Sağ ve Sol Kavramları: Siyasi Kutuplaşmanın Kökeni


77
69 shares, 77 points

Yüzyıllardır uğruna kan dökülen, insanları kutuplaştıran, kimine göre belki de en haklı davalardan biri olan, toplumda yasaklanarak korunan kelimelerin başında gelir sağ ve sol kavramları. Kim sağcıdır, kim solcu? Siyasi görüşlerimiz hangi terime daha yakındır? Tüm bu saflaşmaların tarihi boyutu nedir ve ilk ne zaman ortaya çıkmıştır bir bakalım.

Fransız Devrimi’nden önce her kararı veto etmesiyle meşhur  Kral 16. Louis meclisi sarayına çağırır. Kararlar ne olursa olsun en son sözü söyleyen her zamanki gibi kraldır ve pasif meclis bu durumdan oldukça rahatsızdır. Aslında her şey oturma düzeniyle alakalıdır. Kralla aynı fikirde olanlar, destekleyenler, çıkarını düşünen ruhban kesim ve soylular kurucu meclisin sağına; krala ayrıcalık verilmesini istemeyen, eşitlikçi, var olan hiyerarşiden memnun olmayan kesim ise soluna oturmuştur.

Sağ taraftakiler monarşiyi destekleyen, bütün yetkinin kralda olmasını isteyen, muhafazakar ve yeniliği savunmayan kesimdir ki bunlar zaten toplumda hiyerarşi olarak üst sınıfları temsil etmektedir. Sol taraftakiler ise kısmen burjuvazi kesimi de içine alabileceğimiz savunucular, değişimi-yeniliği , eşitliği, adaleti isteyen ileri görüşlü kişilerdir.

Zaman içinde sağ ve sol kavramı toplumlara göre farklılık göstermiştir. Ama genel olarak ele aldığımızda günümüzdeki hali ilk çıkış amacıyla aynıdır. Her nerede olursa olsun sağ kesim denilince akla konservatif namı diğer tutucu, değişimi reddeden, olağan düzenden memnun ve eşitliğe karşı olan, her şeye evet diyen insan modeli akla gelmektedir. Diğer yandan sol kesim ise hak ve özgürlük için savaşan, gücün tek bir elde olmasına karşı çıkan, sosyal sınıfları yok sayan insandır.


Like it? Share with your friends!

77
69 shares, 77 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format