TÜRKİYE ŞERİATLA YÖNETİLSEYDİ KADINLAR HANGİ HAKLARA SAHİP OLACAKTI?


104
431 shares, 104 points

Türkiye’nin şeriatla yönetilmesini isteyen birçok insan var, hatta daha iyi bir yönetim şekli olduğunu savunanların sayısı oldukça fazla. Peki şeriatla yönetilsek neler olacağını kaç kişi biliyor? Kadınların hangi haklara sahip olacağını kaç Türk kadını biliyor? İşte şeriatla yönetilen ülkelerde kadın hakları…

1996-2001 arasında iktidarda kalan aşırı dinci Taliban dönemi kadınlara karşı resmen savaş ya da cihat ilan etti. Kadınların tüm hakları elinden alındı. Afganistan‘da kız çocuklarının yüzde 57’si 16 yaşından önce evlendiriliyor. Birçok erkeğin, ergenlik öncesi yaşta birden fazla eşi var. Eğer Afganistan’da dul bir kadınsanız ölen kocanızın akrabasıyla evlenmek zorundasınız.

Kadınların mülkiyet ve miras hakkı anayasal koruma altında değil. Afganistan’da kadınsanız tecavüze uğrayabilirsiniz, tecavüze uğradığınızda şikayetçi olabileceğiniz bir yer yok. Tecavüz, yasalarda açık bir şekilde suç olarak tarif edilmiyor. Suçlu kadın olarak görülüyor. Endonezya’da da durum farklı değil. Orada da kurallar benzer şekilde ve kadının hiçbir hakkı yok.

Kuran’da ise kadının miras hakkı şu ayetlerle açıklanmıştır.

Allah size, çocuklarınız hakkında erkeğe, iki kadın payı kadar (vermenizi) emreder. (Mirasçılar) ikiden fazla kadın iseler bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, anne babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da anne babası ona vâris olmuşlarsa annesinin hakkı üçte birdir. Ölenin kardeşleri varsa annesinin payı, vasiyetten ve borçtan sonra altıda birdir. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin fayda bakımından size daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş paylardır; şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Şahitlik ise şu şekildedir.

Erkeklerinizden iki kişiyi şahit tutun. İki erkek yoksa kabul edeceğiniz şahitlerden bir erkekle iki kadın da olabilir. Biri yanılırsa diğeri hatırlatır…” (Bakara 2/282)

Suudi Arabistan’da kadın ve kızlar, yabancılar da dahil, siyah giyinmek zorundadırlar. Giysileri ya çarşaf ya da abaye olacak, başları kapalı olup ayakları görünmemelidir. Eğer peçe ile gözleri açıkta bırakan kısım geniş olursa, bu aralığın transparan bir kumaş ile gölgelenmesi gerekiyor. Ayrıca erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak. Ülkede çalışan iş gücünün sadece % 5’i kadındır, onların da genelde erkeksiz ortamlarda çalışmalarına izin verilir. Kadın iş gücünde dünyada sonuncu sıradadır. Kadınların araba kullanması yasakken eylemlerden sonra kısıtlı olarak kullanmaları serbest oldu. Devlet tarafından oluşturulan din polisleri, kadınları hayatın her alanında gölge gibi takip edip şeriata uygun davranıp davranmadıklarını denetliyor.

Kadınlar kasiyerlik yapabilirlerken yayınlanan bir fetvayla kadınların kasiyerlik yapmasının, akrabaları olmayan erkeklerle aynı ortamda bulunmaları anlamına geldiği ve bunun şeriata aykırı olduğu belirtilmişti. Bir kadının yanında kendisine eşlik eden erkek bir akrabası olmadan taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor. Kadın ve kızların aile kısmı olmayan kafe ve lokantalarda oturmasına izin verilmemektedir. Hatta oturmak şöyle dursun kadın kasası ayrı olmayan fast foodçulardan paket siparişi bile yapamamaktadırlar. Kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip değiller.

Suudi Arabistan kadınlara araba kullanma iznini geçtiğimiz yıl belirli şartlarla verdi. Fakat Atatürk 5 Aralık 1934 kadına seçme ve seçilme hakkı verdi. Çok basit bir şeymiş gibi gözükse de şeriatla yönetilen ülkelere baktığımızda olayın ciddiyetini daha iyi anlıyoruz. Atatürk Türkiye’sinde kadınlar her alanda var oldular. Kadın-Erkek eşit haklara sahip oldu, ayrım yapılmadı. Bugün kadınlara bu haklar verilmeseydi Türk kadını şu an ne durumda olacaktı bilemeyiz. Fakat şeriatla yönetilen ülkelerde kadın hakları ortada, bizde de hemen hemen bu şekilde olacaktı. Çünkü dünyada şeriatla yönetilip kadın haklarına sahip çıkan bir ülke yok. Kadın hakları bir yana dursun kadının insan olarak görüldüğü ülke yok…


Like it? Share with your friends!

104
431 shares, 104 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
3
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
2
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format