Yeraltı Edebiyatının En Önemli İsimlerinden Hakan Günday’ın Sizi Farklı Dünyalara Sürükleyecek Eserleri


139
157 shares, 139 points

29 Mayıs 1976 yılında Y  Rodos’ta  dünyaya geldi. İlköğrenimini Brüksel’de, liseyi Ankara’da Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümüne başladı, ertesi yıl Universite Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler bölümüne geçti.  İlk romanı Kinyas ve Kayra’  ile edebiyat çevrelerinin ilgiyle izlediği ve kendi okur kitlesini yaratmayı başarmış bir yazar haline geldi . Aynı zamanda oyun da yazan Günday, ilk oyunu olan Malafa, 2010 yılında 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterime girmiştir.
Hakan Günday, eski milletvekillerinden Faik Günday’ın torunudur. 26 Kasım 2014 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü almıştır. Yeraltına meyyal dili, insanı yorumlama biçimi ve kışkırtıcı cümleleri ile kendine has bir edebiyat yazarıdır. Eserlerinde samimi bir anlatım mevcuttur. Anlatımda yer yer olağanüstülüklere yer vermiştir. Hakan Günday’ın kitaplarında bol bol argo ve küfür vardır, sokak kül­türünü ve günlük konuşma dilini başarıyla kul­lanmıştır. İşte Hakan Günday’ın romanları.

 1. 1 Kinyas ve Kayra (2000)


  Günday'ın ilk romanıdır.  
  Konusu: Hayata karşı kin ve nefretle dolu olan, suç ve şiddete eğilimli iki arkadaş olan Kinyas ve Kayra'nın Afrika, Amerika ve Türkiye'de geçen hayat hikayeleri anlatılmaktadır.

  "Hiç uykum yok. Hiç uyuyamıyorum. Domuz gibi içiyorum. Ama gözlerimi kapalı bile tutamıyorum. Sabaha beş saat var. Annemi düşünüyorum. Nerededir şimdi? Aynada kendime bakıyorum bazen. Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor. Sağ omzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuz dört dikiş. Medeniyeti bir aralar, herkes gibi yaladığımı kanıtlayan apandist ameliyatımın izi. Ve sırtımı çok, hızlı yaşlandım! Ancak hayattayım.
  Kayra, bir gün bana 'Mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun' demişti.
  Sayfa Sayısı:  567

 2. 2 Zargana (2002)


  Bu kitabı okuduktan sonra, yazarın nasıl bir hayal dünyası var diye düşüneceksiniz . Melkankoliyi damarlanızda hissedeceğiniz bir yapıt.
  Konusu: Berlin sokaklarında yalnız ,aç, üşümüş, tecavüze uğramış, beş parasız 12 yaşında bir genç.Yaşadıkları onu nereye sürükleyecek, o nasıl bir değişime uğrayıp Zargana olacak? Zargana ile birlikte Berlin sokaklarını arşınlayıp,yaşadığı olaylara şahit olacağız,kitap boyunca onunla birlikte büyüyeceksiniz.

  Sayfa Sayısı: 192 

 3. 3 Piç (2003)


  Piçlerin çocukları olmaz.
  Piçler, aşık oldukları kadınların kendilerini kurtaracaklarını düşünür. Oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak için gelmemiştir.
  Piçlere sır verilebilir. Ölümleriyle son bulan sırdaşlıkları vardır.
  Piçlerin cinsel hayatı düzensizdir.
  Piçlerin bedenleri ve akılları, diğer insanlarınkilerin aksine nasırlaşmaz. Onların nasırlaşan tek yerleri ruhlarıdır.
  Sayfa Sayısı: 224

 4. 4 Malafa (2005)


  Konusu:  Aldatmaca üzerine kurulu bir dünyadan söz ediliyor bu kitapta.  Bir kuyumcu dükkânına kocaman bir dünyayı sığdırıyor. Ana karakter bir tezgahtar. Eline ne geçerse satabilecek kadar başarılı... Ağzı laf yapan, herkesi ikna edebilecek  bir tezgâhtar.  Satmak dışında dünyada olup biten hiçbir şeyi umursamayan bir insan.  Yüzeysellik ve satmak... Her şeyden ve hepsinden önemlisi satmak, yani başarı. Kocaman bir yalanın hüküm sürdüğü bu büyük kuyumcu, ona göre, büyük bir kuyu...

