TEKNOLOJİNİN ESİRİ MİSİN? KAÇ DAKİKA TELEFONA DOKUNMADAN DURABİLİYORSUN?


104
106 shares, 104 points

2000’li yılların başında adeta bir teknoloji devrimi yaşandı. Bu devrim cep telefonunun yaygınlaşmasıyla başlayıp her cebe girmesiyle devam etti. İnsanlar artık onsuz yapamıyor, her an yanında bulundurmak istiyor. Siz arkadaşınızla buluştuğunuzda telefona kaç dakika dokunamadan durabiliyorsunuz? Ailece yaptığınız bir akşam yemeğinde telefona bakmadan yemeğinizi yiyebiliyor musunuz? Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre Türkiye’deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, diğer bir deyişle her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor (2015’te bu sayı 70, dakika 15 idi). İşte teknolojinin bizden çaldıkları...

 1. 1 Samimiyetimizi Çaldı


  İnsanlar bir yarış içerisine girdi. Yaptığı her şeyi sosyal medyada paylaşma zorunluğu hissetmeye başladı. Her anını her dakikasını paylaşmak artık bir görev haline geldi. Örneğin bir konsere gittiğinizde konseri izlemek yerine telefonla video çekmeyi tercih ediyoruz. O anın tadını çıkartmaktan ziyade o konsere gittiğimizi arkadaşlarımıza göstermek istiyoruz. Tatile gittiğimizde onlarca fotoğraf ve video çekiyoruz ve anında paylaşıyoruz. Tatilin keyfini çıkartmaktan ziyade, tatilde olduğumuzu başkalarına göstermeyi tercih ediyoruz. 

 2. 2 İnsanlığımızı Çaldı


  İntihar haberlerine çok sık rastlamışsınızdır. Birisi intihar edecekken aşağıda toplanan insanlar hiç konuşmadan telefonla o anı kaydetmeye başlıyor. Belki de onun atlaması aşağıdakilerin işine gelecek ve çektiği video daha fazla ilgi görecek. Yani aslında bir insanın intihar etmesi o an pek umrumuzda değil, tek derdimiz ilgi çekecek bir video çekmiş olmak 

 3. 3 Saygımızı, Gelenek ve Göreneklerimizi Çaldı


  Dede-torun ilişkisi her zaman farklı olmuştur. Çevrenizde de dikkat ettiyseniz bir dedeyle torun birlikteyken torunun elinde telefon eksik olmaz. Sohbet etmek yerine arkadaşlarıyla mesajlaşmayı, oyun oynamayı, paylaşım yapmayı tercih eder. Bayramlarda büyükleri ziyarete gittiğinizde sohbet etmek yerine telefonlarımızdan başımızı kaldırmayız. Belki de ömrünün son baharında olan büyüklerimizle sohbet etmek yerine sosyal medyayı tercih ederiz. Büyüğümüz öldüğünde de bunu yine sosyal medyada çok üzüldüğümüzü belli eden paylaşımlar yaparız. Hayattayken yüzüne bakmadığımız büyüklerimiz artık bir beğeni alma aracı olmuştur çünkü. 

 4. 4 Hayatımızı Çaldı


  Son yıllarda ''Selfi çekerken öldü'' diye haberler sıkça duyuyoruz, izliyoruz. Tek bir kare fotoğraf için ölen insan sayısı gün geçtikçe artmakta. Türkiye'de de artan bu tarz ölüm haberleri artık korkucutu olmaya başlamış durumda. Hatırlarsanız Şanlıurfa'da zıplayarak fotoğraf çekilmek isteyen bir adam kayalıklardan düşerek hayatını kaybetmişti. İşin daha ilginci talihsiz adamın kızı da aynı yerden düşerek ağır yaralandı.


 5. 5 Aşkımızı Çaldı


  Hep eski aşkları dinler dururuz, yapılan fedakarlıkları, sevgiliyi beş dakika görmek için çekilen çileyi, aşk mektuplarındaki samimiyeti. İnsanoğlu çabuk elde ettiği bir şeye fazla değer vermez. Onun için çabalarsa daha kıymetli olur. Artık kolay elde edip çabuk sıkılıyoruz,  aşklarda eski samimiyetini kaybetti. Adeta ''Sevgilim var'' demek için ve bunu sosyal medyada paylaşmak için ilişki kurulmaya başlandı. Bir çift akşam yemeğinde onlarca fotoğraf atar oldu. Sevgiliyle geçirilecek vakit değerini kaybetti. Gerçekten aşık olduğu insanla vakit geçiren birisi başka bir şey düşünebilir mi? Gözlerini ondan ayıramaz, sohbet etmek ister. Günümüzde çiftler buluştuğunda sohbet etmek yerine telefonlarıyla meşgul oluyorlar. Sosyal medyaya da mutluymuş gibi bunu yansıtma yarışına giriyorlar. Kısacası aşkımızı da çaldı.

 6. 6 Aile İlişkilerimizi Çaldı


  Aileler ''Sussun yeter'' düşüncesiyle çocuğunu tablete veya akıllı telefona mahkum ediyor. ''Ne yapayım başka türlü susmuyor, durmuyor'' düşüncesiyle çocuğunun saatler telefon kullanmasına sessiz kalıyor. Aslında işine geliyor, kendisi de aynı şekilde telefonla meşgul oluyor çünkü. Bu durum da aile ilişkisinde ve bağında kopukluklara sebebiyet veriyor. Anne-Baba çocuğunu tanımıyor, çocukta anne-babasını tanımadan büyüyor. Kardeşiyle saatlerce oynayıp vakit geçiren çocuklar artık kardeşini sosyal medyadan görüyor. 

 7. 7 Mahremiyetimizi Çaldı


  Özel hayatımızı her dakika paylaştığımız için mahremiyetimiz de çalınmış durumda. Mesela ünlüler banyo yaparken video atıyor. Bize artık bu normal bir şeymiş gibi gelmeye başladı. Düşündüğümüzde bir insan banyo yaparken fotoğraf atması çok mahrem bir şeydir. Artık bu normalleşti ve hiç tuhafımıza gitmiyor. Özel hayat diye bir şey kalmadı, arkadaşınızın tüm mahremiyeti artık cebinizdeki telefonun içinde mevcut. 


Like it? Share with your friends!

104
106 shares, 104 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format