Genel

Jean Auguste Dominique Ingres’in Bazı Resimleri


72
64 shares, 72 points

4 Ağustos 1780’de Fransa’da doğan Jean Auguste Dominique Ingres, şüphesiz neoklasisizmin en önemli sanatçılarındandır. Babası heykeltıraş olan ve ilk derslerini babasından alan Ingres, doğduğu şehirde Akademi’ye giderken aynı zamanda belediye orkestrasında çalışarak para kazanır.

Henüz hayattayken ismi bilinen az sayıdaki ressamlardan olan Ingres, babasının arkadaşı olan çeşitli ressam ve heykeltıraşlardan da dersler alır. 1796’da Paris’e gelir ve sanatını etkileyecek olan Jacques-Louis David’in öğrencisi olur. Antik çağ sanatını yakından takip eder ve hatta üslubunun diğer birçok temsilcisi gibi Antik Yunan kazılarına katılarak burada antik heykeller başta olmak üzere pek çok eseri inceleme fırsatı bulur. Fakat özellikle Raffaello’nun eserlerini inceleyerek üslubunu oluşturur.

The Valpinçon Bather, 1808

En büyük eserlerinden biri sayılan ve oldukça durağan olan tabloda gördüğümüz arkası dönük kadın figürü, Ingres’in bir çeşit zaafı, hatta takıntısı olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Birçok eserinde görülen bu figür, anatomik olarak bozukluklar gösterir.

Turkish Bath (Türk Hamamı), 1863

Ingres’in Türk Hamamı’da olmak üzere birçok eserinde çıplak kadın figürlerini sıkça görürüz. Louvre Müzesi’nde sergilenen bu eserini, bir dönem Osmanlı’da yaşamış olan İngiltere büyükelçisinin eşi Lady Mary Wortley Montague’nun anlattıklarına dayanarak resmeder. Tabloyu Osmanlı diplomatı Halil Paşa’ya sattığında 80’li yaşlarında olmasına rağmen 30’lu yaşlarının ateşini taşıdığını övünmekten geri kalmaz. İlk yapıldığı zaman dikdörtgen formunda olan eser, daha sonra Ingres tarafından yuvarlak formuna dönüştürülür. O nedenle resmin iki versiyonunun olabileceği düşünülüyor. Resim izleyene anahtar deliğinden izliyormuş hissini verir. Kadınların orantısız vücutları, yer yer kalınlaşan hatları, kusurdan çok hatalı çizim olduğu görünen eser Le Figaro Dergisi tarafından 19. yüzyılın en erotik resmi ilan edilmiştir.

Apotheosis of Homer, 1827

Pastel tonlardaki resim, bir Roma tapınağı önünde doğrudan izleyiciye bakan Homeros’un etrafında düzenlenmiş. Homeros ayağının dibindeki herkese aldırmaz görünümde. Melek, Homeros’a tacını takıyor. Tacın iki yanındaki kadınlar, ozanın en görkemli iki yapıtına işaret ediyor: İlyada ile Odosseia. Öteki karakterler ise Dante, Moliére ve Poussin’i simgeliyor.

Portrait of Baronne de Rothschild, 1848

Ingres bir porte sanatçısı olarak, modelin benzerliğini, onun yüz ifadesini, ince ayrıntıları ideal bir şekilde yakalar. Resimde Barones izleyiciye özel bir yakınlık kurar gibi bakar. Sanatçı modelin yüzüne gösterdiği özeni, dönemin modasına uygun giysisine de gösterir. Elbisesindeki kumaşın yüzeyi, dokunabilirlik duygusu verir ve portrenin zenginliğini arttırır. Barones koyu arka plandan fırlayacak biçimde aydınlatılmıştır.

Joan of Arc at the Coronation of Charles VII, 1854

The Vow of Louis XIII, 1824


Like it? Share with your friends!

72
64 shares, 72 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format