Pablo Escobarın Hayatı ve Hakkında İlginç Bilgiler


77
103 shares, 77 points

Tam ismi Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Escobar 1949 yılında Aralık Kolombiya’nın Antioquia şehrinde doğdu.  .Çiftçi bir baba ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7  çocuğundan 3.süydü .Daha lisedeyken mezarlıklardan antik mezar taslarini çalıp turistlere satarak suç kariyerine başladı.

Daha sonra  küçük dolandırıcılıklar, kaçak sigara ve sahte piyango bileti satışı, araba hırsızlığı, fidye için Kolombiyalı zengin ailelerin çocuklarını kaçırmak gibi  birçok suç faaliyetlerinde yer aldı.

pablo1.gif

18 yaşındayken uyuşturucu ticaretine başladı ve artık polis tarafından aranan, Kolombiyanın en azılı suçlularından biriydi.  1970 yılında, 21 yaşında adeta bir uyuşturucu imparatorluğu kurdu.22 yaşında uyuşturucu ticaretinden milyon dolar kazanmaya başlamıştı. Uyuşturucu sektöründe devleşmek ve tek olmak isteyen Kolombiyalı mafya lideri 1975 yılında Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronu Fabio Restrepo'yu  öldürerek  tüm uyuşturucu  trafiğini tek başına yönetmeye ve kokain operasyonu geliştirmeye başladı.

Uyuşturucu nakliyatı için okyanusta bir ada satın alıp buraya bir havaalanı yaptırarak    onbeş uçak ve altı helikopterle Kolombiya üzerinden  ABD, Porto Riko, Meksika gibi ülkelere  ve Asyaya kadar uzanan bir uyuşturucu organizasyonu kurdu. 1980'lerde artık dev bir uyuşturucu kartelinin sahibiydi. Onun başında olduğu medellín karteli dünya kokain pazarının% 80'ini kontrol etmeye başlamıştı.Uyuşturucu sayesinde o dönemin en zengin ve varlıklı insanı haline gelen Escobar siyasete de girdi. 

1983 yılında ülkesinde temsilciler meclisine girmesi ile sahip olduğu  Politik güçle birlikte daha da güçlendi ve dokunulmaz hale geldi. 1989 yılında Forbes dergisinin yayınladığı listeye göre 3 milyar dolarlık kişisel net serveti ile dünyanın en zenginlerinden biriydi.

Pablo Escobar 80'lerin sonu 90'ların başında tüm düşmanlarını bir bir yok  edip tek başına yer altı dünyasının patronu olmuştur. Bu dönemde Pablo Escobar'ın adamları yaklaşık 200 yargıcın ve 1000'i aşkın polisin ölümünden sorumluydu.O dönemde sadece kolombiya'nın değil, dünyanın en güçlü adamlarından biriydi ve resmen hem Amerika'yla hem de devletle alay ediyordu.İnterpol tarafından hakkında tüm dünyada yakalama emri çıkarıldığında,Washington'da beyaz saray önünde oğluyla birlikte hatıra fotoğrafı çektiriyor,devlet tarafından kendisine özel af çıkarılması halinde Kolombiya'nın tüm dış borçlarını ödemeyi teklif ediyordu.

tenor.gif

Escobar’ın baş muhasebecisi ve kardeşi Roberto Escobar, 'Muhasebecinin Hikayesi: Medellin Kartelinin Şiddet Dünyasının İçinde' adlı kitabında Roberto, uyuşturucu baronunun nakit destelerini Kolombiyalı tarım alanlarında, yıkık ambarlarda ve kartel üyelerinin evlerinin duvarlarında sakladığını yazmaktaydı. Escobar,Türkiye'de ki Dolmabahçe Sarayı'nı soymak için plan yapmıştı ama öldürüldüğü için bu planını gerçekleştiremedi. Oğluyla son konuşmasında bu süreyi aşan pablo'nun yeri belirlendi ve evine baskın düzenlenerek 1993 yılında öldürüldü.Ölümüyle ilgili hala gizemli olan kısımlar bulunmaktadır.Kolombiya hükümet güçleri veya CİA tarafından öldürüldüğü söylenmesine rağmen bazıları eski ortağı olan bir uyuşturucu baronunun tuttuğu bir sniper tarafından vurulduğunu iddia etmektedir.ailesine göre ise kulağına isabet eden ölümcül kurşunu kafasına kendisi sıkmıştır.

8aa5-1.gif

Mark Bowden'ın yazdıklarına göre ; '' o, hitler kadar etkileyici, einstein kadar zekiydi. ancak bütün yeteneklerini uyuşturucu kaçakçılığında kullanınca sonu kaçınılmaz oldu.


Like it? Share with your friends!

77
103 shares, 77 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
2
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format