Türk Sinemasına Ne Kadar Hakimsin? Tek Bir Kareden Filmleri Hatırlayabilecek Misin? 15 Soruluk Test


125
189 shares, 125 points
 1. 1 İpucu: Ellerini yıkadın mı?

  1. Mucize
  2. Vavien
  3. Ağır Roman
  4. Bal
  Doğru!
  Yanlış!

  Vavien

  Vavien, Engin Günaydın ve Binnur Kaya'nın başrollerini oynadığı Türk filmi. 18 Aralık 2009'da vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Taylan Biraderler olarak bilinen Yağmur ve Durul Taylan yapmıştır.

  Konusu: Celal, karısı ve çocuğuyla mutsuz hayat sürmektedir. Abisi Cemal’le birlikte ortak oldukları elektrik dükkânında da işler pek parlak değildir. Abisiyle tek eğlencesi Samsun’da pavyona gitmektir. Pavyonda çalışan Sibel Ceylan’a olan aşkı Celal’in başına dert açacaktır. Celal’in karısı Sevilay, Almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları biriktirerek saklamaktadır. Bu paranın kurtuluşu olduğunu düşünerek bir plan yapan Celal’i sürprizler beklemektedir.

 2. 2 İpucu:Kolera

  1. Laleli'de Bir Azize
  2. Fasulye
  3. Gecenin Kanatları
  4. Ağır Roman
  Doğru!
  Yanlış!

  Ağır Roman

  Ağır Roman, 1996 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki filmin yönetmeni Mustafa Altıoklar, görüntü yönetmeni de Ertunç Şenkay'dır. Başrollerde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen oynamıştır. Film Metin Kaçan'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve dönemin en çok ses getiren filmlerinden biri olmuştur. Eser adını ağır bir Roman oyun havasından alır.

 3. 3 İpucu:Saat Kaç?

  1. Barda
  2. Yumurta
  3. Siyah Beyaz
  4. Maruf
  Doğru!
  Yanlış!

  Barda

  Barda, 2007 yapımı bir Türk suç dram filmidir. Serdar Akar'ın yazıp yönettiği film gerçek bir olaydan esinlenilerek hazırlanmıştır. 1997 yılında Ankara'da bir barda gerçekleşen bir grup gence uygulanan tecavüz, işkence ve cinayeti konu edinir. 26. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde yapılmış en sert Türk filmi olarak sunulmuştur.

 4. 4 İpucu: Boksör

  1. Laleli'de Bir Azize
  2. Gemide
  3. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
  4. Uçurtmayı Vurmasınlar
  Doğru!
  Yanlış!

  Gemide

  Gemide, bir Türk dram sinema filmi. Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen film 1998 yılında gösterime girmiştir. Filmin müziklerinin besteleri Uğur Yücel tarafından hazırlanmıştır. Laleli'de Bir Azize filmi ise Gemide'nin devamı niteliğindedir. Film, Azize: Bir Laleli Hikâyesi adıyla da bilinmektedir.

 5. 5

  1. Bal
  2. Süt
  3. Yumurta
  4. Bir Zamanlar Anadolu'da
  Doğru!
  Yanlış!

  Bal

  Bal, 2010 yapımı bir Semih Kaplanoğlu filmidir. 60. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde galası yapılmış film "Yusuf Üçlemesi"nin son filmidir. Bu film 60. Berlin Uluslararası Film Festivalinde Festivalın en prestijli ödülü olan Altın Ayı ödülünü kazanmıştır."Yusuf Üçlemesi"nin ilk iki filmi Yumurta ve Süt tür.[1] Çekimleri İzmir'in Tire ilçesinde yapıldı.

 6. 6

  1. Sen De Gitme
  2. Dönersen Islık Çal
  3. Uçurtmayı Vurmasınlar
  4. Duvar
  Doğru!
  Yanlış!

  Uçurtmayı Vurmasınlar

  Uçurtmayı Vurmasınlar, yönetmenliğini Tunç Başaran'ın yaptığı 1989 yapımı uzun metrajlı Türk sinema filmi. Çekimleri Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde gerçekleşti. Film, 62. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin yabancı dilde en iyi film dalında Akademi Ödülü aday adayı olarak seçilmiştir.

 7. 7

  1. Yahşi Batı
  2. Arog
  3. Pardon
  4. Gora
  Doğru!
  Yanlış!

  Gora

  G.O.R.A., senaryosunu Cem Yılmaz'ın yazdığı, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı, bilimkurgu ve komedi türlerindeki 2004 çıkışlı Türk filmidir.

 8. 8

  1. Eşkıya
  2. Hamam
  3. Anlat İstanbul
  4. Beyoğlu
  Doğru!
  Yanlış!

  Eşkıya

  Eşkıya, başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel'in paylaştığı 1996 yapımı sinema filmi. Yavuz Turgul'un yönettiği ve senaryosunu yazdığı Eşkıya, 1996-1997 sezonunda 2 milyon 568 bin 339 kişi tarafından izlendi. Gişe istatistiklerinin tutulmaya başlandığı 1989'dan sonraki dönemde, gösterime girdiği 1996'dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi oldu.Türk sinemasının modern zamanlarındaki ilk büyük gişe patlamasını gerçekleştiren Eşkıya'nın bu başarısı, 1980'li yıllardan itibaren üretim ve seyirci sayısı bakımından büyük bir çöküş yaşayan Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası sayılmaktadır.

 9. 9 İpucu: Bok Ettin Bayan!