  Sayfa Sayısı: 212

 5. 5 Azil (2007)


  Konusu:  Teknoloji, insanların davranışını, ahlakını, sosyoekonomik ilişkilerini, asla geri dönülmeyecek bir biçimde değiştiriyor.Söz konusu değişim, insanlığın amacından sapmasına ve doğadışı, adsız bir türün yeşermesine neden oluyor. İnsanlığın bin çabayla iki bin yılda yarattığı asgari ahlak, elli yılda televizyon tarafından çiğneniyor. Ve on yıldır da internet tarafından yutuluyor.Bireyin yalnızlığı, toplum dışına çıkmasıyla sonuçlanıyor. Toplum dışına itilen (ya da bunu kendi tercih eden) birey, kendi doğrularını yaratıp onlarla yaşamaya başlıyor. Zamanla toplum ile birey arasında genişleyen ahlak farkı, ikisinin de hastalanmasının temel nedeni oluveriyor.Hakan Günday "Azil"de içinde yaşadığımız toplumsal yapıya yönelen eleştirisini, modern insanın “hiç”leşme sorunsalını, gerçek, hayal, kâbus arasındaki geçişler ile zaman ve mekân geçişlerini, yer yer sertleşen ifadelerle öyle ustalıkla aktarıyor.

  Sayfa Sayısı:  216

 6. 6 Ziyan (2009)


                              HATIRALARINDA YAŞAYANLAR, DONARAK ÖLÜRLER

  ‘‘Beyaz gövdeli zenci köpeklerimiz var. Adları da var. Ama onlar birer heykel. Çağırınca gelmiyorlar artık. Cennetin kapısını bekliyorlar. Karla karışık toprağa gömülebilmek için kulakları dik donuyorlar! Öyle bir cennet ki, paslı demirin bile ak sakalı var. Bizi saran tel örgüler beyaz angoradan örülmüş. Havası havlamayı bırakmış, ısırıyor. Beyaz ağzı etimizle dolu. Bu yüzden sessiz bir ayaz var. Saçaklardan sarkan mızrak dişleri ensemize saplanmış. Gazete kâğıdı gibi buruşmuş derimizde mor diş izleri, bekliyoruz.
  Cennetten kovulmayı. Bembeyazız. Soğuk. Donmak. Çözülmek. Tekrar donmak. ..  Sayfa Sayısı: 352

 7. 7 Az (2011)


  Diyebilirsin ki, bir insanı, fotoğraflarından ve hakkındaki haberlerden ne kadar tanıyabilirsin? Haklısın. Belki de çok az...

  O zaman şöyle demeliyim: Seni az tanıyorum... Az...

  Sen de fark ettin mi? Az dediğin, küçücük bir kelime. Sadece A ve Z.
  Sadece iki harf. Ama aralarında koca bir alfabe var.

  Sayfa Sayısı: 360

 8. 8 Daha (2013)


  Siz bu cümleyi okurken, bir yerlerde insanlar, ülkelerindeki savaş, açlık ve yoksulluktan kaçmak için sonu zifiri bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Ancak bu hikâye o kaçak göçmenlerle değil, onları kaçıranlardan biriyle ilgili. Adı Gazâ. Babası bir insan kaçakçısı, Gazâ da onun çırağı. Henüz 9 yaşında. Yani, hayata ve insana dair, öğrenmemesi gereken ne varsa, hepsini öğrenecek yaşta.

  Sayfa Sayısı: 420

 9. 9 Günday'ın Dizi ve Film Senaryoları


   Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortasında (Kısa Film-2013)
   Orman (Kısa Film-2015)
   Şahsiyet (Dizi Film-2018)
   Müslüm (Sinema Filmi-2018)


Like it? Share with your friends!

139
157 shares, 139 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format