KURBANLARINI DOMUZ BAĞI YAPARAK KATLEDEN HİZBULLAH NEYDİ?

Hizbullah kelimesi Allah'ın yolu, taraftarları, Allah'ın safında yer alanlar, Allah'ın partisi gibi anlamları taşımaktadır...


83
132 shares, 83 points
 1. 1 Türkiye Hizbullah'ı 18 yıl önce Beykoz'da bir villaya yapılan baskınla tanıdı. 17 ocak 2000 tarihinde Beykoz'da bir Tripleks villada saatlerce polisle çatıştılar. Türkiye'nin o gün tanıştığı Hizbullah'ın liderleri 10 yıl aradan sonra serbest bırakıldı.


 2. 2 17 Ocak 2000 tarihinde Beykoz'da bir tribleks villada saatlerce polisle çatıştılar. Türkiye'nin o gün tanıştığı Hizbullah'ın liderleri 10 yıl aradan sonra serbest bırakıldı. Bugün gündemi sarsan bu olayı daha iyi anlamak için "Hizbullah neydi, neler yaşandı" gelin hep birlikte hatırlayalım...


 3. 3 Polisin İstanbul'da yaşayan Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'na ulaşması ise örgütün bir yerde açık vermesiyle oldu.


 4. 4 Örgüt kaçırdığı, domuz bağıyla öldürdüğü kişilerden birine ait bir kredi kartıyla alışveriş yaptı. Kredi kartıyla alınan 10 yatak Beykoz'daki villaya getirildi. İşte polis bu harcamanın izini sürerek örgüt lideri kadrosunun bulunduğu evi deşifre etmeyi başardı.


 5. 5 Beykoz'da polis ve Hizbullah arasındaki çatışma 4 saat sürdü. örgüt lideri Hüseyin Velioğlu öldürüldü. Yardımcısı Cemal Tutar ise sağ yakalandı. Operasyonu genişleten polis çok daha ilginç sonuçlara ulaştı.


 6. 6 Türkiye Hizbullah'tan sonra mezar evlerle tanıştı. Üsküdar'da bir evin kömürlüğü adeta bir mezarlığa çevrilmişti. Hizbullah'ın kaçırıp, sorgulayıp, domuz bağının ardından boğarak öldürdüğü bir çok kişinin cesedine ulaşıldı.


 7. 7 Üsküdar'dan 10 ceset çıkarıldı. İstanbul'u Ankara ve Konya takip etti. Türkiye'nin dört bir yanından hepsi de domuz bağıyla bağlanarak öldürülmüş cesetler çıkıyordu.


 8. 8 İlahiyatçı kadın yazar Konca Kuriş'de Hizbullah'ın kurbanları arasındaydı ve o da boğularak öldürülmüştü.


 9. 9 1990'larda ortaya çıkan ve özellikle Batman ve çevresinde eylem yapan Hizbullah'ın PKK'ya karşı devletten destek gördüğü bile iddia edildi. Beykoz operasyonuyla büyük bir darbe yediği düşünülen Hizbullah bir yıl sonra Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'la 5 polisi şehit etti.


 10. 10 Polis operasyonlar 24 kişiyi gözaltına aldı. Sanıklar 188 kişiyi öldürmekten 84 kişiyi de yaralamakla suçlandı. Dava Diyarbakır 6. Ceza Ağır Mahkemesinde yaklaşık 9 yıl sürdü. 30 Aralık 2009'da karar verildi.


 11. 11 Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan 765 sayfalık kararda, 1990-1995 yıllarında bölgede PKK ile Hizbullah mensupları arasında yoğun çatışmalar yaşandığı, bu çatışmalarda, aralarında gazeteci, öğretmen, doktor, parti yöneticisi, milletvekili, sendikacı, imam ve esnafın bulunduğu yüzlerce kişinin öldürüldüğü, kaçırıldığı için akıbetinin tespit edilemediği kaydedildi.


 12. 12 Terör örgütü Hizbullah’ın eylemlerinin profesyonelce gerçekleştirildiğinin belirtildiği kararda, kaçırılan kişilerin kara çarşaf giydirilerek başka şehre götürüldüğü belirtildi ve sorgulanıp öldürülen şahısların cesetlerinin buzdolabının içinde hücre evlerine taşınıp gömüldüğü anlatıldı.


 13. 13 Hizbullahçılar Artık Aramızda...


  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Hizbullah terör örgütünün sözde askeri kanat sorumlusu Hacı İnan’ın da aralarında bulunduğu 8 tutuklu sanığın CMK’nın 102. maddesi kapsamında tahliyelerine karar verdi. Mahkeme heyeti, Hizbullah terör örgütü davası kapsamında yargılanan sanıkların tutukluluk sürelerini, yürürlüğe yeni giren CMK’nın 102. maddesi kapsamında değerlendirdi. Heyet, örgütün sözde askeri kanat sorumlusu Hacı İnan’ın da aralarında bulunduğu 8 tutuklu sanığın tahliyelerini kararlaştırdı. (2011)


Like it? Share with your friends!

83
132 shares, 83 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Tuhaf Tuhaf
2
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format