve kontrol eden görevliler, bir zamanların en çok aranan mesleğini yapıyorlardı.


Like it? Share with your friends!

63
178 shares, 63 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
8
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format