Isaac Newton’a Göre Kıyamet 2060 Yılında Kopacak


76
68 shares, 76 points

Evrensel kütle çekimi ve hareketin üç kanununu ortaya koyan, ilk yansıtmalı teleskobu geliştiren ve renk kuramını oluşturan günümüzde bilim insanları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilen Isaac Newton’un son yayınlanan mektubuna göre, kıyamet 2060 yılında kopacak. Yani Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kuruluşundan tam 1260 yıl sonra.

Yayınlanan belge, Newton‘un kıyametin 2060 yılında yaşanacağını tahmin ettiğini kanıtlıyor. Newton’un çalışmalarına hayranlık duyan modern bilim adamlarına göre, Newton’un bu düşüncesi sayısal verilerden çok dini verilere dayanıyor. Jerusalem Hebrew University‘de (Kudüs İbrani Üniversitesi) sergilenen 1704 yılından günümüze ulaşan bu mektupta Newton, kıyametin kopacağı zamanı belirlemek için Daniel Kitabı‘nı kullanmış.

Bu mektup, rasyonalist kabul edilen bilim adamının manevi yanını gözler önüne seriyor. Modern fiziğin kurucusu olarak bilinen ve İngiltere Kilisesi tarafından dinden muaf tutulan Newton, kilisenin öğretilerini benimsemek zorunda değildi.

Mektubunda,  “İncil’e göre, dünya 2060 yılında sona erecek. Belki daha erken de kıyamet kopabilir; ancak bunun olması için herhangi bir neden görmüyorum” cümlelerine yer veren Newton, mektubuna, “bu söylediklerim dünyanın kesin olarak ne zaman son bulacağını kanıtlamaz; ancak insanların yaptığı düşüncesizce tahminlere son verir, tahminleri başarısız olduğunda insanlar kutsal kehanetlere yönelir” şeklinde devam etmiş.

Newton’un, Daniel Kitabı’nın hangi sözlerinden etkilenerek bu tahmini yaptığı bilinmiyor. Ancak başka bir belgede, Yahudilerin kıyamet kopmadan kendi topraklarına döneceği kehanetini yorumlamış.

Mektup, Newton’un ölümünde 280 yıl sonra sergilendi. Sergi müdürü Yemima Ben-Menahem, “Bu belgeler, Tanrı’nın yarattığı dünyayı büyük bir beğeniyle inceleyen dini tam bir bilim insanının olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

1930 yılında açık artırmayla satışa çıkarılmadan önce 250 yıl boyunca bir garajda bulunan belgeler 1969 yılından beri İsrail Ulusal Kütüphanesi’nde muhafaza ediliyor.


Like it? Share with your friends!

76
68 shares, 76 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format