NEDEN SARI YELEK?


39
203 shares, 39 points
 1. 1 Belki bilmeyenler vardır, neden sarı yelek? Fransa'da her şoför yasal bir zorunluluk olarak aracında iki yelek bulunduruyor. Biri kendi diğeri de yolcu için. Kaza ya da yolda kalma anında bu yelekler giyiliyor ve yeleklerin renkleri de sarı...


 2. 2 Sokak olayları akaryakıt zammı ile başladı... Akaryakıt zammı ilk önce şoförleri etkiledi. Şoför denilince akla ilk sarı yelek geliyor. Bu nedenle sarı yelek sembol oldu. "Ben bir sürücüyüm, akaryakıta yapılan zamma karşıyım" dendi. Yani Sarı Yeleğin hiç bir politik anlamı yok.

 3. 3 Akaryakıt zammı için "Bardağı taşırdı" deniyor, bardağı neler doldurdu? Önce başlamıştı ama Macron hükümetiyle daha çok dolan bir hal aldı. Servet üzerindeki dayanışma vergisi kaldırıldı. Bu, geliri 1 milyon 300 bin Avrodan fazla olan insanların devlete verdiği vergi idi ve yüzde 0.5 civarındaydı.


 4. 4 Buna "Asgari Topluma Kazandırma Geliri( Fransızca RMI)" deniyordu ve vergi geliri dar gelirlilere veriliyordu. Macron bunu kaldırdı ve bu açığı kapatmak için Sosyal Dayanışma Vergisi getirdi. Bu her kesimden insanın katılacağı bir vergi türü oldu.

 5. 5 Dar gelirlilere yapılan lojman yardımları vardı, o yardımlar da azaltıldı. Yine dar gelirlilere aile yardımı parası veriliyordu, onda da kesintiye gidildi. Emekliler dahil 1200 Avro alan her vatandaşa Sosyal Yardım Fonu'na katkı payı kondu. Bu insanların 50 Avro eksik maaş alması anlamına geliyor. Fransa'da vergi oranları her gecen gün yükseldi. Hatta Fransa AB'nin en çok vergi alan ülkesi oldu.


 6. 6 Akaryakıtla bardak taştı... Tum bunlar bir araya geldi. Halk bir süredir "sağılan inek yerine konduğunu" düşünüyordu. İçten içe kıpırdama vardı. Akaryakıt zammı son damla oldu.

 7. 7 Yurttaşlık bilinci var. Örgütlenme nasıl oldu, sokağa ilk nasıl çıkıldı? Fransız halkı son 10-15 yıldır büyük ölçüde örgütsüz. Sendikalaşmada azalma var. Ancak Fransa'da gelişen olaylara tepki verecek, sokağa dökülecek bir yurttaş bilinci var.


 8. 8 Bunu elde etmek icin universite okumaya gerek yok. Tarihsel birikim de olabilir... Siyahi bir Fransız sosyal medyadan "Yeter Artık" diyerek, bir imza kampanyası başlattı ve destek istedi. Sel gibi destek geldi. Ardından insanlar sokağa döküldü.

 9. 9 Ne bir örgüt ne bir sendika daveti oldu, olaylar kendiliğinden gelişti. O nedenle idare edilmesi de zor.

 10. 10 Halk destek veriyor mu, sokakta kimler var? Okumus, işsiz, emekli, öğrenci her kesimden insan var. Örneğin yol kesenlerin büyük çoğunluğu emekli. Gelirlerinde ilk kez ciddi düşüş hissettiler ve sokağa çıktılar.

 11. 11 Liseliler de sokakta... Onlar için de umut oldu. Onlarca lisede ders yapılamadı.Gözaltına alınanların yanı sıra eller başta, diz çöktürme görüntüleri Fransayı ayağa kaldırdı. Böyle bir görüntü 2.Dünya Savaşından beri ilk.

 12. 12 Kibir öfkelendirdi. -Hükümetin tavrı nasıl değerlendiriliyor? Tepkilere hükümetin aymaz bir tavrı oldu. Yaptıkları ilk konuşmalarda "Sizi duyuyoruz ama vazgecmeyeceğiz" benzeri ifadeler kullandılar. Bu açıklamalar insanların onurunu kırdı ve tepki daha da büyüdü...


 13. 13 Devletin olanaklarını kullanarak halk üzerinde psikolojik şiddet uygulandı. Bu durum, esasında katılımın artmasına neden oldu.


 14. 14 Yakma yıkma hatta yağmadan söz ediliyor... Bu işten faydalanmak isteyenler de oldu tabi. Aşırı sağ kesimler ozellikle. Ulusal cephe dediğimiz ırkçı bir parti var. Onun da sağında vurmaktan kırmaktan çekinmeyecek aşırı sağcı küçük gruplar var...

 15. 15 Bunu iktidara karşı kullanmak istediler. Bunların temelini aşırı sağ oluşturdu. Bunu hükümetin kendi de söylüyor.


 16. 16 Ama hükümet geri adım atmak zorunda kaldı. Bunda yıkım yapmanın etkisi oldu mu? Hükümet ilk 10 gün direndi, çatışmalar gerçekleşti, "Halk ayaklanması"ndan söz edilir oldu ve hükümet geri adım atmaya başladı. Macron, "Akaryakıt, elektrik ve gaz zamlarını kaldırdık" dedi...


 17. 17 İnsanların bir kısmı, "Olaylar çıkmasaydı bunlar bizi ciddiye almazdı, çatışmadan sonra geri adım atıldı" düşüncesine kapıldı. İki türlü provokasyon.

