Ukrayna’da iki Türk kız öğrenciyi öldüren Hüsnü Can Çökmez’in cezası belli oldu


112
104 shares, 112 points

Ukrayna’da Tıp Fakültesi’nde okuyan eski kız arkadaşı Buket Yıldız ve Yıldız’ın ev arkadaşı Zeynep Hüsünbeyi’ni bıçakla öldüren ve eşyalarını çalan Hüsnü Can Çökmez, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Son sözü sorulan sanık Hüsnü Can Çökmez, “Canavarca hisle öldürmekten bahsediyorlar. Canavarca his ormanda hayvan avlamak gibi bir şeydir. Ben canavarca hisle öldürmedim. Tasarlayarak yapmadım, anlık bir olaydı. Katılanlar pişman olmadığımı söylemekteler. Ancak ben illaki pişmanlığımı göstermek zorunda değilim. Ben pişmanlığımı içimde yaşıyorum. Benim öldürdüğüm kişilerin ölümünü izlediğim söylenmektedir. Katılanlar bunu nasıl söylüyor, kendileri orada mıymış” dedi.

Çökmez’i toplam 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, “Sanığın suçu işleme şekli, kişilik özellikleri ve sosyal ilişkileri itibariyle suç işlemeye meyilli” olmasını gerekçe göstererek cezaların hiçbirinde indirime gitmedi. 

İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Hüsnü Can Çökmez, maktuller Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi’nin ailesi ile tarafların avukatları katıldı.

Esas hakkındaki savunmasını yapan Hüsnü Can Çökmez’in Avukatı Kasım Erol, müvekkilinin üzerine atılı suçlardan beraatına, ceza verilmesi durumunda da lehine hükümlerin uygulanmasını istedi.

‘Söyleyeceğim bir şey yok’

Esas hakkındaki savunması sorulan sanık Çökmez, “Söyleyeceğim herhangi bir şey yok” dedi. 

Aileler cezalandırılmasını istedi

Maktul Buket Yıldız’ın annesi Cenan Yıldız, sanığın kızını öldürdükten sonra orada Zeynep Hüsünbeyi’nin gelmesini beklediğini, Zeynep’in gelmesi ile onu da öldürdüğünü belirterek, “Meydana gelen olay nedeniyle bütün ailece perişan olmuş durumdayız. Cezalandırılsın” dedi. Buket Yıldız’ın babası Hikmet Levent Yıldız da sanığın hiçbir indirimden yararlandırılmadan cezalandırılmasını istedi. 

Zeynep Hüsünbeyi’nin babası Yurdal Hüsünbeyi, “Sanık hem bizi hem de Buket’in ailesini mahvetmiştir. Hiçbir indirimden yararlanmamasını talep ediyorum” dedi.

‘Ben illa ki pişmanlığımı göstermek zorunda değilim’

Son sözü sorulan sanık Hüsnü Can Çökmez, “Canavarca hisle öldürmekten bahsediyorlar. Canavarca his ormanda hayvan avlamak gibi bir şeydir. Ben canavarca hisle öldürmedim. Tasarlayarak yapmadım, anlık bir olaydı. Katılanlar pişman olmadığımı söylemekteler. Ancak ben illaki pişmanlığımı göstermek zorunda değilim. Ben pişmanlığımı içimde yaşıyorum. Benim öldürdüğüm kişilerin ölümünü izlediğim söylenmektedir. Katılanlar bunu nasıl söylüyor, kendileri orada mıymış” dedi. 

İki kez ağırlaştırılmış müebbet

Kararını açıklayan mahkeme Çökmez’i, Buket Yıldız’ı ‘Tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Çökmez ayrıca Zeynep Hüsünbeyi’ni ‘Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak ve yakalanmamak amacıyla kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal

Mahkeme, cinayetlerden sonra maktullere ait telefon ve tablet bilgisayarı çalan Çökmez’i, ‘Bina içinde hırsızlık’ suçundan üst sınıra yaklaşarak 8 yıl, ‘Konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan da yine üst sınıra yaklaşarak 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Cezalarda indirim yapılmadı

Çökmez’i toplam 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, “Sanığın suçu işleme şekli, kişilik özellikleri ve sosyal ilişkileri itibariyle suç işlemeye meyilli” olmasını gerekçe göstererek cezaların hiçbirinde indirime gitmedi. 

İddianameden öne çıkanlar

Ukrayna’da 31 Aralık 2018 tarihinde tıp fakültesi öğrencisi olan eski sevgilisi Buket Yıldız ve ev arkadaşı Zeynep Hüsünbey’i öldüren Hüsnü Can Çökmez, olaya hırsızlık süsü vermek için maktullere ait telefon ve tablet bilgisayarlarla evden çalarak İstanbul’a kaçtı.     

Maktüllere ait eşyaları satan Çökmez, Pendik’te mezarlıkta yakalandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Çökmez’in, eski kız arkadaşı olan Buket Yıldız ile tekrar bir araya gelmek için yaptığı teklifin reddedilmesi üzerine bıçakla olayı gerçekleştirdiği belirtildi. 

Çökmez’in olay esnasında Yıldız’ın eve gelen arkadaşı Zeynep Hüsünbey’in de şüpheli tarafından öldürüldüğü belirtilen iddianamede, sanığın, ‘Canavarca hisle birden çok kişiyi öldürmek’, ‘Bina dahilinde hırsızlık’, ‘Konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.


Like it? Share with your friends!

112
104 shares, 112 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format