Türk Grafik Sanatının Kurucusu, Cumhuriyeti Afişleyen Adam İhap Hulusi Görey’in Hayatı ve Eserleri


128
151 shares, 128 points

1898 yılında Kahire‘de doğan İhap Hulusi Görey, Türk grafik sanatının kurucusu ve reklamcılığın ilk büyük isimlerindendir. En çok bilinen işleri Türk markaları için yaptığı tasarımlardır. Birçok devlet kurumunun kurumsal kimliğini oluşturmuş ve bunları yaparken aslında yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti‘nin görsel kimliğinin oluşturulmasında katkı sağlamıştır.

İlk ve orta eğitimini Kahire’de İngiliz Okullarında tamamlayan İhap Hulusi, 1920 yılında resim eğitimi almak üzere Almanya’ya gitti. Münih’te Haimann Schule atölyesinde üç yıl çalıştı, daha sonra Kuntsgewerbe  Schule’ye devam ederek eğitimini tamamlayıp ülkesine döndü. Arapça, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nda çalışması istendi. Kısa bir dönem çalıştı fakat daha sonra memuriyeti reddetti.

50 yıllık bir dönemin endüstri, kalkınma, ticaret ve sosyal yaşamın gelişmelerini belgeledi. Yeni kurulan bir devletin ilk uzman tasarımcısı olan İhap Hulusi,  Cumhuriyetin 10. yılında yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine Atatürk tarafından kol saati hediye edildi.1929’da İstanbul’da ilk atölyesini kurduktan sonra Kulüp Rakısı etiketi ve Atatürk’ün siparişi üzerine Alfabe’nin kapağını tasarlayan İhap Hulusi, Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti, Sümerbank, Emlak Kredi,
Türk Ticaret Bankası, Maliye Bakanlığı ve Milli Piyango gibi birçok kuruluşa yıllarca hizmet verdi.


1932 tarihli tasarım oldukça tartışmalara yol açsa da, afişteki kişilerin yakın dostu Fazıl Ahmet Aykaç ve kendisi olduğunu söylemiştir.


İlk çalışmalarını Akbaba Dergisi’ne gönderdi. Derginin yöneticisi Yusuf Ziya Ortaç’ın ilgisini çekti: “İçinden bir karikatür çıktı zarfın. Ama bildiğimiz karikatürlerden değil. Ne resim-karikatür, ne karikatür-resim. Alışmadığımız, görmediğimiz bir sanat işi. ”

Yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da adını duyurmayı başardı.
 Bayer’in afiş ve etiketleri, Mısır‘ın Tekel İdaresi, Devlet Demir Yolları ve şehir hatlarına ait ve ilanları, ünlü İngiliz viskisi John Haigh‘ın, İtalyanların Cinzano ve Fernet Branca’sının afiş ve etiketleri İhap Hulusi tarafından yapıldı.
 1948’de Viyana Uluslararası Afiş Sergisi’nde ‘Bursa ve İzmir’ adlı afişleriyle derece aldı. İlk sergisini 1935’te Beyoğlu‘nda açtı. Türkiye’deki ilk grafik tasarım sergisi bu şekilde açılmış oldu.

27 Mart 1986’da İstanbul’da 88 yaşında yaşamını yitirdi.

İhap Hulusi Görey’in çalışmalarından birkaç örnek


Like it? Share with your friends!

128
151 shares, 128 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
9
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format