OSMANLI’DA SARAY SOYTARISIYDI, ATATÜRK’ÜN KAHRAMAN ASKERİ OLDU


89
211 shares, 89 points

Ali Şamil Güler Kurtuluş Savaşı’nda isimlerini bilmediğimiz nice kahramanlardan sadece biri. Birçok kahramanımız var ancak Ali Şamil 110 cm boyunda bir adamdı. Bu bedeni küçük ama yüreği büyük adamın görevi saray soytarılığıydı. Osmanlı sarayına soytarılık yapması için getirilmişti. İşte Ali Şamil’in soytarılıktan kahramanlığa uzanan hikayesi.

Ali Şamil Güler ilk olarak saray soytarılığı görevi verilerek Enver Paşa’ya hediye edilmişti. 110 cm boyundaki Ali Şamil’in işi sarayda Enver Paşa ve eşi Naciye Sultan’ı eğlendirmekti. Fakat birinci dünya savaşında Enver Paşa apar topar cepheye gidince bu sefer Padişah Vahdettin’in kızı Ulviye Sultan’ın sarayına atandı.

Ali Şamil, diğer saray soytarılarına benzemiyordu. Hazırcevaplığıyla kısa zamanda herkese kendisini sevdirmişti. Kısa boyuyla alay etmeye kalkanları pişman edecek bir zekaya sahipti.

Sarayda en çok sevdiği kişi Ulviye Sultan’ın kocası İsmail Hakkı Bey’di. Padişah Vahdettin Kurtuluş Mücadelesine karşı olduğu için İsmail Hakkı gizlice bu mücadeleye katılacaktı. Millî Mücadele başladığında gizlice Anadolu’ya gitmek isteyen İsmail Hakkı Bey’i de yakalayan Ali Şamil’di. İsmail Hakkı Bey’i tek bir şartla Padişah Vahdettin’e söylemeyecekti, kendisi de Milli Mücadeleye katılacaktı. İsmail Hakkı Bey mecburen kabul etti. İkili Atatürk’ün milli mücadelesine katılmak üzere yola çıktı.

İkili Adapazarı’na doğru yola çıkınca hikayeleri Atatürk’ün kulağına gitti. Atatürk ikiliyi Ankara’ya getirti.  İsmail Hakkı Bey’e önerilen masa başı bir işti ama İsmail Hakkı Bey cephede olmak istediğini dile getirdi. Ali Şamil de aynı şekilde cephede mücadele etmek istediğini söyledi. 110’luk askere göre kıyafet dikildi. O gece, hayatının en unutulmaz gecesiydi çünkü Mustafa Kemal misafirleriyle sohbet ederken, onunla da kadeh tokuşturmuştu. İçerisinde milli mücadelenin de ateşi vardı.

Saray hayatının konforlu yaşamını terk edip, Kurtuluş Savaşı’nın zorlu mücadelesine girişen bu “aslan yürekli cüce”nin yılları cepheden cepheye düşman peşinde koşmakla geçti. Osmanlı’da “gülünen” Ali Şamil, Cumhuriyet’te “Güler” soyadını aldı. 9 Eylül’de girdiği İzmir’den ayrılmak istemedi ve Basmane Garı’nda memur oldu. Yaşamının daha sonraki yıllarını İzmir’de geçirdi. İki kez evlenip boşandı ve İzmir’de hayata gözlerini yumdu.


Like it? Share with your friends!

89
211 shares, 89 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format