TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DOLANDIRICISI SÜLÜN OSMAN: Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında.


143
737 shares, 143 points

                                                       SÜLÜN OSMAN EFSANESİ
Sülün Osman’ın kral olarak anılması iyi şeyler yaptığından dolayı değil maalesef. Fakat yaptıklarını okuduktan sonra neden bu kadar meşhur olduğunu ve dolandırıcılar kralı olarak anıldığını anlayacaksınız. Çünkü o her zaman akılalmaz işler yapmış.

Sülün Osman, Galata Kulesi’ni satmış, Eminönü meydanındaki saati ve şehir hatları vapurlarını devretmiş, Boğaziçi Köprüsünü 1 yıllığına kiralamış ve Taksim meydanına paspas atarak gelen geçenden ayakbastı parası almıştır.  Sülün Osman mesleğinin inceliklerini Sadri Alışık’a da öğretmiştir.Hem de hatırı sayılır bir para karşılığında.  Bu olay ”Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasında soru olarak karşımıza çıktı.

Sülün Osman aynı zamanda gururlu bir insan.Aziz Nesin kitabında Sülün Osman’dan bahsetmiş.Bizimki alınmış tabi.Üzerine bir de dava açmış ve kitapta geçen sözlerden rencide olduğunu söylemiş.

Dolandırıcılığın inceliklerini Kumkapılı bir Rum’dan öğrendiğini söyleyen sonrasında ise işe kendi yorumunu da katan Sülün Osman olayı öyle uçuk boyutlara taşımış ki, dolandırıcılıktan girdiği hapishane’de, yönetimi kandırarak “Alınteriyle yaşamak” adlı bir konferans bile vermiş…

 


Sülün Osman şu sözleriyle dolandırıcılığı özetliyor, dolandırdıklarının da dolandırıcı olduğunu ifade ediyor :

“Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. Yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. On tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. Kuyumcunun kapısındayız. ve dükkan kapalı. Karımın hastalığını olduğunu söylüyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum. Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. Diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın…

Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. O arada benim ayakçım da mevzuya ortak çıkıyor ve bilezikleri ucuzdan o almak istiyormuş gibi ayak yapıyor. Telaşlanıyor adam fahiş kazanç imkanı kaybolacak diye. Hemen 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, ben de kayboluyorum ortalıktan. Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. Ben aranıyorum… Demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. Gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı.Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım…”


Like it? Share with your friends!

143
737 shares, 143 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
3
Harika!
LOL! LOL!
14
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format