TÜRKİYE’NİN İLK GANGSTERİ OLAN NECDET ELMAS’IN İLGİNÇ HİKAYESİ


98
269 shares, 98 points


18 Ağustos 1961 tarihinde Necdet Elmas, elinde silahla bir banka şubesine girdi ve “Bu bir soygundur” dedi. Türkiye o an daha önce alışık olmadığı bir manzarayla karşılaştı. Bu soygundan sonra gazeteler onu ”Türkiye’nin ilk gangsteri” olarak lanse etti. Yalnızca ilk gangster olması değil, soygundan sonra yaptıklarıyla da adından söz ettirmeyi başarmıştı. İşte ilk resmi gangsterimiz Necdet Elmas’ın ilginç hikayesi.

‘Kimse kıpırdamasın, bu bir soygundur!’

Vezne görevlileri bunu bir şaka sandılar, ama değildi. İstanbul Çemberlitaş’taki Buğday Bankası‘na gelen siyah gözlüklü, uzun boylu, adeta Amerikan filmlerinden fırlamışçasına bir tarza sahip adam veznedeki paraları doldurmaları için torbayı bankacılara fırlattı. 
Ülkenin bir numaralı  gündem maddesi olacak ‘gangster’ efsanesi bu şekilde başladı.

Dönemin unutulmaz otomobillerinden 59 model Chevrolet Impala, gangsterin tutkusuydu. Oto hırsızlığı da yapmış olan, ancak yalnızca Chevrolet Impala kullanan bu adam, melek kanatlı 59 model Impala ile İstanbul sokaklarında polisi ustaca atlatmayı başardı. Polis araçları o dönemde 80 km/s hıza ulaşıyorken, bu otomobil 120 km/s yapabiliyordu. Ve tecrübeli bir sürücüsü varsa, onu yakalamak neredeyse imkansızdı! Necdet Elmas ve 59 model Impala, gerçekten sıkı ikiliydi.

İş Bankası Kazlıçeşme Şubesi önünde, 8 silindirli bir 59 model Chevrolet!

Görgü tanıklarına göre araba sokakta çalışır halde bırakılmıştı. Sesi ortalığı adeta gök gürültüsü gibi inleten aracın sahibi iki dakika sonra döndü. Elinde o zamanın parası ile 165 bin TL ile…
Necdet Elmas efsanesi, bu soygunun ardından tüm şehre yayılacaktı. Polis bir türlü Necdet Elmas’ı yakalayamıyordu.

Necdet Elmas ile ilgili bir diğer tuhaf olay ise polislere mektup yollamasıydı.
Sadece Impala ya da Sten makineli tabancası değil, nevi şahsına münhasır tarzı onu farklı kılıyordu.  Gazetelere soygun yapacağına dair mektuplar gönderen gangster, bu mektuplarında son derece kibar bir dil kullanıyordu. Basın ve polis, sonraki araştırmalarında da teyit edeceği bir gerçekle karşılaştı; ‘Gangster okumuş, eğitimli birisiydi’.

Mektuplarında yalnızca soygun öncesinde, sonrasında haber vermek için değil bazen de planlarından bahsederdi. Polisi eleştirdiği de oluyordu. 

Gazetelerde hergün ona dair çıkan haberler, polisin onu bir türlü yakalayamaması çok dikkat çekmeye başlamıştı. 

1960 darbesinin ardından görevi alan devlet başkanı Cemal Gürsel’in de kulağına gidecek bu olay önlemlerin çok fazla artırılmasına, askerin ve polisin Elmas için adeta seferber olmasına kadar gidecekti.

Bir aile gangster diye kurşun yağmuruna tutuldu.

 Elmas’ı efsaneleştiren cümle: ‘Ben işçinin parasına dokunmam!’

Gangsterin halk arasında bir efsaneye dönüşmesinde en önemli olaylardan birisi de  İş Bankası Kazlıçeşme Şubesi soygunu sırasında yaşanmıştır. 

