Hindistan’da hastaları öpücükle iyileştirdiğini iddia eden Müslüman şifacı Kovid-19’dan öldü, 19 kişiye koronavirüs bulaştırdığı saptandı


179
338 shares, 179 points

Hindistan’da koronavirüsü iyileştirdiği iddiasıyla inek idrarı içme partileri de düzenlenmişti

Hindistan’ın Madya Pradeş eyaletinin Ratlam bölgesinde, koronavirüs hastalarının ellerini öperek iyileştirdiğini iddia eden Müslüman şifacı 4 Haziran’da koronavirüs nedeniyle öldü.

OpIndia’nın haberine göre şifacı olduğunu iddia eden kişinin ölümünün öğrenilmesinin ardından yetkililer harekete geçti. Yetkililer şifacıyı tedavi amacıyla ziyaret eden insanları tespit etmeye çalışıyor.

Kişilerin kimliğinin belirlenmesinin ardından kan örnekleriyle gerçekleştirilen testlerin sonucunda yetkililer en az 19 kişinin testinin pozitif çıktığını söyledi. 

Bölgede koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan kişilerin sayısı istikrarlı biçimde artmaya devam ederken, yetkililer şifacı olduğunu iddia eden en az 29 kişiyi de takibe aldı ve devletin oluşturduğu karantina merkezlerine yerleştirdi. 

Yetkililer bu kişilerin testlerinin tamamlanmasının ardından karantina merkezinden çıkmasına izin verildiğini doğruladı.

Bahsi geçen şifacıyla bağlantı olarak koronavirüs vakalarının arttığının görüldüğü Ratlam bölgesi, şu an ülkede koronavirüsün merkezlerinden biri haline geldi. Müslüman şifacı koronavirüs hastalarının ellerini öperek tedavi uyguladığını iddia ediyordu. 

Ratlam’da 9 Haziran’da saptanan 24 koronavirüs vakasının 13’ünün şifacıyla temas kurduğu belirlendi. 

Dr. Pramod Prajapati, bu kişilerin uyguladığı yöntemin virüsün taşınması ihtimalini barındırdığı için özellikle tehlikeli olduğunu söyledi. Bu kişilerin hastalara içirdikleri suları da üflediği biliniyor. Kovid-19 hastalığının ağızdan ve burundan çıkan küçük damlacıklar aracılığıyla yayılması nedeniyle, bu tip eylemlerin virüsün yayılması açısından ciddi risk teşkil ettiği ifade edildi. 

Öte yandan, ineklerin kutsallığına inanan Hindu bir grup da daha önce inek idrarı içme partisi düzenlemişti. Her ne kadar ülkede uzmanlar, inek idrarının herhangi bir hastalık üzerinde etkili olduğuna yönelik kanıt olmadığını söylese de Tüm Hindistan Hindu Birliği isimli grubun düzenlediği partiye yaklaşık 200 kişi katılmıştı. 

Buna ek olarak 500’den fazla uzman, Hindistan’da şifalı olduğu iddia edilen inek dışkısı, idrarı ve sütü üzerine hükümetin finansal olarak desteklemeyi tasarladığı araştırma önerisine tepki göstermişti. 

Hindistan’da şu ana kadar yaklaşık 344 bin koronavirüs vakası tespit edildi. Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısıysa 10 bine yaklaştı. 


Like it? Share with your friends!

179
338 shares, 179 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format