Kan Donduran Afgan Geleneği: Bacha Bazi


75
1.9k shares, 75 points


Afganistan’ın resmi dini İslâm ve halkın % 99’u Müslümandır. Resmi adı ise Afganistan İslâm Cumhuriyeti‘dir.

Haramdır, günahtır diyerek binlerce yıldır kadını saklayan, konuşmasına hatta düşünmesine bile izin vermeyen, saçının bir teli görülse namussuzlukla suçlayan ülkelerin başında Afganistan gelir. İslamda zinanın yasak olduğunu savunan afganlar,çocuklarla zina yapmayı günah olarak görmüyorlar.

’’Bacha Bazi’’olarak adlandırdıkları, Türkçe anlamıyla ‘’çocuklar ile oynama geleneği’’Afganistan’ın hatta tüm dünyanın en büyük utanç tablolarından biridir. Pedofili içeren bu iğrenç gelenekte fakir ailelerin erkek çocukları küçük yaşta alınarak, erkeklerle birlikte olmaları için dansöz kıyafetleri içinde köçeklik yapıyor, eğlence ve cinsel amaçlar için zengin erkeklere satılıyor, fuhuşa zorlanıyor.

Geç saatlerde düzenlenen eğlencelerde çocuklara yapma göğüs takılıyor ve ayaklarına da zilli halhallar geçiriliyor. Satın alınan bu çocukların ailelerine belli bir miktar para veriliyor. En geç 2-3 yaşlarında cinsel ilişkiye girmeye alıştırılıyor; sonraki yıllarda her türlü cinsel faaliyetleri yaparak artık ‘’kadın’’ durumuna geçiyorlardı.

İstismara uğrayan bu çocuklar düzenlenen partilerde milleti eğlendiriyor, parti sonrası sahipleri tarafından açık arttırma ile başkalarına satılabiliyordu hatta birden çok para ödeyen bir çok kişiyle cinsel ilişkiye zorlanıyordu. Yıllardır süre gelen bu utanılası gelenek onlar için çok olağan karşılanıyordu.

Sübyancı mağdurları bu çocuklar olanları tam anlamıyla idrak edebilecek duruma geldiklerinde  itiraz ediyorlardı. Artık çekiciliğini yitirdikleri için çevrelerinde kimsenin evlenmediği, yaşlı, dul ve kimsesiz kadınlarla evlendiriliyorlar ve yerlerine başkaları alınıp yetiştiriliyordu.

Bacha bazi  geleneğinin hala Afganistan’ın bazı bölgelerinde uygulanıldığı bilinmektedir. Kan donduran bu olay Afgan hükümeti tarafından önlenemiyor, üstü kapatılmaya çalışılıyor.


Like it? Share with your friends!

75
1.9k shares, 75 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
30
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format