 18. 18 Peki, ya provokasyon? Ben ve benim gibi düşünenler iki türlü provokasyon olduğundan şüpheleniyor. İlki hükümetin polis aracılığıyla çatışma çıkarıp eylemlerin meşruluğunu yitirmesine katkıda bulunmak. İkincisi aşırı sağcılar ve anarşist gruplar, siyah giyinenler.


 19. 19 Siyah giyinenler. Emperyalist sembol diye gördükleri markalara saldırdılar. Yağma hareketi oldu.


 20. 20 Geçen cumartesi nasıl geçti? Paris’e yığılma olmadı. İnsanlar kendi bölgelerinde kaldı. Strazburg dahil farklı şehirlerde yüzlerce eylem gerçekleşti. Eylemin Paris’e yığılma yerine bölgeselleştirilmesiyle geniş katılım sağlandı.


 21. 21 Bu olaylar Avrupa’nın geneline nasıl etki edecek? Hollanda ve Belçika’da da eylemler oldu. Korku şu: Bunun Avrupa’da kriz haline dönüşmesi. “Kriz olmadan çözmek gerekir” deniyor.

 22. 22 Macron hâlâ açıklama yapmadı... Macron’dan kamuoyunu yatıştıracak bir açıklama yapması bekleniyor. Bu kesim, kaybedecek bir şeyi olmadığı için kolay sokağa çıkıyor. Bu kesimi ya sakinleştirecek ya da bu iş çok ciddi. Avrupa genelinde bir krize dönüşebilir.

 23. 23 Eylemler zaten Avrupalılaşmaya başlıyor. Şayet çözülmezse yaygınlaşır. Macron’un riski göze alacağını sanmıyorum. Çünkü bu kartopunun çığa dönüşmesi hem Makron’u hem Avrupa’yı korkutuyor.

 24. 24 Talepler Gezi'yle aynı Sarı Yeleklilerin eylemleri ile Türkiye’deki Gezi eylemleri mevcut yönetimin uygulamalarındaki sıkıntıların dışa vurulması. İkisi de örgütsüz. İkisinde de her kesimden insan var, halk var. Ancak Fransa’daki olayların medyada sunulmasında farklılık var.


 25. 25 Türkiye’de ana akım medya gerek korkudan gerek kendi iç dinamiklerinden dolayı Gezi olaylarını korkak bir şekilde ele aldı. Fransa’da ise Sarı Yeleklilerin görüşleri ve eylemleri medyada kendine yer buldu.

 26. 26 İktidar da dolaylı olarak destekleniyor ama medya tamamen iktidarın borazanı değil burada. Eylemlere yaşadığı kent Strazburg’da katılan 61 yaşındaki Sarı Yelekli Türk, Ali Ekber Başaran, 39 yıldır Fransa’da yaşıyor. 61 yaşında ve Fransa Eğitim Bakanlığında Türkçe öğretmeni.

 27. 27 Sarı Yelekli Türk, “Temel’in Bilgelikleri ve Muziplikleri”, “Bektaşi Fıkraları”, “Keloğlan” gibi kitapları hem Fransızca hem Türkçe basılan Başaran’ın eylemciliği aslında çok önceye uzanıyor.

 28. 28 Türkiye’den ayrılma niyeti olmayan Başaran’ın kaderi, 12 Eylül darbesiyle değişiyor ve kısa süreliğine gittiği Fransa’dan darbe olunca dönmekten vazgeçiyor. Türk Sarı Yelekli Başaran ile Sarı Yeleklileri, Gezi ile benzerliklerini ve bu işin nereye gidebileceğini konuştuk...

 29. 29 Macron'dan açıklama geldi. "Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim" dedi. Macron, asgari ücretin 2019 yılından itibaren 100 Avro artırılacağını, geliri 2000 Avro'nun altında kalan kisiler için de ayrıca bir düzenleme yapılacağını belirtti.


 30. 30 Diğer açıklamaları şöyle: -"Herkese düşen görev var, herkesin fikrini almak istiyorum". -"Tarihi bir dönüm noktasındayız. Diyalog ve kararlılikla çözeceğiz". -"Göçmen sorunuyla yüzleşmemiz gerekiyor". -"Derin bir devlet reformuna ihtiyacımız var". Ne dersiniz? Başarabilir mi?

 31. 31 FRANSIZ medyası Macron'un 67 milyon Sarı Yelekli'ye karşı tek başına kaldığını söylüyor. DUVARLAR, Macron'un hapsedilmesi, hatta asılması gerektiğini haykıran yazılarla dolu... BANKACILAR, bu olaylardan sonra Fransa ekonomisinin güvenilirliğini yitirdiğini belirtiyor.

 32. 32 HALK hareketinin arkasında: Sarı Yelekliler'e destek % 26, Macron'a destek ise % 23 -TRUMP'ın Macron üzerindeki etkisi hem Fransa'dan , hem de diğer ülkelerden tepki görüyor. -EYLEMLERİN Rusya ile bağlantılı yüzlerce sosyal medya hesabından manipüle edildiği iddialar arasında.


 33. 33 DİN ADAMLARI, Türkiye'deki Gezi eylemlerinin aksine, Fransa'da Sarı Yelekliler lehine sahada... Bazı din adamları; " toplumdaki derin yaralar sonucu ortaya çıkan çığlıkları Macron'un da duyabilmesi için duacı olduklarını" açıkladılar.

 34. 34 FRANSA MALİYE BAKANI, Bruno Le Maire, "Protestolar ülke ekonomisi için bir felaket" olduğunu söyledi. -MACRON Sendika yöneticileriyle, işçi örgütleriyle masaya otursada, 4 haftalık protestolar, 1 ölü, 900 yaralı ve 3 bin gözaltıyla tahtının büyük ölçüde sarsıldığı görülüyor.Like it? Share with your friends!

39
203 shares, 39 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format