İki Uçağın Havada Çarpıştığı, 349 Kişinin Öldüğü Uçak Kazası: Charkhi Dadri Faciası


123
170 shares, 123 points

Tarihte birçok ölümlü kaza yaşanması, yüzlerce can kaybının olması, havacılık kurallarının çok net bir şekilde yazılmasına neden oldu. Tarihte yaşanan en ölümlü kazalardan biri de Charkhi Dadri faciasıydı.

Havacılık sektöründe hatayı sıfıra yakın tutabilmek için, yüksek teknolojiye sahip uçaklar, gelişmiş sistemlerle donatılmış havalimanları kullanılıyor. Ayıca kaliteli eğitimler almış, yetenekli çalışanlardan oluşan dinamik bir ortam mevcuttur. Günümüzde, uçuş emniyeti çok yüksek seviyelere erişmiş olsa da güvenlik konusunda bu seviyelere ulaşılması, ne yazık ki yaşanan büyük kazalar ve can kayıpları sonrasında alınan tedbirlerle gerçekleşebildi. Havacılıkta sık duyulan bir terim olan “Havacılıkta kurallar kanla yazılır” sözü, zaman zaman en acı şekliyle doğruluğunu bizlere göstermiş oldu.

12 Kasım 1996, o kuralların yazıldığı günlerden birisi oldu. Suudi Arabistan’a bağlı olan bir Boeing 747 ile Kazakistan’a ait IL-76 uçakları, Yeni DelhiHavalimanı sahasındaydı.

Radar görevlisi ATC Dutta, sorumluğu olduğu bu uçaklar ile sürekli irtibatta kalarak, onlara uçuşlarını sürdürecekleri irtifalar hakkında bilgileri sunuyordu. Kontrolör, Boeing 747’ye irtifa bilgisini verdikten sonra, diğer uçak IL-76’ya da seyretmesi gereken yüksekliği bildirdi. Görevli, her iki uçağın birbirlerine doğru uçtuklarını, aralarında sadece 300 metre kadar bir yükseklik mesafesi olacağını bilgisini de pilotlarla paylaştı.

Görevliyi dinleyen Boeing 747 pilotları, söylenen irtifaya gelerek, stabil bir şekilde uçuşlarına devam ediyorlardı. Diğer taraftaki IL-76 uçağı, eski bir askeri uçaktan dönüştürülen bir yocu uçağıydı. Bu nedenle kabin tasarımı biraz daha farklı olan uçağın kokpitinde, aynı anda üç kişi yer alıyordu. Pilotlar uçuş ile ilgilenirken, pilotların arka kısmında yan şekilde oturan kişi de kule ile irtibatları sağlamakla yükümlüydü.

Kuleden aldığı irtifayı pilotlara bildiren arka koltuktaki uçuş mühendisi, pilotların önünde yer alan göstergelere bakmak için biraz çaba sarf etmeliydi.

Boeing 747 doğru irtifada gidiyordu. Nitekim IL-76’da bir sorun vardı.
Uçuşunu 747 jumbo jetten 300 metre yüksekte sürdürmesi gereken IL-76, hızla alçalıyordu. Durumu fark eden uçuş mühendisi, pilotlara yanlış irtifada olduklarını, acilen yükselmeleri gerektiğini söyledi. O sırada karşılarında dev bir uçak gördüler:  Pilotlar, son hamlelerini yapmış olsalar da uçak yeterli yüksekliğe çıkamadı.

Hava trafik kontrolörü, hala radarında uçakların yüksekliğini göremiyordu. Her iki uçağın sinyali de kaybolmuştu. O esnada bölgede uçuş yapan bir başka askeri uçak, kuleye gökyüzünde ‘devasa bir patlama’ gördüğünü; yere doğru düşen iki uçak olduğunu bildirdi

Acı tablo: Her iki uçaktan da sağ kurtulan olmadı.
Yeni Delhi’nin batısındaki bir kasaba olan Çarki Dadri’ye düşen uçaklar için derhal arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Bölgeye ulaşan ekipler, gördükleri manzara karşısında donakaldılar. Uçakların enkazı neredeyse yerin altına gömülmüştü. Yaşayanları bulma çabası ise olumsuz sonuçlandı.


Like it? Share with your friends!

123
170 shares, 123 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format