HAYVANLAR ALEMİNİN MANYAĞI, DÜNYANIN EN KORKUSUZ HAYVANI: BAL PORSUĞU


98
742 shares, 98 points

                                                CESARETİYLE NAM SALMIŞ BİR HAYVAN
Sansargiller ailesinin kuşkusuz en yırtıcı olanıdır. Bal Porsukları hayvanlar aleminde cesaretleriyle, inatçılıklarıyla ve zorlu yaşam koşullarına dayanıklılıklarıyla ün salmıştır. Yetişkin bir erkek porsuk yaklaşık 10 kilo civarındadır.  Günde bir kilodan fazla yiyecek tüketmektedir. Dişileri ise yaklaşık 6 kilo civarındadır. Erkek porsuklar dişilerle yalnızca çiftleşmek için bir araya gelirler. Çiftleştikten sonra ise yalnızlıklarına geri dönerler. Dişi porsuklar erkekler kadar av konusunda yeteneklidir. Çok aç kaldığında gözünü karartıp yılanlara, timsahlara, zebra’ya bile saldırabilir. Hindistan’da yaşayan türleri, mezarları kazıyıp insan leşleri yedikleri için mezarlıklarda
ayrı bir önlem almışlardır. Avını bir kez çenesine hapsettiğinde bıraktığı asla görülmemiştir. Tek hamlede insanı öldürebilecek kobralara hiç tereddüt etmeden saldırır. Aslan, leopar gibi güçlü olarak bilinen hayvanlara karşı savaşırlar, yenilseler de asla pes etmezler. Savaşmaya başladığında yarıda bırakmazlar. Ayıyla savaşır, 1 metre boyundaki timsahı yer. Kendisini kızdıran bir kaplan bile olsa düşünmeden saldırır. Bütün bunlar bal porsuğunun ne kadar korkusuz olduğunu gösteriyor. 2004 senesinde Guinness Rekorlar kitabına ”Dünyanın En Korkusuz Hayvanı” olarak adını yazdırmayı başarmıştır.

Bal porsuğu doğadaki bütün hayvanların zehirlerini bünyesinde absorbe edebiliyor. Yani onu hiçbir hayvan zehiriyle öldürmeyi başaramıyor. Uzmanlar bu fizyolojik mucizeye kesin bir  açıklama getirememişler. Bağışıklık sisteminin sağlamlığına dayandırmışlardır. Kobra ile mücadeleye giren bal porsuğu, yılanın zehrinden dolayı bir süre yerde baygın bir şekilde yatar. Sonra uyanır, yılanı kaldığı yerden yemeye devam eder.

Vahşi doğa ortamında aslan gibi birçok hayvan sürü halinde yaşamayı tercih etmişken, o yalnızlığı tercih etmiştir. Kalabalıktan hoşlanmazlar.  Bu psikopat hayvanın yaptıklarını izleyelim ve daha da yakından tanıyalım.


Like it? Share with your friends!

98
742 shares, 98 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
5
OMG!
İşte bu! İşte bu!
4
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format