Tanıklara göre Elmas’a ‘Ben işçiyim, benim 460 liramı alma’ diyen bir vatandaşa cevabı şöyle olmuştur, 

Ben işçinin parasına dokunmam.’ Ardından da o kişinin 460 lirasını geri vermiştir. 

Bu olayın iyice duyulmasının ardından Elmas bazıları için halk kahramanı, özellikle ‘devlet üst kademesi’nden bazıları içinse ‘muhtemel bir komünist’ olmuştur.

Mesele artık iyiden iyiye büyümeye başlamıştı ve rahatsızlık yaratıyordu. Gürsel’in o dönemde ‘Gerekirse bir ihtilal yapılır’ sözü, Elmas’ın ‘İşçinin parasına dokunmam’ sözünden sonra çıkan komünist dedikodularına ilişkin söylenmiştir yorumları da yapılır. Yani durum o kadar ciddidir…

Helikopterler, uçaklar, askerler, polisler. Günlerce aradılar, zaman zaman izini bulsalar da Necdet Elmas ellerinden kaçmayı bildi. 

Cumhuriyet gazetesi onu yakalamak için ekip kurdu

Cumhuriyet gazetesi de Elmas’ı takip ettirmek için, ABD’de bu işleri yapmış deneyimli birinin de dahil olduğu bir ekip kurar. Hatta Necdet Elmas’ın kaçtığı bir anda Chevrolet Impala’sını ateşe vererek koşarak izini kaybettirdiği bir olay vardır. Yıllar sonra izini sürenlerin  polis değil gazeteci olduğunu öğrenince Elmas ‘Tüh, beni takip edenlerin siz olduğunu bilseydim arabayı yakmazdım. Yazık oldu’ demiştir.

Sonra yapılan araştırmalarda, Necdet Elmas’ın Chevrolet marka otomobillere bir hassasiyetinin olduğu, daha önce Chevrolet marka araçları çalmaktan ötürü 11 yıl hapis yattığı öğrenildi. Soygunlarda bir de ortağı vardı. Necdet Sinkil isimli ortağına Küçük Necdet deniyordu

Yüzlerce polisin, askerin yakalayamadığı gangster Necdet Elmas, bir akrabasının ihbarı ile Darıca’da yakalandı.

Elmas ve ortağı Küçük Necdet, polisin ve askerin çemberi daralttığını, onlara ulaşacaklarını biliyordu. Bunun için uzaklaşmaya karar verdiler. Darıca’da birkaç gün saklanıp, bir tekne ile kaçacaklardı. Ancak bir akrabası, ödül olarak belirlenen ‘100 bin TL’nin çekiciliğine dayanamadı.

Onları polise ihbar etti. 
Polis ve askerler evin etrafını çevirdi. Binbaşı, “Necdet teslim ol, her tarafın çevrildi, kurtulamazsın” diye bağırdı. Necdet Elmas, “Bana bakın, zaten kafam bozuk, üzerime varmayın haa! Yoksa ya intihar

 edeceğiz ya da yaylım ateşi açacağız. Kıyamet o zaman kopacak! Evvela şefinizle konuşmak istiyorum” dedi. Binbaşı içeri girdi. 

Necdet Elmas silahını ve paraları teslim etti. Binbaşıya, “Müsaade edin, tıraş olayım. Bu şekilde çıkamam” dedi. Binbaşı kabul etti. Tıraşını oldu, süveterini giydi, saçlarını taradı, “Hazırım” dedi. Kovalamaca bitmişti. 

Polisin kovalamaca konusunda çok canını sıkan arabaları da Elmas ile birlikte değişmişti. O yıl yeni getirilen 60 model Chevrolet Impala da arama çalışmalarında kullanılıyordu. Yakalandıktan sonra 60 model Impala’yı gören Elmas’ın şöyle dediği rivayet edilir;
‘Acaba bunların 70 modelleri nasıl olacak?’

Bir kişinin burnunun bile kanamadığı iki banka soygununun sorumlusu ‘naif gangster’ Necdet Elmas 20 yıl, ortağı ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Like it? Share with your friends!

98
269 shares, 98 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
3
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format