TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU


79
71 shares, 79 points

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarında zarar görmüş ağaçların kesim işinin anayasaya aykırı olarak özel şirketlere verilmesine karşı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Gazetesinde yer alan, ” İktidar,çok uluslu şirketlere ağaç kesimi ile ormanlarda rant kapısı açtı” başlıklı haberin ardından HKP avukatları, Pakdemirli ve Karacabey hakkında, “Görevi Kötüye Kullanma” suçunu işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede, Pakdemirli ve Karacabey hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

‘RANT KAPISINA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR’

Suç duyurusuna ilişkin HKP MYK Üyesi Av. Pınar Akbina, ”Bildiğimiz gibi 2021 yaz aylarında bütün ülkenin ciğerlerini yakan ve günlerce süren orman yangınları meydana gelmiştir. Bu orman yangınları AKP’giller tarafından Türk Hava Kurumu’nda yangın söndürme uçakları olmadığı yalanıyla günlerce söndürülmemiştir. Yangınların söndürülmesinin ardından ise ne yazık ki bu alanlar rant kapısına dönüştürülmüştür” dedi.

‘BU SUÇLULARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Akbina, ”7 Kasım 2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı açıklamalar yapmış ve bu alanlarda kamuoyunun 70 milyar lirayı aşkın bir şekilde zarara uğratıldığını belirtmiştir. Anayasa madde 169’a göre, “Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet Ormanları, kanununa göre, Devletçe yönetilir, devletçe işletilir. Ancak bu bölgelerdeki ağaçların kesim işi Anayasaya aykırı olarak çok uluslu şirketlere verilmiştir. Buralarda çok uluslu şirketler metreküpünü 155 TL’den aldıkları odunları, metreküpü 730 eurodan yurtdışına satmışlardır. İşte bu nedenle Halkın Kurtuluş Partisi olarak “Görevi Kötüye Kullanma” suçundan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey hakkında bugün suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.


Like it? Share with your friends!

79
71 shares, 79 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format