Her 20 Kişiden Biri Suriyeli Oldu, Yakında Türkiye’de Türkten Çok Suriyeli Olacak!


109
394 shares, 109 points

Her 20 Kişiden Biri Suriyeli

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı resmi rakamlara göre 3.6 milyona, gayrı resmi belirlemelere göre 4 milyona ulaştı. Her 20 kişiden biri Suriyeli oldu. Irak, Afganistan, İran, Somali gibi ülkelerden gelenlerle birlikte mülteci sayısı 4 milyon 600 bine ulaştı.İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan 'Yakında Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Hatay’da Türk nüfus azınlığa düşecek. Bu yapıyla milli devlet olmaktan çıkarız' iddiasında bulundu ve şunları söyledi: "İzlenen yanlış politika devam ederse, 2040 yılında 7,5 milyon Suriyeli olacak. Bugün ülkemizde her 20 kişiden 1’i Suriyeli… 2023 yılında, 13 kişiden 1’i olacağı hesaplanıyor. Suriyelilere bugüne kadar 35 milyar dolar harcadık. Bu parayla, bir GAP, 400 şehir hastanesi, 7 Boğaz köprüsü, 30 bin okul inşa edilirdi. Kendi insanımızdan esirgenenler, Suriyelilere veriliyor. Türk insanı boğazına kadar borca batmışken bu paraların hâlâ Suriyeli sığınmacılara harcanması rahatsızlık yaratıyor.”                                                               4 Milyon 600 Bin Mülteci

            Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre ; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Türkiye’de 13 Eylül 2018 itibariyle 3 milyon 559 bin 262 Suriyeli sığınmacının bulunduğunu açıkladı.

          TBMM İnsan Hakları Mülteciler alt komisyonunun Haziran 2018 tarihli raporuna göre de Irak, Afganistan, İran, Somali gibi ülkelerden gelen mültecilerle birlikte bu rakam 4 milyon 600 bine ulaşıyor. Türkiye'de bugüne kadar 400 bin Suriyeli çocuk da doğdu ve 56 bin Suriyeli vatandaş yapıldı. 20 bin Suriyeli daha yakında vatandaş olacak.           29 Nisan 2011'de 252 kişiyle başlayan Suriyeli göçünde halen 235 bin Suriyeli kamplarda, geri kalanı ise 81 ilde yaşıyor. Kamplarda 60 bin civarında boş yer olmasına rağmen burada kalmak istemeyen Suriyelilere, bugüne kadar 40 bin adet poliklinik hizmeti verildi, 2 milyonu yatarak tedavi edildi. 1,5 milyonu ameliyat oldu. Türkiye’de halen 20 bin civarında Suriyelinin de çalışma izni de bulunuyor.


Like it? Share with your friends!

109
394 shares, 109 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format