İLGİNÇ SERÜVENLER ATLATAN, KADIKÖY’ÜN SİMGESİ OLAN BOĞA HEYKELİNİN HİKAYESİ


112
112 shares, 112 points

İstanbul’un birçok simgesi vardır, Kadıköy’de bulunan boğa heykelide bu simgelerden biri haline gelmiştir. Kadıköy’e gidiyorsanız adres tarifinde kullanacağınız yegane yerdir boğa heykeli. Kimi zaman buluşma noktası oldu, kimi zaman fotoğraf karelerini süsledi. Kısacası Türk halkı Boğa heykelini çok sevdi. Fakat bu heykelin şimdiki noktasına kavuşması hiçte kolay olmamış. İşte Kadıköy’ün vazgeçilmez heykelinin ilginç serüveni.

Fransa-Almanya Savaşı

Alsas-Loren bölgesi, zengin kömür rezervleri sebebiyle Sanayi Devrimi sonrasında değerlenip iki ülke arasında savaşa sebep olmuş.
1800’lü yıllarda Fransa ve Almanya arasında bir türlü paylaşılamayan Alsas- Loren Bölgesi, yıllar boyunca Fransa ve Almanya arasında bir o yana bir bu yana geçerek sürekli el değiştirmiş.

Fransa, Almanya ile girdiği savaşı kazanınca bunu simgelemek istemiş. Kızgınlığı ve heybetiyle düşmana korku salan bir boğa heykeli yaptırmaya karar vermişler. Boğa Heykeli, 1860’larda Paris’te Fransız heykeltraş Isidore Bonheur  tarafından yapılmış ve bölgeye yerleştirilmiş.

1870 Sedan Muharebesi’yle, Alman General Bismarck tarafından Alsas-Loren yeniden geri alınınca, “Fransızlar’ın gücü” de böylece yeniden Almanya’ya geçmiş. Ancak heykelin Almanya’daki yaşantısı çok sürmemiş. Hem I. Dünya Savaşı’ndaki Osmanlı-Almanya ittifakı hem de Alman İmparatoru II. Wilhelm‘in dostluğundan dolayı Boğa, 1917’de İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne hediye edilmiş.


İttihat ve Terakki Cemiyeti de Boğa heykelini Enver Paşa‘ya hediye etmiş. Boğa artık ülke sınırlarımıza ulaşmış, ilk olarak Beylerbeyi Sarayı‘nın bahçesine, oradan da Yıldız Sarayı Şale Köşkü’nün büyük serası önüne yerleştirilmiş.

I. Dünya Savaşı sonunda Enver Paşa’nın yurt dışına gitmesinden sonra, Boğa’nın Yıldız Şale Köşkü’nden sonra ilk görüldüğü yer, Enver Paşa ve Naciye Sultan’ın sahip oldukları “Bilezikçi Çiftliği” olmuş.

Çiftliğin bir köşesinde unutulan, adeta kaderine terk edilen “gücün simgesi” Boğa, fazla değil, 50 yıl kadar sonra hatırlanıp yeni yapılan Hilton Oteli’nin bahçesine taşınmış.

1970’li yılların başlarında, İstanbul’un Anadolu Yakası seyahati başlamış Boğa’nın. Kaderinde gezmek olan Boğa’nın Kadıköy’deki ilk durağı ise tarihi Şehremaneti binasının önü olmuş. (Bugünkü Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi).

Yaklaşık yirmi sene de burada kalan Boğa, nihayet 1987 yılında bugünkü yerine yani Altıyol’a taşınmış. Umarız artık orada kalır…


Like it? Share with your friends!

112
112 shares, 112 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format