Türkiye’de Gerçekleşmiş Sırlarla Dolu 10 Cinayet


75
125 shares, 75 points
 1. 1 Adnan Kahveci


  Adnan Kahveci, 46,47 ve 48. hükümetlerde görev yapmış bir siyasetçidir. 5 Şubar 1993'te eşi ve çocuklarıyla birlikte otobanda ters yola girerek trafik kazası yapmış ve hayatını kaybetmiştir. Sıradan bir kaza gibi gözükse de yıllar sonra oğlu Cihan Kahveci şu açıklamaları yaptı: ''Bunun bir kaza olmadığını, babamın katledildiğini ben kanıtladım, kimin yaptığını yaptırtdığını buldum'' ifadelerini kullandı. 

 2. 2 Üzeyir Garih


  Dönemin en önemli iş adamlarından olan Üzeyir Garih, 2001 yılında Eyüp Sultan Mezarlığında uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybetti. Katil zanlıları bulunamadı. Ayrıca bazı iddialara göre Kurtlar Vadisindeki Baron karakteri  Mehmet Karahanlı veya Samuel Vanunu'nun Üzeyir Garih'i canlandırdığı söyleniyor. 

 3. 3 Hiram Abas


  Hiram Abas, mitte gizli görevlerde çalışmış bir Türk ajandır. 26 Eylül 1990 senesinde işe gitmek için çıktığı yolda suikaste kurban gitmiştir. Failleri hala bulunamamıştır. Kurtlar Vadisindeki Aslan Bey'in Hiram Abas'ı canlandırdığı düşünülmektedir.  

 4. 4 Gaffar Okkan


  Pkk ve Hizbullah'a yönelik  operasyonlarla öne çıkan Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffur Okkan, 24 Ocak 2001'de Diyarbakır'da beş polis memuruyla birlikte öldürüldü.  Bu cinayet hala çözülememiş olmakla birlikte Hizbullah ya da JITEM tarafından gerçekleştirildiği düşünülmektedir. 

 5. 5 Sabahattin Ali


  Türk Edebiyatının en muhalif şairi ve yazarı olan Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf gibi değerli romanları edebiyatımıza kazandırdı. 1930’lu yıllarda Atatürk’e hakaret gerekçesiyle tutuklandı.  Konya ve Sinop hastanelerinde yatan Ali, 1933’te çıkan af ile serbest bırakıldı. 1945’de en ünlü mizah dergilerinden biri olanMarko Paşa’daki yazıları yüzünden sürekli kovuşturmalar açıldı. 1948’de Zincirli Hürriyet’teki bir yazısından dolayı hakkında tekrardan kovuşturma açılınca nakliyeciliğe başladı. 1 Nisan 1948 yılında yurt dışına çıkma girişimi sırasında öldürüldü, cesedi öldürüldükten iki buçuk ay sonra 16 Haziranda bulundu. Ölümünden çok sonra Öldüren kişinin  Ali Ertekin adında bir kaçakçı olduğu ortaya çıktı. Ancak arkasındaki sır perdesi hiçbir zaman bilinmedi.

 6. 6 Abdi İpekçi


  Dönemin Milliyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olan Abdi İpek, 1 Şubat 1979 yılında Mehmet Ali Ağca tarafında öldürüldü. Arkasındaki sır perdesi, Ülkedeki istikrarsızlığın, askeri darbe hareketliliği akıllara derin devleti getiriyor. Mehmet Ali Ağca, yoksul bir ailenin çocuğuydu. Abdi İpekçi’yi öldürdüğü zaman 21 yaşındaydı.  Abdi İpekçi, gazete binasında çıkıp, arabasına atlayıp evinin yolunu tuttu. Evine yaklaştığı zaman, arabasının ön tarafına yaklaşan saldırgan önce otomobilinin camından delik açtı, sonrada otomatik silahla beş el ateş açtı. İlk iki kurşun Abdi İpekçi’nin koluna saplandı, üçüncü kurşun ise Abdi İpekçi’nin cebindeki kalemi oldu. Kalemi parçalayıp kalbine sapladı. Hareket halindeki araç kontrolden çıkıp ağaca çarparak durdu. Gerçekleşen bu cinayetin yapanı Mehmet Ali Ağca, ama bu emri veren kişiler, örgütler hiçbir zaman bilinmedi.

 7. 7 Uğur Mumcu


  1993 yılı Türkiye’nin yaşadığı en çetrefilli yıllardan biridir.  Birçok önemli kişilerin çeşitli yollarla ölüme götürüldüğü bir yıl olarak her zaman hatırlanacaktır. 1993 yılı Ocak ayından başlayıp, aralık ayının sonlarına kadar hep kirli oyunlara sahnede olacaktır. Araştırmacı gazeteci olan, büyük başarılara imza atan Uğur Mumcu, 1992 yılında Milliyet Gazetesinde ayrılarak, Cumhuriyet Gazetesine geçti. 24 Ocak 1993’te  Ankara' da Karlı Sakak’taki evinin önünde, arabasına C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giderek yaşamını yitirdi. Suikastin hemen ardında olay yerine gelen inceleme uzmanları hiçbir delilin bulmadığını, patlama sonucu etrafa dağılan parçaların cımbızla toplanması gerekirken bu deliller bir süpürgeyle süpürülerek ortadan kaldırıldığı iddia edilmiştir.

  Bu olayın ardında İslam Hareket, Hizbullah gibi örgütler üstendi. Ancak arkasında daha da farklı örgütlerin olması gündeme gelmişti. Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, ziyaretleri sırasında dönemin Başbakan’ı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğunu” belirterek adeta namus borcu vermişlerdi. 1993’te işlenen bu cinayetin failleri halen yakalanmamıştır.

 8. 8 Eşref Bitlis


  1993 yılında pusuya yatırılan diğer bir kişide Eşref Bitlis oldu. Orgeneral Eşref Bitlis, 7 Şubat 1993 tarihinde içinde bulunduğu Beechcraft B200 King Air uçağın henüz aydınlanmayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bir önceki yıl da Irak’ın Selahaddin kentine gitmekte olan Bitlis’in helikopterine taciz uçuşları yapılmış ve helikopteri inişe zorlanmış. Bir suikast olduğu üzerinde durulan bu kazanın nedenleri ve failleri bulunamamıştır.

 9. 9 Turgut Özal


  Cumhurbaşkanlığı sırasında vefat eden ya da zehirlenen Özal’ın ölümü hakkında kesin bilgiye ulaşılmış değildir. Turgut Özal,  1993 tarihinde 5 ülkeyi kapsayıcı 12 günlük Türkistan gezisinden sonrası yurda döndükten sonra vefat etti. Türkiye’de dört bir tarafından İstanbul’a akın edildi. Bir suikast olabileceği düşüncesi yıllardır tartışılmıştır. Turgut Özal’ın limonatasına katılan arsenikle zehirlediği iddiasını eşi  Semra Özal, ortaya sürmüştür. 19 yıl sonra kabri açıldı, ancak ölüm nedeni ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı.

   

 10. 10 Hrant Dink


  Türkiye’de gazetecilik yapan, Ermeni asıllı olan Hrant Dink, 19 Ocak 2007  yılında Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos Gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Suikast’i yapan kişi güvenlik kameralarıyla teşhis edilmesi üzerine 19 yaşında olan Ogün Samast  babası tarafında ihbar edilerek jandarma ve polis tarafından Samsun otogarında yakalandı. Tabi arkasında kimler olduğu çözülmedi. 19 yaşındaki bir çocuk bunu tek başına planlayamaz değil mi?


Like it? Share with your friends!

75
125 shares, 75 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format