Tüm Türkiye’nin Saygı Duyduğu Duayen Sanatçı Müslüm Gürses’in Trajedi Dolu Hayatı


108
240 shares, 108 points

Sokağa çıkıp ''Müslüm Gürses'i seviyor musunuz?'' diye sorsak, ''Sevmiyorum'' diyeni bulmak  zor olacaktır. Gürses'in hiçbir şarkısını dinlememiş birisi dahi karakterinden ötürü ona saygı duyuyor ve seviyor.  Hayran kitlesi de sadece şarkılarına değil, Müslüm Gürses'in naif kişiliğine, kimseyi kırmak istemeyen babacan tavırlarına, mütevaziliğine  aşık. Dünyada hayran kitlesi en fanatik sanatçılar sıralaması yapılsa Müslüm Gürses o listede eminiz yer alacaktır.  Konserlerinde sürekli olay çıkması, kendisini jiletleyip hastanelik olan hayranlarıyla adından sürekli söz ettirse de Gürses bu durumdan hiç hoşnut değildi. Katıldığı TV. programlarında ve röportajlarında bunu sıkça dile getiriyordu.Gürses, son dönemlerinde öyle bir hamle yaptı ki tüm Türkiye'nin onu tanımasını ve dinlemesini sağlamayı başardı. Sadece belirli bir kitlenin dinlediği ''arabesk'' müziğinden biraz sıyrılıp farklı çalışmalar denedi ve oldukça başarılı oldu. Bir nevi yeniden doğuş denilebilir. Şebnem Ferah, Teoman, Duman, Bülent Ortaçgil gibi tarzına hiç uymayan şarkıcıların şarkılarını yeniden yorumladı. Kendine has yorumlarıyla seslendirdiği bu şarkılar büyük ilgi gördü.  Böylece belirli kişilerin dinlediği sanatçı olmaktan çıkıp tüm Türkiye'nin dinlediği, insanların onu yakından tanımaya başladığı bir döneme girildi. Nilüfer, Affet, Hangimiz Sevmedik, Bir Ömür Yetmez, İtirazım Var, Olmadı Yar, Paramparça gibi şarkıları, hayatında hiç Müslüm Gürses dinlemeyen kişilere Müslüm Gürses dinletmeyi başarmış hatta bir Müslüm Hayranı olmalarını sağlamıştır. Bu durum eski hayranlarının biraz tepki göstermesine sebep olsa da zamanla onlarda bu duruma alıştı. Çünkü o kadar seviyorlar ki Gürses'i başkalarıyla paylaşmak istemiyorlardı. 

 Acı Dolu Hayatı

İlkokuldan mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etmeyen Müslüm Gürses; 14 yaşındayken 1968 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katılmak istemiş ancak babası Mehmet Akbaş karşı çıkmıştır. Bu konuda taviz vermeyen Müslüm, yarışma için kendisine bit pazarından kıyafet almıştır. Yarışma gecesi, Müslüm uyurken babası saçlarını kesmiştir. Buna rağmen ses yarışmasına katılmasına engel olamamıştır. Katıldığı ses yarışmasında birinci olur. Bu yarışmadan sonra Gürses soyadını almıştır. Müslüm Gürses kendisine yapılan teklifle, çay bahçesinde kısa bir süre sahneye çıkar ve asıl mesleği olan terziliğe geri dönmek zorunda kalır. Bir gün Mehmet adındaki arkadaşı, bir gazinonun assolisti olan Sadık Altınmeşe rahatsızlanmasından dolayı onun yerine çıkması için Gürses’e teklifte bulunur.Göstermiş olduğu müthiş performanstan sonra mikrofonu elinden hiç bırakmaz. Bu olay terzihane de çalışırken söylediği, ”Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar” şarkısıyla özdeşleşir. Büyük çıkış yakalayan Gürses, 1968 yılında albüm yapmak için İstanbul‘a gelir. Şarkıcının Emmioğlu/Ovada Taşa Basma isimli plağı üç yüz bin satış yaparak o dönem için büyük başarı kaydeder.Gün geçtikçe tanınan Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi.Tarsus Adana yolunda şoförün uyuya kalması sonucu arabası param parça olur ve şoförü hayatını kaybeder. Alın kemiği kırılan Müslüm Gürses’i doktorlar öldü diye morga kaldırır. Ünlü sanatçı gözlerini morgda açar, yaşadığını son anda fark edilip ameliyata alınır. Bu kaza tüm hayatını değiştirmiş hiç bir zaman eskisi gibi olamamıştır. Artık; koku alamayacak, az işitecek, yavaş konuşmak zorunda kalacaktır. Hatta başına alınan en ufak darbe de kör kalacak daha da kötüsü ölecekti. Baş ağrısından bu zamana kadar şikayetçi olan Gürses’i artık hiç terk etmeyecekti

Babası Annesini Öldürüyor

Şöhret basamaklarını tırmanmak için hazırlanan Müslüm Gürses, o günlerde annesi Emine ile kardeşi Ahmet’i toprağa verdi.
Öldürülen annesinin katili babası Mehmet Akbaş'tı.  Müslüm Gürses, cezaevine giren babasıyla bir daha görüşmedi. Sanatçı, hayatının bu noktasıyla ilgili hiçbir zaman konuşmak istemedi. Müslüm Gürses’in cezaevinden çıkan babası Şanlıurfa'da kendisine yeni bir hayat kurdu. Gürses, babasıyla bir daha hiç konuşmadı fakat maddi desteğini de esirgemedi. Babasının öldüğü haberini aldığında turnede olan Gürses, konserleri iptal edip cenazesine gitmiştir.

 Sinema Kariyeri 

Sinemaya ilk kez 1979 yılında çekilen ''İsyankar''  filmiyle başlayan Gürses, dönemin şarkılı filmlerine uygun bir çok uzun metrajlı filmde rol aldı. 

''Adam öldürmeye hazırım ama cinayet işleyemem'', ''Yumurtaya can veren Allah'ım yeşil biberi nasıl yarattın?'' gibi repliklerin de olduğu bu filmlerde Müslüm Gürses, suça sürüklenen, alkolizmin batağına saplanmış gençleri, acı dolu hayat hikayelerini canlandırdı. Kariyerinin son döneminde de bir çoğu komedi türündeki filmde, yardımcı oyuncu olarak göründü.

Ölümsüz Bir Aşk

Müslüm Gürses'in, sinema oyuncusu Muhterem Nur ile birlikteliği, kendisi için dönüm noktası oldu. 1982 yılında Adana turnesinde ilk tanışmalarında, ''Sahneye ilk kim çıkacak'' kavgası eden çiftin yolları, bir daha ayrılmadı. Gürses, ''Esrarlı gözler'' isimli şarkısını Muhterem Nur için beslediği söylendi. Muhterem Nur ise eşinin isteğiyle sanat yaşamını sonlandırırken, Müslüm Gürses'in en büyük destekçisi oldu.

Müslüm Filmi

2018 yılında biyografi tarzında Müslüm Gürses'in hayatını anlatan bir film gösterime girdi. Muhterem Nur'un anlatımıyla hazırlanan film büyük başarılar elde edeceğe benziyor.

Hayat Bana Zordu Ama Güzeldi…
             
               Müslüm Gürses

Seni saygı ve sevgiyle anıyoruz MÜSLÜM BABA.

Bu video, Müslüm Gürses'i neden bu kadar çok sevdiğimizi fazlasıyla anlatıyor…


Like it? Share with your friends!

108
240 shares, 108 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
6
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format