İNSANLARIN KUYRUĞU OLMAMASINA RAĞMEN KUYRUK SOKUMU NEDEN VARDIR?


90
667 shares, 90 points

İnsanlarda anne karnında kuyruk oluşumu 4. haftadan itibaren başlar. Anne karnındayken 31-35 günlük olduğumuzda kuyruğumuz maksimum seviyeye ulaşır. Yani insanda olabilecek kuyruk uzunluğunun en yüksek seviyesine normal şartlarda bu günlerde ulaşılır. 

Kuyruk, hepimizin bildiği gibi, pek çok hayvanda denge ve kimi zaman tutunma amaçlı bir organ olarak kullanılmaktadır. Gecko kertenkelelerinin duvarlar arası geçişlerde kuyrukları olmadan son derece başarısız oldukları bilinmektedir. Kuyruklarını 5. kolları gibi kullanan örümcek maymunları, ağaçlar üzerinden atlayarak saatte 60-80 km/h hızlarla hareket edebilir. Kuyruk, genellikle yerden yüksek yaşayan hayvanlar için önemli bir organdır.

İnsan (Homo sapiens) türünde de normalde, gebeliğin 4. haftasında genomumuzda atalarımızdan kalmış olan “kuyruk üretimi” ile ilgili kısmı okunur ve insan yavrularının ana karnında kuyrukları çıkar. Kuyruğumuz, embriyo 31-35 günlükken en büyük uzunluğa ulaşır. Ancak genomun bir diğer kısmında, evrimsel süreçte edindiğimiz “kuyruk apoptosisi (programlı hücre ölümü)” genleri sayesinde, normal bireylerde kuyruğu üreten hücreler öldürülür ve kuyruk yok olur. Ancak kuyruk sokumumuzun (coccyx) varlığı, kuyruğumuzun bir zamanlar var olduğunu ve bizim evrimsel süreçte kuyruklu hayvanlara bağlı olduğumuzu göstermektedir. Kimi zaman, bazı mutasyonlar sonucunda eğer apoptosise sebep olan genler kapanırsa ya da bozulursa, kuyruk yok edilemez ve kuyruklu doğum meydana gelir. 1884’ten bu yana 23 kuyruklu bebek doğumu vakası bildirilmiştir. En etkili kuyruklu doğum haberi ise  2001 yılında Hindistan’da  tam 33 santimetrelik bir kuyrukla doğan insan yavrusudur.  Omuriliğin gelişimi ve kemik gelişimi üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu için, tıbbi müdahalelerle doğum sonrası alınmaktadır.

Artık Neden Kuyruğumuz Çıkmıyor?

Maymunlar da “kuyruklu maymunlar” ve “kuyruksuz maymunlar” olarak ikiye ayrılır.
bunun sebebi de, bazı maymunların kuyruklarını evrimsel süreçte yitirmeleridir.
Homo Sapiens, kuyruksuz maymunlarla ortak atadan gelmektedir. Normalde maymunlar kuyruklarını 5. kol gibi kullanırlar. Ağaçlar üzerinde kuyruklarıyla birlikte atlarayarak, 80 km/h hıza dek ulaşabilirler. Dolayısıyla yüksek yerde yaşayan hayvanlar için, kuyruk oldukça önemlidir.

İnsansı maymunlar ağaçtan inmeye başladığı ilk zamanlarda , kuyruk yitirilmeye başlamıştır.

Kuyruğun kalkma sebebi ise, iki ayak üzerine kalkma (bipedalizm) ve ağaçtan inip karasal yaşama geçme (terrestial yaşam) ile birlikte; kuyruğun eski işlevini yitirmesi ve artık üretilmesinin boş yere enerji harcanması anlamına gelmesidir. 

Evrim süreci 100-200 hatta 1000-2000 yıllık bir süreç değildir. ”Bugün neden  evrim olmuyor?” gibi sorular hala sorulmaya devam edilmektedir. Milyonlarca yıllık bir süreçtir.

Bu tip doğrudan genlerle ilgili olan durumlar, örneğin C vitamini üretemememizde de etkendir. C vitamininin üretimini tetikleyen 3 gen bulunur; ancak insanlarda 3. gen körelmiştir ve işlevini yerine getiremez. Ancak doğru mutasyonlar sağlanabilirse, bu gen tekrar aktive edilebilir ve bizler de C vitamini üretmeye başlayabiliriz (basit bir örnek bu, zira C vitamini üretimi için genlerden fazlası gerekebilir, organlar arası işbirliği gibi). Kuyruk için de durum aynıdır.

Ağaçlar üzerindeki hayvanlar için çok önemli bir organdır. Kuyruklarımız, bizim atalarımızdan çok önce, insansı maymunlar ağaçlardan inmeye başladığı zamanlarda yitirilmeye başlamıştır. Yani bu, bundan 23 milyon yıl kadar öncesine denk gelmektedir. Kuyruğun kaybolma sebebi, iki ayak üzerine kalkmayla (bipedalizm) ve ağaçlardan kara yaşamına geçmeyle (terrestial yaşam) beraber kuyruğun eski işlevini yitirmesi ve artık üretilmesinin boş yere enerji harcanması anlamına gelmesidir. Bildiğiniz gibi kullanılmayan organlar da Evrimsel Ekonomi dahilinde zamanla körelmekte ve yok olmaktadır.


Like it? Share with your friends!

90
667 shares, 90 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format