Ku Klux Klan Nedir, Kuruluş Amacı Nedir?


64
115 shares, 64 points
Ku Klux Klan (K.K.K) Amerika iç savaşından sonra resmi kaynaklara göre 24 Aralık 1865′ 6 eski asker tarafından kurulmuştur. Kurucusunun Nathan Bedford Forrest (Büyük Büyücü) olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu 6 asker iç savaştan önce kurulan Knights of the Golden Circle grubunun eski üyeleridir. Ku Klux çevre, çember anlamına gelmektedir. Kurucularının İrlanda kökenli olması nedeniyle de klan kelimesini ekledikleri söylenmektedir.

 

Ku Klux Klan Hangi Amaçla Kurulmuştur?

Bu insanlık dışı örgütün çeşitli kurulma nedenleri vardır. Asıl neden ise Amerika iç savaşından sonra siyahi vatandaşlara verilen hakları onlardan geri alıp siyahilerin köleleştirilmesini istemektir. Ayrıca yabancılara, Yahudilere ve komünistlere de aynı tutumda yaklaşmışlardır. Kısaca anlatmak gerekirse faşist bir örgüttür. Beyaz olmayanlara ve kendilerinden olmayanlara karşı şiddet uygulayan cani bir gizli örgüt.

Ku Klux Klan çoğu Amerikan filminde bizlere gösterilen beyaz uzun kıyafetli, kafalarında kukutela olan, sadece gözleri görünen, sürekli atlara binen ve yanan haç işareti taşıyan bir gruptur. Bu yasa dışı örgütün simgesiydi ve iş esnasında bu şekilde dolaşmak zorundaydılar.

İlk kurulduğu zamanlarda geceleri buluşup siyahi insanları döven, onlarla eğlenen bir grup olmuştur. Daha sonraları ün kazanmış ve siyahi insanlara işkence edip onları öldürmek üzere tasarlanmıştır. Bu terör örgütüne güç sahibi insanların, senatörlerin ve başkanların katılması büyük bir güç kazandırmıştır. (2 Amerikan başkanının yemin ederek gruba girdiği de söylenmektedir)

Ku Klux Klan’ın Güç Kazanması ve 5 Milyon Üye Kazanması

5-6 yıl sonra Ku Klux Klan, kötü yöneticileri ve devletin koyduğu ağır yasalar nedeniyle popülaritesini kaybetti ve 1915’li yıllara kadar sessizliğini korudu. Daha sonra o yıllarda çıkan Clansman (Bir Ulusun Doğuşu) isimli bir film onların faşist duygularını kabarttı ve yeniden harekete geçmelerini sağladı.

Bu film örgütü olağanüstü şekilde övmüş, örgüte haçlı ordusu benzetmesi bile yapmıştı. Resmen gurur kaynağı olarak göstermişti. Zamanla örgüt eski gücünü geride bırakmış ve farklı kurallar kazanmıştı. Artık sadece siyahi insanlar değil Yahudilere, sendikacılara, komünistlere,ve Amerikan vatandaşı olmayan tüm insanlara işkence ediyorlardı.

1920 yılında örgüt 5 milyon üyeye sahip olmuştur. Bunlar arasında başkanlar, doktorlar ülkede söz sahibi olan büyük insanlar bile bu gruba toplanmıştır. Kısaca grup Nazilerin Amerika şubesi olmuştu. 8 yıl sonra 400.000 faşist Washington sokaklarında Ku Klux Klan yürüyüşü yapmıştır.

Ku Klux Klan Kaç Masumu Öldürdü?

Örgüt büyüdükten sonra tüm üyelerden para toplamış ve maddi gücü de ellerinde tutmaya çalışmıştır. Örümcek ağı gibi Amerika’yı sarmış ve tüm masum siyahilerin kabusu olmuştur. II. Dünya savaşına kadar haklarını savunmak adına 3.000 den fazla siyahiyi öldürmüş, sayısı tespit edilemeyecek kadar işkence yapmıştır. Tecavüz ve hadım etme gibi pis işler yapmışlardır.

Ku Klux Klan Örgütünün Sonu

2. Dünya Savaşı ardından getirilen insan hakları ve eşitlik, bu örgütün gücünü düşürmüştür fakat durduramamıştır. Bir süre sonra örgütteki insanların işlediği cinayetler ortaya çıkartılmıştır. Yakalanan insanlar hapse attırılsa da örgütteki güçlü insanlar tarafından kurtulmuştur. Zamanla FBI Ku Klux Klan örgütünün içine sızmış ve köklerini kurutmuştur.

Tüm bunlara rağmen günümüzde hala gizlice örgütü ilerlettikleri ve 10.000 üyesinin olduğu söylenmektedir.


Like it? Share with your friends!

64
115 shares, 64 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format