  1. Sarı Mercedes
  2. Banker Bilo
  3. Çiçek Abbas
  4. Zavallı
  Doğru!
  Yanlış!

  Sarı Mercedes

  Sarı Mercedes, çekimleri 1987 yılından 1992 yılına dek süren, yönetmenliği ve senaristliğini Tunç Okan'a ait Türk-Fransız-Alman-İsviçre ortak filmi.

  Film 29. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden "En iyi yönetmen","En iyi kurgu", "En iyi ikinci film" ödüllerini; 5. Ankara Film Festivali'nden "En iyi erkek oyuncu" ödülünü; 1992'de Kültür Bakanlığı'ndan "Sinema Başarı" ödülünü; 7. Adana Altın Koza Kültür Sanat Festivali'nden de "En İyi Müzik" ödülünü kazanmıştır.

 10. 10 İpucu: Şişme pezevenk Osman

  1. Şans Kapıyı Kırınca
  2. Pardon
  3. Vizontele
  4. Hokkabaz
  Doğru!
  Yanlış!

  Pardon

  Pardon, Mert Baykal'ın yönettiği bir film. Senaryosu Ferhan Şensoy'a ait olan Çok Tuhaf Soruşturma adlı tiyatro oyununun sinemaya uyarlanmış hali olan filmin çekimleri Sinop Cezaevi'nde yapılmıştır.

 11. 11

  1. Gölge Oyunu
  2. Dar Alanda Kısa Paslaşmalar
  3. Abuzer Kadayıf
  4. Şekerpare
  Doğru!
  Yanlış!

  Gölge Oyunu, 1992 yapımı bir Türk filmi. Yavuz Turgul'un senaryosunu yazıp yönettiği filmde Şener Şen ve Şevket Altuğ oynamıştır.

 12. 12 İpucu: Çay yok bok için!

  1. Varyemez
  2. Düttürü Dünya
  3. Deli Deli Küpeli
  4. Yoksul
  Doğru!
  Yanlış!

  Yoksul

  Yoksul, Zeki Ökten'in yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu Umur Bugay'ın yazdığı, 1986 yapımı Türk sinema filmi.

  Filmde Ticari bir Han'da çaycılık yapan Yoksul'un (Kemal Sunal) Han'da yaşadıkları ve Esnafla olan ilişkileri esprili bir şekilde izleyiciye aktarılmaktadır. Ayrıca Yoksul'un çok sevdiği ancak onu sadece parası için kullanan sevgilisi Leyla (Şehnaz Dilan) tarafından da ihanete uğrar. Leyla, Hanın çaycısı Yoksul'dan devamlı bir şeyle ister ve istediklerini aldırır. Sonunda da evden atılıyoruz bahanesiyle Yoksul'dan yüklü bir para alır ve işi terkeder. Bir daha da çalıştığı iş yerine uğramaz Yoksul halen onu beklemektedir. Ancak sonunda gerçek ortaya çıkar. Leyla Yoksul'dan aldığı parayı da alarak başka bir adamla kaçmıştır. Yoksul filmin sonunda çalıştığı çay ocağını alır ve Hanın esnaflarından Kerim Bey'le ortak olur.

 13. 13 İpucu:Ya Evde Yoksan?

  1. Neredesin Firuze?
  2. Beynelmilel
  3. Organize İşler
  4. 7 Kocalı Hürmüz
  Doğru!
  Yanlış!

  Neredesin Firuze?

  Neredesin Firuze, 2004 yılı yapımı Türk filmi. IFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar) tarafından gerçekleştirilen prodüksiyonda Levent Kazak'ın yazdığı senaryo Ezel Akay (Ezop) tarafından yönetilmiştir. Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Cem Özer, Ata Demirer, Murat Akkoyunlu, gibi geniş bir kadroya sahip olan film, Türkiye'de yapılmış en nitelikli müzikal filmlerden biri olup "Neredesin Firuze" İMÇ (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) plak dünyasına hiciv dolu bir yaklaşımla Türk Toplumu'nun içinde bulunduğu çaresizliklere getirdiği gülünesi veya ağlanası çözümleri komik boyutta sinema perdesine aktarır. Filmde renkler ve müzik başarılı oyuncu seçimiyle sunularak kendi içinde bir dramı ve komediyi barındırır.

 14. 14 İpucu: Abi tabureleri aldım, açıyoruz barı. Tabure barın bel kemiğidir.

  1. Tabutta Rövaşata
  2. Pek Yakında
  3. Her Şey Çok Güzel Olacak
  4. Organize İşler
  Doğru!
  Yanlış!

  Her Şey Çok Güzel Olacak

  Her Şey Çok Güzel Olacak, 1998 Türk yapımı güldürü filmidir.

  Ömer Vargı'nın yönettiği filmin yapımcılığını Filma-Cass adına Mine Vargı üstlenmiş, görüntülerini ise Garry Turnbul çekmiştir. Cem Yılmaz'ın Mazhar Alanson ile başrollerini paylaştığı ilk sinema deneyimidir. Ayrıca Cem Yılmaz bu filmin senaryosunda da yer almıştır.

 15. 15 İpucu: Dostoyevski

  1. Yeraltı
  2. Masumiyet
  3. Kader
  4. Yazgı
  Doğru!
  Yanlış!

  Yeraltı

  Yeraltı, 2012 yapımı Zeki Demirkubuz filmidir. Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar adlı hikâyesinden esinlenerek yaratılan filmin başrolünde Engin Günaydın oynuyor.

Türk Sinemasına Ne Kadar Hakimsin? Tek Bir Kareden Filmleri Hatırlayabilecek Misin? 15 Soruluk Test

Created on
 1. Test Sonucu
  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result
 2. Test Sonucu

  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result

Like it? Share with your friends!

125
189 shares, 125 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
Yani Yani
2
Yani
Harika! Harika!
11
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
3
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format