İstanbul’da Bir Semte De Adını Veren, Hattat Ustası, Şair Şehzade Cihangir’in Acı Hikayesi


120
127 shares, 120 points

Şehzade Cihangir, Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan‘ın çocuğu olarak 1531 yılında dünyaya geldi. Cihangir doğuştan kamburdu ve bir takım fiziksel rahatsızlıklara sahipti. Sanata çok düşkündü ve aşırı duygusal bir yapısı vardı. Kimi kaynaklarda Hürrem Sultan‘ın bu nedenden dolayı Cihangir’i hiç sevmediğinden; kimi kaynaklarda ise tam aksine onu el üstünde tuttuğundan bahsedilir.

Şehzade Cihangir sağlık problemlerinden dolayı İstanbul dışına çıkıp bir sancak başına geçmeyi hiç istememiştir. Tüm bunlar Cihangir’i kardeşleri arasında yaşanacak taht kavgalarından uzak tutmuştur. Tüm bunlardan uzak dursa dahi psikolojik yönden olumsuz etkileniyordu. Sevdiği kardeşleri arasında yaşanan çatışmalar, çok sevdiği ağabeyi Mustafa ile babası arasında yaşananlar Cihangir‘i olumsuz etkilemiştir.

Cihangir’in haremi ve eşi hiç olmadı. Sarayda geçirdiği günlerde hat sanatıyla ilgilendi, şiirler yazdı. Kanuni Sultan Süleyman, Cihangir’i küçüklüğünden itibaren çok sevdi ve ona ihtimam gösterdi. Amasya Valiliği’ni verdiyse de Cihangir fiziksel rahatsızlığı nedeniyle sancak istemedi.

Kanuni 1553 yılında Nahcivan Seferi sırasında Şehzade Mustafa’yı çadırında boğdururken Cihangir de oradaydı. Çok duygusal bir yapıya sahip olan Cihangir, çok sevdiği ağabeyi Mustafa’nın ölümünü gözleriyle gördü. Şehzade Mustafa boğdurulurken çadırda bulunan Cihangir gördüklerini unutamadı. En büyük dayanağı ve büyük bir sevgi beslediği ağabeyini kaybetmenin acısı günden güne derinleşti. Şehzade Cihangir aynı yıl Halep’te hayatını kaybetti.

Şehzade Cihangir’in ölümü Kanuni Sultan Süleyman’ı derinden sarstı. Cihangir adına Mimar Sinan’a bir cami yaptırdı. İlerleyen zaman içinde caminin bulunduğu bölge de Cihangir adıyla anılmaya başladı.


Like it? Share with your friends!

120
127 shares, 120 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format