OSMANLI’DA KARDEŞ KATLİ VE TAM 19 KARDEŞİNİ KATLEDEN PADİŞAH


94
1.2k shares, 94 points

      OSMANLI’DA KARDEŞ KATLİ TARİHİ

Kardeş katli, Osmanlı tarihinde sürekli tartışılan önemli konulardan biridir. Bir tarafta vakıflar kuran, imaret evleri, aş evleri, hanlar, hamamlar, kervansaraylar inşa eden, fethettiği bölgelerde bayındırlığı sağlayan, adaleti ve muhabbetiyle dört bir yanda kendinden söz ettiren bir imparatorluk; ama diğer tarafta nizam-ı âlem için karındaşlarını katleden bir Osmanlı İmparatorluğu.  Osmanlı’da ilk kardeş katli, Osmanlı Devleti’nin kuruluş tarihi kadar eskidir. Üzerinde tam bir uzlaşma olmasa da, Osmanlı devletinde ilk kardeş katli olarak bizzat Osman Gazi’nin amcası Dündar Bey’i katletmesi kabul edilir. Osman Gazi, kendisine karşı Bizans tekfurları ile işbirliği yaptığını düşündüğü amcası Dündar Bey’i ok ya da yay tahtası ile vurarak öldürdüğü söylenmektedir.

                          FETRET DEVRİ

Yıldırım Bayezid’in Ankara Meydan Savaşı’nda Timur’a yenilmesi Osmanlı Devleti için felaketle sonuçlanmış, Anadolu beylikleri yeniden kurulmuş, Osmanlı’da tam 11 yıl sürecek Fetret Devri başlamıştı. 11 yıllık bu dönemde Yıldırım Bayezid’in beş oğlundan dördü arasında taht kavgası başladığından Anadolu toprakları büyük bir kargaşaya sürüklenmiş, kardeşlerden Çelebi Mehmet tek hükümdar olup tahta geçinceye kadar binlerce Türk, kardeşler arasındaki savaşlarda can vermişti. Osmanlı, kardeşler arasındaki bir taht kavgasının bedelinin ne kadar acı sonuçlar doğurabileceğine bizzat tanık olmuştu.

                          FATİH KANUNNAMESİ

Türklerde kardeş katli Anadolu Selçuklularında görülmeye başlayan, Osmanlı Devleti’nde ise  I. Murat’tan itibaren gelenek haline gelmeye başlayan bir uygulamaydı. Fetret Devrinde tehlikeli boyutlara ulaşan, Mehmed Çelebi ve II. Murad devirlerinde de devam eden şehzadeler arasındaki kavganın devleti parçalayacağını, bu durumun kimlerin yararına olacağını çok iyi fark eden Fatih Sultan Mehmed, hazırlattığı Kanun-nâme-i Âl-i Osman’ın Bâb-ı Sâni faslına bu konu ile ilgili bir madde koydurarak yazılı hale getirdi. Bu madde şöyleydi:

Ve her kimesneye evlâdından saltanat müyesser ola, karındaşların nizâm-ı âlem içiin kati etmek münâsiptir. Ekser ulemâ dahi tecvîz etmedir. Anınla âmil olalar

Kimesne: Kimse
Müyesser: Kolaylıkla ortaya çıkan
Tecviz: İzin verme
Amil: Bir olayın, bir işin olmasına yol açan, bir işi yapan.
Ekser: En çok pek fazla, daha çok.

                 PADİŞAHIN OĞLU OLMAK

Padişahın oğlu olmak, her an ölmeye hazır olmakla artık aynı anlamı taşıyordu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı ülkesine gelen Avusturya elçisi Busbecq, Şehzade Mustafa‘dan  bahsederken bu durumu şöyle anlatır:

Türk padişahlarının oğlu olmak büyük bir talihsizlik demekti. Çünkü bunlardan birisi tahta çıkınca diğerleri ölüme hazır olmalıydı. Bu da bilhassa yeniçerilerin durumuyla ilgilidir. Çünkü padişahın yaşayan bir kardeşi varsa, bu askerlerin padişahtan istekleri hiç sona ermez. Diledikleri şey kabul edilmezse, “Allah kardeşini eksik etmesin!” diye bağrışırlar. Bu, onu tahta getirmek istediklerini anlatmak içindir.

                  KAFES SİSTEMİNE GEÇİŞ

Fatih Kanunnamesi’ne dayanan kardeş katli yaklaşık 150 yıl boyunca geçerliliğini sürdürdü. Bu süre içinde 61 şehzadeden 22’si devlete isyan ettikleri için, diğerleri ise Fatih Kanunnamesi’ne dayanılarak öldürüldü. 1603 yılında Osmanlı tahtına geçen I. Ahmet kardeşi Mustafa’yı öldürmedi ve hanedan ailesinin aklı başında olan en büyük üyesinin tahta çıkması sistemini getirdi . Nitekim 1617’de öldüğünde, oğulları olduğu halde, Osmanlı tahtına 22 Kasım 1617’de hanedanın en yaşlı üyesi olarak kardeşi I. Mustafa çıktı. Böylece Osmanlı tahtına ilk kez bir padişahın oğlu değil, padişahın kardeşi geçmiş oluyordu.

Tecrübesiz, Paranoyak ve Milletten Bihaber Şehzadeler Yetişmesine Sebep Oldu

Kardeş katlinin yerini bu dönemden sonra kafes sistemi aldı. Kafes sistemi kısaca, tahta çıkma olasılığı olan şehzadelerin muhafızlar tarafından sürekli göz hapsinde bulundurulmasıydı.  Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra devlet işleriyle en çok uğraşan padişah olan Sultan Ahmed, ıslahatlar dahilinde getirdiği kafes sistemi ile taht kavgalarını önlemesine rağmen devleti tecrübesiz,aklen sorunlu ve milletten bihaber olan şehzadelere teslim ederek gerilemenin hızlanmasına sebep olmuş,merkezi yönetimin zayıflaması sonucu da devlet çözülmeye başlamıştır.

  TAM 19 KARDEŞİNİ KATLEDEN PADİŞAH

Sultan  III. Mehmet Han 26 Mayıs 1566 tarihinde dünyaya gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun 13. padişahı ve İslam camiasının 92.halifesi olmuştur. 1595 yılında tahta çıkan 3.Mehmed ölümüne kadar padişahlığını devam ettirmiştir.

Safiye Sultan’ın oğlu olan 3.Mehmed’in adı, Fatih Sultan Mehmet’e benzemesi için dedesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından konulmuştur. Tahsilini Şehzadeliğinde İbrahim Cafer Efendi ve Pir Mehmed Azmi Efendi gibi dönemin tanınan alimlerinden almıştır.1583 yılında Manisa sancağı valiliğine tayin edilen 3.Mehmed, babası 3.Murat’ın vefatı nedeniyle Osmanlı tahtına çıkmıştır.Sultan Mehmet ilk çıktığı an verdiği ilk emir 19 kardeşinin ölüm fermanını vermek olmuştur. Bu olay tarihe Osmanlı İmparatorluğunun en kanlı olaylarından birisi olarak geçmiştir. Bu olaydan dolayı halkın III.Mehmed’e kin duyduğu ve onu sevmediği rivayet edilmiştir.


Like it? Share with your friends!

94
1.2k shares, 94 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
7
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
4
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format