Türkiye’yi Büyük Bir Felaketten Koruyan Kahraman Bilim Adamı: Süreyya Tahsin Aygün ve Thalidomide Faciası


135
539 shares, 135 points

Yaklaşık 60 yıl önce on binlerce bebeğin hayatı bir daha asla değişmeyecek şekilde etkilendi. Tıp dünyasında gözünü para hırsı bürümüş bir şirketin ihtirası sebebiyle 10 bin bebek öldü ya da sakat kaldı. İnsanların hayatını kabusa çeviren olayın temelleri Almanya Aachen‘de ekim 1957’de atıldı. O dönem isim yapmış bir grup doktor “Thalidomide” etkin maddeli “Contergan” adını verdikleri bir ilaç geliştirdi.

Reçetesiz satılan Contergan‘ın prospektüsünde “hamile kadınlar, anne ve çocuklar tarafından güvenle kullanılabileceği” yazıyordu. Hamilelerde uyku problemlerini ve sabahları ortaya çıkan kimi rahatsızlıklara iyi geliyordu. Oysa yeterli testler yapılmamış, hatta kimi denemelerde toksit durumlar fark edilmişti. İlaç yine de piyasaya sürüldü ve dönemin en çok satan ürünlerinden oldu.

1957-1961 arasında dünyanın her yanında satıldı. Ancak sonuçları ağır oldu: 90.000’den fazla düşük, 10.000’den fazla sakat ve ölü doğum. Thalidomide sebebiyle sakat doğan bebeklerin elleri ve ayakları gelişemiyor, kasıktan ya da omuzdan kolsuz – bacaksız deforme uzuvlar ortaya çıkıyordu. Bebeklerde körlük ve sağırlığa da rastlanıyordu.İlaç piyasaya çıktıktan dört yıl sonra 1961 yılında Hamburg’lu bir çocuk doktoru olan Widukind Lenz tarafından mercek altına alındı.

Lenz, özellikle erken hamilelik dönemindeki Thalidomide kullanımı ve kusurlu doğumlar ile ilgili kanıtları Grünenthal’a sundu. Kasım ayının ortalarına doğru firmanın artık kaçacak deliği kalmamıştı, Contergan toplatılmaya başlandı. Grünenthal ilacın yıkıma uğrattığı ailelere toplam 100 Milyon Mark ödemeye mahkum edildi. ABD ve Türkiye, Thalidomide’in mağduru olmayan nadir ülkelerden. ABD, Almanya‘dan ilaç almadığı için bu tehlikeden kurtuldu. Türkiye ise İstiklal Madalyası sahibi Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün‘ün çabalarıyla bu tehlikeden uzak kaldı. Thalidomide etken maddesinin zararları konusunda bilgi sahibi olan Aygün, Sağlık Bakanlığı‘nı uyararak ilacın Türkiye’ye girişini engelli.

Bu sayede çocuklarımız kurtuldu.Halen Almanya’da yaşları 48 ila 52 arasında değişen yaklaşık 2700 Contergan mağduru yaşıyor.Faciaya sebep olan Grünenthal şirketi ise halen faaliyette. Grünenthal, geçmişte Nazilerle de iç içe olmuş bir şirket. Firma direkt Nazi partisi üyesi Witz kardeşler tarafından parfüm ve temizlik ürünleri geliştiren bir kimya şirketi olarak kuruldu. Bu şirket savaş sonrasında Nazi doktorlarının toplandığı bir kuruluş oldu.


Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün

Heinrich Mückter (1914-1987), Hitler’in ari ırk çalışmalarının hevesli doktorlarından biriydi. Tifo için aşı geliştirmekte olan Mückter bu uğurda yüzlerce mahkumun ölümünden de suçluydu. Tifo virüsü vücut dışında yaşayamadığı için Nazilerin rehin aldıkları masum insanlara enjekte ediliyordu. Bu psikopat adam yüz binlerce insanın hayatını kabusa çeviren Contergan adlı ilacı BULANDI.

Ülkemizi Büyük Bir Felaketten Koruyan Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün Neredeyse Şarlatan İlan Ediliyordu

Amerika, Thalidomide’in ülkeye girişine engel olan Frances Oldham Kelsey adındaki doktoru milli kahraman ilan edip, dönemin başkanı Kennedy elinden ödüllendirilirken Prof. Aygün ülkemizde neredeyse şarlatan ilan edilmeye kalkışılıyor. Almanya’da adına enstitü kurulan bu değerli bilim adamımız ayrıca 1957 yılında amniyotik sıvıda ilk kök hücreyi geliştirmeyi başarmıştır. Aygün olmasaydı belki de bugün Türkiye’de çoğu insan mağdur olacaktı. Ne kadar teşekkür etsek azdır….


Like it? Share with your friends!

135
539 shares, 135 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
2
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
7
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format