Türk Sinemasını Yeniden Ayağa Kaldıran, 1996-99 Arasında Çıkan Filmler


101
94 shares, 101 points

1980’li yıllardan itibaren üretim ve seyirci sayısı bakımından büyük bir çöküş yaşayan Türk sinemasını yeniden ayağa kaldıran 10 film. Sıralama çıkış tarihleri baz alınarak yapılmıştır.

 1. 1 İstanbul Kanatlarımın Altında (1996)


  1996 yılı Türk sineması için çok önemli bir yıldı. Nitekim o yıl çıkan filmler, erotik-komedi filmleri furyası yüzünden izleyicisini küstürmüş Türk sineması izleyicisini yeniden salonlara çekeceğinin işareti gibiydi. Tabiri caizse fitili ateşleyen o kıvılcımı, İstanbul Kanatlarımın Altında filmi yapmıştı. Mustafa Altıoklar’ın yazıp yönettiği filmde, 17. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin IV. Murat döneminde, dünya tarihinde uçmaya teşebbüs eden ilk kişi olarak giren Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Galata Kulesi'nden uçması anlatılır.

 2. 2 Eşkıya (1996)


  Gelelim Türk Sinemasının makus talihini değiştiren o filme. Gişe sayılarının tutulmaya başlandığı 1989'dan sonra, vizyona girdiği 1996'dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi oldu. Eşkıya'nın bu başarısı, 1980'li yıllardan büyük bir çöküş yaşayan Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası sayılmaktadır. Toplam 2 milyon 568 bin 339 kişi tarafından izlendi. Yavuz Turgul imzası taşıyan film, hapse düşmesine neden olan arkadaşının peşine düşen bir adamın hikayesini anlatıyor. Başrolde sinema tarihimizin en iyi oyuncularından biri olan Şener Şen’e Uğur Yücel, Şermin Hürmeriç ve Yeşim Salkım eşlik ediyor.

 3. 3 Tabutta Rövaşata (1996)


  1996 yılında vizyona giren bir diğer film ise Tabutta Rövaşata. Film birçoğu uluslararası olmak üzere 12 ödül kazandı. Evsiz bir oto hırsızı olan Mahsun’un dramatik öyküsünü konu alıyordu. Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz ve Ayşen Aydemir başrolleri paylaşırken, filmin yönetmeni ve senaristi Derviş Zaim’di.

 4. 4 Masumiyet (1997)


  Zeki Demirkubuz’un, izlendikten sonra hafızalardan uzun bir süre silinmeyen etkileyici filmi, bir pansiyonda hayatları kesişen fahişe Uğur, ona takıntılı bir adam olan Bekir ve namus cinayeti nedeniyle girdiği hapishaneden çıkan Yusuf’un etrafında gelişen olayları konu alıyordu. Filmin başrollerinde Derya Alabora, Güven Kıraç ve Bekir rolüyle unutulmaz bir performans sergileyen Haluk Bilginer vardı. Vizyona girdiği yıl ayrıca Antalya Film Festivali’nde 4 Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivali’nde de dört ödüle layık görülmüştü.

 5. 5 Ağır Roman (1997)


  Mustafa Altıoklar’ın yönettiği ve Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, 70'li yıllarda, İstanbul'da, yoğun olarak Romanların yaşadığı Kolera Sokağı'nda geçer. Başrollerde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Savaş Dinçel oynamıştır. Gaftici Fethi rolünde oynayan Zafer Algöz’ün ilk sinema filmidir. Dönemin en çok ses getiren filmlerinden biri olmuştu.

 6. 6 Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)


  Altan ve Nuri’nin sorunlu abi kardeş ilişkisini ve her şeyin çok güzel olacağını umarak maceraya atılmalarını konu edinen filmde, başrolü Mazhar Alanson ile paylaşan Cem Yılmaz’ın ilk sinema deneyimiydi. Ömer Vargı'nın yönetmenliğini yaptığı ve Cem Yılmaz ile birlikte yazdığı film, döneminde oldukça ses getirmişti ve gişe yapmıştı.

 7. 7 Gemide (1998)


  Bir geminin dört kişilik mürettebatı, demir attıkları Laleli'ye iner. Geri döndüklerinde içlerinden biri parasını çaldırdığını söyleyince, esrarlı ve alkollü kafasıyla Kaptan ve mürettebat toplanıp Laleli'ye geri döner. Parayı çaldıklarını düşündükleri bir grup insana saldırırlar ve içlerinden bir kadını kaçırırlar. Daha sonra gelişen olaylar mürettebatı çıkmaza sokar. Artık her şey bu kişilerin vicdanlarına kalmıştır. Serdar Akar imzası taşıyan film, Erkan Can, Haldun Boysan, Naci Taşdöğen, Yıldıray Şahinler ve Uğur Yücel’in müthiş oyuncu performanslarıyla 1998 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde toplam 4 ödül kazanmıştır. Ayrıca Cannes Film Festivalinin resmi bölümü olan Semaine de la Critique'e seçilen ender Türk filmlerindendir.

 8. 8 Propaganda (1999)


  Siyasi otoritenin emriyle tel örgüsüyle ikiye bölünen bir köyün bu sınırla birlikte gelişen dramatik hikayesini anlatıyor. Konusunu 1948 yılında yaşanan gerçek bir olaydan alan film, Kemal Sunal'ın oynadığı son, oğlu Ali Sunal ile oynadığı tek filmdir. Sinan Çetin’in yazıp yönettiği filmde, Metin Akpınar, Meltem Cumbul ve Rafet El Roman gibi isimlerde yer alıyor.

 9. 9 Salkım Hanım'ın Taneleri (1999)


  Bekir zengin bir adam olan Halit Bey’in yardımcısıdır. Yaşadıkları büyük handa Durmuş’a da iş bulan Bekir, iyilik yaptığını düşünürken aslında tüm han sakinlerinin kaderini değiştirecektir. Durmuş açgözlü ve hırslı bir adamdır ve Halit Bey'in sahip olduğu her şeye göz dikmiştir. Film, Varlık Vergisi ve Aşkaletoplama kampını konu alması nedeniyle, bir dönem yoğun şekilde eleştirilmiştir.

 10. 10 Mayıs Sıkıntısı (1999)


  Film, çocukluğunu geçirdiği kasabada film çekmeyi kafasına koymuş Muzaffer’in ve kendi küçük dertleriyle iççice ve sürprizlere kapalı olan kasaba halkının hikayesini konu alıyor. Nuri Bilge Ceylan'ın ikinci filmi olan Mayıs Sıkıntısı, Türkiye’de ve yurtdışında birçok festivalden ödül kazanmıştı.


Like it? Share with your friends!

101
94 shares, 101 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format