Hızla Yayılan Bahailik İnancı Nedir?


62
76 shares, 62 points
Bahai Dini:

1800’lerde İran’da Mehdi inancının uzantısı olarak doğan Babiliğin Bağımsız Dine dönüşmüş biçimi. Tüm dünyada inananları olan evrensel bir dindir. Bahai Tarihi, 1844’te Bab’ın (Seyyid Ali Muhammed) yeni bir çağın gelmekte olduğunu ve yeni bir Peygamber’in geleceğini ilan etmesiyle başlar. Bahailiğin kurucusu ve peygamberi, lakabı Bahaullah olan Mirza Hüseyin Ali’dir 21 Nisan 1863’te yeni dini ve yeni prensipleri Bağdat’ta sürgünde iken ilan etti.
İlk bakışta devasa bir botanik bahçesini andıran Bahai Bahçeleri, detaylarıyla dikkati çekiyor. Bahçelerin tam ortasında yer alan altın kubbeli tapınak, 9 giriş üzerine oturmuş tek bir kubbeden oluşuyor. Dokuz giriş, Bahailik inancının, “dünyada 9 dinin var olduğuna ilişkin” görüşünü temsil ediyor.

PRENSİPLERİ:

İnsanlık alemi tek bir ailedir
Irk, din, dil, cinsiyet gibi tüm önyargılar kaldırılmalıdır
Tüm dinlerin temeli birdir (şimdilik son din İslam ya da Bahailik değildir, gelecekte de dinler gelecektir)
Din bilim ve akıl ile uyum içinde olmalıdır
Kadın ve erkek eşittir
Genel barış için çalışılmalıdır
Evrensel eğitim hedeflenmelidir
Serbest düşünce ile gerçek araştırılmalıdır
Aşırı zenginlik ve yoksulluk kaldırılmalıdır.
Bahai Dininde tek evlilik (monogami) esastır, kadınlar türban takmak zorunda değillerdir. Tüm dünya ülkelerinde değişik ırksal ve dinsel kökenden gelme (İslam, Hristiyan, Yahudi, Zerdüşt, Hindu vs) Bahailer vardır. Bahai Dinine göre tüm dinlerin kaynağı ve amacı ortaktır ve birbirine aykırı değildirler. Düşmanlık aracı haline gelmeleri tarihte insanların dinleri güç elde etme amaçlarına alet etmelerinden kaynaklanmıştır. Buna göre Bahailik’te “eğer din sevgi ve birliğe değil, düşmanlık ve ayrılığa neden oluyorsa dinsizlik daha iyidir”. Daha önceki dinlerde olduğu gibi bundan sonra da insanlara ahlaki ve ruhani eğitim sağlamak amacıyla başka peygamberler geleceğine inanılır.

Hz. Bahaullah – İlahi Eğitmen
(1817-1892)

Tarih boyunca insanoğlunun karakterini geliştiren, taraftarlarında öz disipline, adanmışlığa ve kahramanlığa yol açan en büyük itici kuvveti semavi dinler sağlamıştır. Toplumsal düzeyde bakılınca insanların birbirleriyle ilişkilerini düzenleyip geliştiren hukuki düzenlemelerin, dinlerin ahlaki ilkelerinden devşirilmiş olduğu görülür.

Her ne zaman bir Peygamber gelse, insanlığın farkındalık ve gelişiminin bir sonraki aşaması için gereken ilham eksiksiz bir ölçüde yeryüzüne iletilir. Dış görünümü itibarı ile herkes gibi olan bir insan Allah’ın sözcüsü olarak görevlendirilir. Hz. Musa’nın Yanan Çalı’nın karşısında duruşunu, Hz. Buda’nın aydınlığa Buda ağacının altında ulaşmasını, Ruhu’l-Kuds’ün bir güvercin kılığında Hz. İsa’ya inişini ya da meleklerin başı olan Cebrail’in Hz. Muhammed’e görünmesini hatırlayalım.

Allah, 19. yüzyılın ortalarında isminin anlamı “Allah’ın Nuru” demek olan Hz. Bahaullah’ı insanlığa yeni bir İlahi Mesajı iletmekle görevlendirdi. Hz. Bahaullah’ın kaleminden kırk yıl boyunca binlerce ayet, levih ve mektup aktı ki O tüm bu yazılarında, insan yaşamının hem ruhani hem de maddi boyutlarını içine alan küresel bir uygarlığın gelişimini sağlayacak çerçeveyi çizdi.

Hz. Bahaullah Allah’ın bu en yeni mesajını insanlığa getirmiş olduğu için 40 yıl boyunca sürgüne gönderildi, işkence ve eziyetlere katlandı. Kendisinin yaşam öyküsü ve misyonu bugün tüm yerkürede giderek daha fazla bilinir hale gelmektedir. Milyonlarca insan daha iyi bir dünya kurmak için O’nun öğretilerini hayatlarına ve yaşadıkları topluma uyarlamayı öğreniyorlar.

“Bahaullah’ın öğretileri… şimdi bizlere dinin en yüce ve en saf halini sunmaktadır…”
                                                                                                                  Kont Leo Tolstoy

Türkiye ve Dünyada Bahailik

                                                     1963 yılında seçilen ilk Yüce Adalet Evi üyeleri

19. yüzyılda başlayan Bahai İnancı dünyanın her yerine yayılmıştır. Türkiye’de yaklaşık on bin ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde çeşitli kültür ve geçmişe sahip toplam beş milyondan fazla Bahai bulunmaktadır. İki yüzden daha fazla ülkede bulunan Bahailik coğrafi olarak dünyanın en yaygın ikinci dinidir. Bugün büyük şehirlerden kırsal köylere kadar her yerde Bahailere rastlamak mümkündür.

Bahai Dini, tarihinin ilk günlerinden beri Türkiye’de var olmuştur ve bugün Türkiyenin hemen hemen her yerinde binlerce Bahai bulunmaktadır.


Like it? Share with your friends!

62
76 shares, 62 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
2
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
3
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format