Kendi Buluşlarını Denerken Ölen Mucitler


67
76 shares, 67 points
 1. 1 Sieur Freminet -Oksijen Tüpü


  Sieur Freminet 1772 yılında ilk oksijen tüpünü icat etti. Freminet icadını kendisi denemek istedi. İcadına güvenip suya dalan mucit ilk dakikalarda başarılı buluşunun sevincini yaşasa da tüp tam olarak çalışmadığından boğularak can verdi.

 2. 2 Henry Fleuss-Geliştirilmiş Oksijen Tüpü


  Fleuss, daha önceki başarısız oksijen tüpü denemesini biliyordu. Aynı hataya düşmemek için 1876’da Freminet’in oksijen tüpünden daha güvenli bir oksijen tüpü tasarladı. Tasarladığı kompresör sistemiyle oksijenin kesilmeyeceğini ve Freminet gibi nefessizlikten ölmeyeceğini düşündü. Ancak işler ters gitti ve Fleuss oksijensizlikten değil aşırı oksijenden hayatını kaybetti.

 3. 3 Max Valier-Roket Araba


  Avusturyalı mucit Max Valie 1930 yılında alkolle çalışan bir roket araba icat etti. Berlin’de bir pistte halk önünde deneme yapmayı planlıyordu. Ancak araç test sürüşü esnasındayken havaya uçtu ve Valier yanarak can verdi.

 4. 4 Thomas Midgley-Hastalar İçin Mekanik Yatak


  Ünlü bir mucit ve mühendis olan Midgley, 51 yaşında hastalandı ve yatağa düştü. Kendisiyle aynı durumdaki insanlar için bir yatak tasarladı. 1944 yılında tasarladığı mekanik yatak bozulunca parçaların arasında boğularak can verdi.

 5. 5 Otto Lilienthal-Glider


  Lilienthal, 1896 yılında gökyüzünde kuşlar gibi uçmayı sağlayacak Gliderleri icat etti. İlk denemeler başarılı geçti. İnsanlar bu gliderler ile kendilerini tepelerden bırakıp sağ salim yere inebiliyorlardı. Ancak mucit dördüncü denemede kendi icadını kullanmak istedi. Glider kırıldı ve Lilienthal yere çakıldıktan 36 saat sonra öldü.

 6. 6 Wan Hu-Roket Sandalye


  16.yüzyılda gerçekleşen bu kaza tarihin ilk mucit kazaları arasında yer almaktadır. Wan Hu, sandalyesine Çinlilerin o zamanlar eğlence için kullandıkları fişeklerden bağlayıp uzaya gitmeyi planlıyordu. Ancak fitiller ateşlendiği an sandalye infilak etti ve Wan Hu hayatını kaybetti.

 7. 7 Horace Lawson Hunley-Denizaltı


  1863 yılında Lawson savaşlarda kullanılabilecek, insan gücüyle çalışan bir denizaltı icat etti. Ancak, icat daha ilk denemesinde suyun dibinde kaldı. Lawson boğularak hayatını haybetti.

 8. 8 Jean-François Pilâtre de Rozier-Balon


  1785 yılında Fransız fizik öğretmeni Rozier kendi adını verdiği bir sıcak hava balonu icat etti. Kendi adını verdiği balonla İngiliz Kanalı’nı geçmeye çalıştı. Ancak, balon düştü ve mucit de hayatını kaybetti. Buna rağmen Rozier, “Tarihte hava taşıtı kazasında ölen ilk kişi” olarak tarihe geçti.

 9. 9 Aurel Vlaicu-Tek Kişilik Uçak


  Romanyalı mucit Vlaicu, 1913 yılında tek kişilik bir uçak geliştirdi. Kendi adını verdiği bu uçakla ilk denemesini Karpat Dağları’nın üzerinde yaptı. Ancak umduğu başarıyı yakalayamadı ve yere çakılan uçak hayatına mal oldu.

 10. 10 Henry Smolinski-Uçan Araba


  Henry Smolinski uçan bir araba icat etmek istiyordu. Kendi yapmış olduğu Ave Mızar’ın prototipini test ederken 1973 yılında öldü.


Like it? Share with your friends!

67
76 shares, 67 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
2
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format