İNSANDAN ÇOK KOYUN’U OLAN ÜLKE


57
115 shares, 57 points

Başlık manidar olabilir… Ama burası aklınıza gelen ilk ülke olmayabilir. Dünyanın uzak köşesindeki bu güzel yer hakkında söyleyecek daha çok şey var.

 1. 1 BÜYÜK BEYAZ BULUTLARIN DİYARI


  Maori yerlileri Yeni Zelanda’yı ‘büyük beyaz bulutların diyarı’ anlamına gelen Aoetaroa olarak adlandrırlar. Bu isim için farklı açıklamalar vardır, çoğu geleneksel Maori hikayelerinde yer alır. Fakat tüm hikayeler, Yeni Zelanda’daki ufuk çizgisinin bir şekilde büyük, beyaz bulutlarla kaplı olduğuna bağlamaktadır. Aynı zamanda ülkenin şekline uzaydan bakıldığında da büyük bir beyaz buluta benzemektedir.

 2. 2 İNSANLARDAN ÇOK DAHA FAZLA KOYUN VAR


  Yeni Zelanda az nüfuslu bir ülkedir. Coğrafi olarak toprak büyüklüğü Birleşik Krallık’a yakındır, ancak nüfusu sadece 4.4 milyondur (Birleşik Krallık’ın 64 milyonluk nüfusu ile karşılaştırılınca). Ve dahası – ülkedeki koyun sayısı insanlardan çok daha fazladır. Yeni Zelanda’da kişi başına yaklaşık altı koyun düşmektedir; bu, dünyadaki en yüksek oranlardan birisidir.

 3. 3 PLAJLAR HİÇBİR ZAMAN UZAK DEĞİL


  Yeni Zelanda’daki plajlar hızlı gidilebilecek bir günlük yolculuk mesafelerinden asla daha uzakta değildir. Aslında, ülkenin hiçbir parçası okyanustan 128 km daha uzak mesafede değildir – bu sayede aynı gün içinde hem kayak yapabilir hem de sörf yapabilirsin.

 4. 4 BİR ZAMANLAR İNSANLIK İÇİN SON SINIRDI


  İnsanlar – Homo sapiensler, tam olarak- yolculuklarına Afrika’da başladılar, oradan Avrupa’ya ve Asya’ya, Kuzey Amerika’ya, Avustralya’ya yöneldiler ve son olarak Yeni Zelanda’ya –dünyanın birçok bölgesinden on binlerce yıl sonra yaklaşık 800 yıl önce yerleştiler. Uzak olmasına bir anlam katıyor değil mi?

 5. 5 YENİ ZELANDA ESKİDEN KORKUNÇ BÜYÜKLÜKTEKİ BİR KUŞA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAYDI


  Eğer büyük kuşları seviyorsan, Yeni Zelanda senin için çok uygun bir yer.Soyu tükenmiş olmasına rağmen büyük Moa kuşları, Yeni Zelanda’nın yerli türlerinden biriydi. Bu kuş türü 3.6 metre uzunlukta ve yaklaşık 230 kg ağırlığındaydı.

 6. 6 KADIN HAKLARINA ÖNCÜLÜK ETTİ


  Dünyanın bu en uzak köşesi, aslında en çok gelişeniydi: Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler gibi birçok ülkeden çok önce kadın haklarına öncülük etti ve dünyada kadınlara 1893 yılında seçme hakkını veren ilk ülke oldu.

 7. 7 DOĞA SEVERLER İÇİN HARİKA MEKANLAR


  Yeni Zelanda’yı düşününce muhtemelen aklınıza doğa gelecektir. Ülke sadece muhteşem dağlar ve güzel plajlarla dolu değil, ama aynı zamanda ülkenin üçte birinden fazlası olan doğal kaynakları, gelecek on yıllarda da el değmemiş kalmasını sağlamak için, korunmuştur.

 8. 8 KİVİLERİN ÜLKESİ


  İnsanlar neden Yeni Zelanda’dan bahsederken ‘kivi’ kelimesini de kullanırlar? Marketten satın aldığın tüylü meyvenin adı da kivi oluyor (Yeni Zelanda da yetiştiriliyor olması da muhtemel). Aslında Kivi, adanın yerlisi bir kuş ve sevgi dolu ada halkı için bir isim. Kivi ilk olarak adanın yerlisi uçamayan bir kuşun adıydı ve bazı pazar satıcılarının kivi meyvesinin asıl adı olan ‘Chinese gooseberry’ den dolayı satılmayacağını fark etmeleri sonucu meyvenin adı olarak ‘kivi’yi kullanılmaya başladı. Ayrıca Yeni Zelandalılar için de argo kelimesi olarak kullanılmaya başlaması ortalığı daha da karıştırdı.

 9. 9 DÜNYANIN ‘GÜNAYDIN’ DEDİĞİ YER


  Gisborne adındaki bu küçük şehir yılın ilk zamanlarında dünyada gün ışığını ilk gören yerdir. (gezegenin bu bölümündeki eğiminin, bu noktayı daha Kuzey’e taşımasının ardından) – 178°enlemdeki gün değişme çizgisinden yalnızca 496.3 km uzaklıktadır.

 10. 10 HOLLYWOOD’UN DİĞER MEKANI


  Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden, Hobbit’e, King Kong’a; Son Samuray’dan, Balinanın Sırtında gibi filmlere kadar son yılların en büyük gişe rekorları kıran bazı filmleri Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Baş döndürücü doğası ve yaratıcı, rahat insanları bölgeyi film çekmek için ideal bir hale getiriyor.


Like it? Share with your friends!

57
115 shares, 57 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format