Tasarladığı Paraşütle Eyfel Kulesi’nden Atlayıp Hayatını Kaybeden Terzi’nin Hikayesi


119
164 shares, 119 points

Avusturyalı bir Fransız terzi olan Franz Reichelt,uçaklardan çok etkilenmişti. “Uçağın” pratikliğini gördükten sonra, güvenli bir şekilde çıkmalarını sağlayacak bir paraşüt icat etmeye kafasına taktı ve bu paraşütü icat etmek için büyük emek verdi. Reichelt yalnızca emek değil bu icat uğruna canını dahi verdi. İşte Reichelt’ı ölüme götüren o icadı.


Reichelt, atlayışta kişiyi yavaşlatacağına inandığı ipek kanatlı prototipler yaptı. Ancak, bu prototipler bir uçakta kullanılabilecek ağırlık ve ebattan çok uzaktaydı. İpek gölgelik ve kauçuk astar ile süslenmiş standart elbisesine o, bir “paraşüt-takım elbise” diyordu.  Bu amaçlara göre Reichelt, Paris Polis Departmanını, paraşütünü Eyfel Kulesi‘nin ilk etabından denemek için başvuru yapmaya başladı. 

Bir yıldan fazla bir süre reddedildikten sonra, paraşüt takımının işe yarayacağını kanıtlamaya kararlı olan Reichelt, tasarımını rafine etmeye ve test etmeye devam etti. Uzun bir zaman paraşütünü mankenlerle test etti.  Reichelt‘a 4 Şubat 1912’de kuledeki paraşütünü test etmesine izin verildi.

Ailesi ve arkadaşları bu atlayışı gerçekleştirmemesi için onu ikna etmeye çalışsa da o kimseyi dinlemedi. İcadını insanların önünde test etmeyi kafasına koymuştu. Bu deneyde herhangi bir güvenlik önlemi kullanıp kullanamayacağı sorulduğunda, “Buluşumu takdir etmek istediğimden, deneyi kendim ve hile olmadan denemek istiyorum” diyordu. Bir tanık, Reichelt‘e, paraşütle atlayacağı kısa yükseklikte açılamayacağını açıklamaya çalıştığı zaman, sadece şöyle cevap verdi: “Yetmiş iki kilo ve paraşütümün argümanlarınıza nasıl en kararlı olduğunu göstereceksiniz.’’

Takımını biraz gösterdikten sonra, Reichelt, kulenin ilk etabına yükseldi, vücudunun ağırlığının ve katlanılan yüksekliğin elbisenin işe yaracağına inanmıştı. Saat 08.22’de, Reichelt, Eyfel Kulesi’nden atlamadan hemen önce önce, “Yakında görüşmek üzere!”diye bağırdı ve kendini boşluğa bıraktı.

Atladığı sırada paraşütü etrafına sarıldı ve 187 metre yüksekliğindeki soğuk zemine çarparak öldü. Bu atlayış tarihe “Trajik Deney” olarak geçti.


Like it? Share with your friends!

119
164 shares, 119 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
4
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format