Jimi Hendrix, Moğollar ve Pink Floyd


60
111 shares, 60 points

1967’de Silüetler‘de çalışan Aziz Azmet ve Murat Ses, aynı yıl Selçuk Alagöz grubunda çalışan Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlu ile tanışır. Bu beş genç çalıştıkları gruplarda istedikleri müzikleri yapamamaktan şikayetçidir. Beraber bir grup kurmayı düşünürler. Daha sonra
aralarına Vahşi Kediler grubunun basçısı Haluk Kunt‘u da alıp, Moğollar ismi ile çalışmaya başlarlar.

Selçuk Alagöz grubunda çalışmış olan ve Almanya’da Cem Karaca Apaşlar’la yaptığı turneden dönen Hasan Sel, Haluk Kunt‘un yerini alır. İlk 45’likleri “Eastern Love/Artık çok geç“, Şubat 68’de çıkar. Bu plağın hemen ardından “Mektup/Lazy John”u yapan grup, Haziranda Altın Mikrofon yarışmasına katılır ve “Ilgaz” üçüncü olur.

Yabancı şarkıların yanı sıra kendi bestelerini de seslendiren Moğollar, konserlerinde büyük ilgi görür. Ünleri İstanbul dışına çıkar, Anadolu’ya ulaşır. Aynı tarihlerde dördüncü plaklarını çıkaran Moğollar, 1968’i tanınmış bir grup olarak kapatır.

Jimi Hendrix, Moğollar ve Pink Floyd


1970 ağustos sonunda, Moğollar Paris’e gider. Paris‘te Moğollar , CBS firması ile üç yıllık bir anlaşma imzalar ve bir 45’lik “Behind the dark/Hitchin” yaparlar, ayrıca “Guild international du disque”isimli bir plak şirketine bir albüm yaparlar. Bu albüm “Danses et Rythmes de la Turquie-d’Hier d’Aujourd’hui”1971 yılında “Academie Charles Cros” büyük plak ödülünü alır. Bu ödülü bir yıl önce Jimi Hendrix, Moğollar‘dan bir yıl sonra ise Pink Floyd almıştır. Bu olay Türkiye’de de büyük yankı uyandırmış ve Moğollar’ın kitlelerce tanınmasına sebep olmuştur.

Jimi Hendrix
Pink Floyd

Tarihi boyunca Cem Karaca, Barış Manço, Selda Bağcan gibi dönemin önemli vokalistiyle çalışan Moğollar, 1970’lerin sonlarına doğru müzik kariyerlerine ara vermiştir. 1992’de bir televizyon programında dinlediği Moğollar‘dan etkilenen Leman dergisi çizerlerinden Kaan Ertem,” Moğollar tekrar bir araya gelsin” çağrısıyla bir imza kampanyası başlatır ve 4000’den fazla imza toplanır. Cahit Berkay, Taner Öngür ve Engin Yörükoğlu arada bir bir araya gelip bu konuyu görüşürler, yeniden Moğollar’ı kurmak konusunda tereddütleri vardır, ancak kampanya’ya gelen mektuplar onlara cesaret verir.Yanlarına genç bir müzisyen Serhat Ersöz‘ü alarak, 31 Mayıs 1993’te İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda verdikleri muhteşem bir konserle geri dönerler. 1967 yılında kurulan Moğollar grubu aktif olarak müzik hayatlarına devam etmektedir.


Like it? Share with your friends!

60
111 shares, 60 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format