TÜRK KRİMİNOLOJİ TARİHİNİN EN PSİKOPATI: YAVUZ YAPICIOĞLU


88
284 shares, 88 points

Cumhuriyet tarihinin en çok insan öldüren katili olan Yapıcıoğlu, 1994-2002 yılları arasında polis kayıtlarına göre 20, ailesine ve görgü tanıklarına göre  tam 50’ye yakın kişiyi öldürdüğü iddia ediliyor. Yani sadece 20 tanesi kanıtlanabilmiş.

Yavuz Yapıcıoğlu, 1967 yılında adana’da doğdu. Yapıcıoğlu, normal zamanlarında sakin ve başarılı bir insan olarak biliniyordu. okul hayatı başarılıydı. Yakalandıktan sonra verdiği ifadede cinayetleri kendisinin işlemediğini, içindeki diğer adamın bunları yaptığını söylüyordu. Genel olarak “deli taklidi yapan akıllı bir insan” görüntüsü çizen ama işlediği cinayetlere baktığımızda aklından dehşete kapılarak şüphelendiğimiz Yapıcıoğlu, cinayet işlemeye başladığı zaman durmak bilmiyor, aynı gün içerisinde beş kişiyi öldürdüğü bile oluyordu. Yapıcıoğlu defalarca yakalandı ancak her seferinde “cezai ehliyeti olmadığı” gerekçesiyle salınıverdi. Kaldırıldığı hastahanelerdeki koğuş arkadaşlarını ve hasta bakıcıları dövdü, birçoğunu soyarak işkence etti, bazen “İsa” bazen de “Atatürk” olduğunu iddia etti.
Sudan Sebeplerle Acımadan İnsan Öldüren Bir Cani

-Adana’dan kaçarken bindiği otobüs Ankara’da mola verdi. Simit alacaktı; ancak cebinde parası yoktu. Tanımadığı birinden para istedi, vermeyince adamı izleyip tenha bir köşede şişleyerek öldürdü. Cinayeti gören bir adamı da kovaladı, yakalayıp boğazından keserek acımasızca öldürdü.

Harçlık vermedi diye ağabeyinin dükkanını yaktı. Ayrıca yakın akrabalarından ikisinin daha evini yaktı. Silivri’deki babasını öldürmek için evini bastı, baba Selim pompalı tüfekle ateş ederek Yavuz’un elinden kurtuldu.

3 gün birlikte kaldığı anneannesi annesiyle ilgili hoşuna gitmeyen bir söz söyleyince kristal kül tablasını başına vura vura öldürdü. Olayı duyan anne 2 gün sonra kalp krizinden öldü.

– Bir cami avlusunda kendisine ısmarladığı dondurmayı yemeyi reddeden Belçikalı bir kadın turisti avluda öldürdü.

-Kaçtığı şehirlerden birinde bir camiye sığınıp camide kalmak isteyip  imamının Yapıcıoğlu’na izin vermemesi üzerine cemaat namaz kılarken imamın kulağına tornavida saplayıp kaçmıştır.

Cinayetleri genel olarak bu şekilde sudan sebeplerle gerçekleşmektedir. Öldürdüğü insanların belirli bir profili yoktur, planlı değildir. Bir anlık öfkeyle gerçekleştirdiği bu olaylar bilinenlerden sadece bazıları. Böyle bir psikopatın bilinmeyen birçok cinayeti veya yaralaması mevcut olması kuvvetle muhtemeldir.

Yapıcıoğlu bu cinayetler sonrasında pek çok kez kaçıp kurtuldu, ancak eninde sonunda yakalandığı da oluyordu. Yakalandığı bu zamanlardaysa yine salıveriliyordu, nedeniyse “cezai ehliyetinin olmaması” idi. Yapıcıoğlu bir seferinde akıl hastanesine gönderildiğinde, orada çırılçıplak soyunarak koridorlarda “Ben İsa’yım” diye bağırarak gezmeye başladı. Hasta bakıcılara saldırdı ve yaraladı. Hastanede kendisiyle birlikte kalan diğer insanları dayaktan geçirdi. Bazılarını soyarak işkence etti. Bununla da yetinmeyerek hastanede yangın çıkardı.

Yapıcıoğlu tüm bu süreçlerin sonunda artık hapse atılmasına neden olan olaya karıştı. 2002’de, Çorlu’da, önce bir spor tesisinin üç tane bekçisini öldürdü. Daha sonra camiye giden Yapıcıoğlu, buraya sığınıp orada kalmak istedi. İmamın izin vermemesi üzerine namaz esnasında önce imamın kendisini, sonra da orada bulunanlardan birini yine tornavidasıyla ağır yaraladı.

Mahkemeye çıkarıldığı zamanlarda kimseye zarar vermemesi amacıyla duruşmada karate ve judo bilen polisler görev yapıyordu. Yapıcıoğlu, burada ise sürekli kendisinin gerçek Atatürk olduğunu söylüyordu.

Sonrasındaysa kendisinin aslında sağlam olduğunu, deli raporu almak için herkesi yanılttığını açıkladı. Buna rağmen ara sıra zaman ve mekan algısını kaybettiğini, cinayetlerini de bu sırada işlemiş olduğunu ifade etti. Mahkeme, serbest bırakıldığı her tutuklamanın ardından cinayet işleyen bir adama dönüşmüş olması sebebiyle, Türkiye tarihinin en büyük psikolojik kurullarından birisinin kurulmasına karar verdi. Kurul kararı sonucunda “akıl sağlığının yerinde olduğuna ilişkin bir rapor” çıkarıldı ve “cezai ehliyet kazanması” nedeniyle tutuklanabilip cezaevine yollandı.

Yapıcıoğlu şu an 51 yaşında ve cezaevinde.


Like it? Share with your friends!

88
284 shares, 88 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
3
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
3
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format