Marshall Yardımıyla Gelen Süt Tozunu Yasaklatan ”Tarhana Osman”


91
1.1k shares, 91 points

Tarhana Osman” lakabıyla bilinen Osman Nuri Koçtürk, Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimlik mezunu olup doktorasını da Ankara Üniversitesi Biyokimya bölümü üzerine tamamlamıştır.Tarım Bakanlığı,Et ve Balık Kurumu gibi yerlerde görev yapmış olan ‘Tarhana Osman’ beslenme konulu seminerler veren bu konuda bilgili bir kişiydi.Amerika Missouri Üniversitesi Beslenme Kürsüsü’nde de çalışmaları vardır.

1950’li yıllarda Marshall yardımı adı altında Amerika’dan Türkiye’ye süt tozu gönderildi. Gönderilen süt tozları suyla karıştırılarak okullarda öğrencilere veriliyordu. Sütün bolca bulunduğu köylerde dahi bu süt tozu öğrencilere veriliyordu. Fakat bu durum bir kişiyi harekete geçirdi. Tarhana Osman bu süt tozlarının içerisinde bulunan maddeleri çok iyi biliyordu.

Türk çocuklarını Amerika tarafından gönderilen bu tozlardan korumak için kolları sıvadı. Bir tür küf mantarının oluşturduğu “aflatoksin” adlı kanserojen maddenin süt tozları içerisinde bulunduğunu ispat etti. Süt tozlarını çabaları sonucu yasaklatmayı başardı. Osman Nuri Koçtürk, bununla da yetinmedi. Sağlık konusunda halkı bilinçlendirmeye devam etti.

Amerika’nın Kendi Ülkesindeki Üretim Artıklarını, Tüketilemeyecek Kadar Kötü Olan Gıdaları Türkiye’ye Sattıklarını Belirten Koçtürk Margarin ve Cüce Buğdaya da Savaş İlan Etti.
Ucuzluğu ile piyasayı ele geçirmiş olan Amerikan soyası ve margarini mutfaklarda zeytinyağı ve tereyağının yerini almaya başlamıştı.Hidrojene margarinin sebep olduğu sağlık sorunları nedeniyle Amerika’da kullanımı azalırken,Türkiye’deki artış kalp damar hastalıkları ve kolestrolde patlamaya sebep oldu.Elbette işin bir de daha cüce buğday kısmı vardı.GDO’lu buğdayın hem topraklarımızı hem halkımızı zehirleyeceğini söyleyen Tarhana Osman gittiği her yerde Amerikan ürünleri yerine kendi ürünlerimizi kullanmayı söyleyip tarhana yapmayı ve tüketmeyi öneriyordu.’Tarhana’ lakabı bunun üzerine kendisine takıldı.
CIA Tarafından 1966 Yılında “Türkiye’de Nötralize Listesi”ne Alındı.“Gıda Emperyalizmi”, “Sessiz Savaş” ,“Açlık Korkusu” gibi bilinen kitaplarının yanı sıra 53-78 yılları arasında 65 kitabı yayınlandı. Hatta birkaç kez saldırıya uğramışlığı bile vardı.12 Eylül zamanı tutuklanıp bir süre cezaevinde de yattı.Her daim yerli ürünleri tavsiye eden ve sağlıklı beslenmek gerektiğini savunan yurttaş bir Türk aydını olarak 1994 yılında vefat etti.

Tarhana Osman Unutulmadı! 2016 Yılında Karşıyaka’da Büstü Dikildi


Like it? Share with your friends!

91
1.1k shares, 91 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
6
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
2
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format