90’LARDA KEYİFLE İZLEDİĞİMİZ 21 EFSANE DİZİ


79
379 shares, 79 points
 1. 21 Şaşıfelek Çıkmazı (1996)


  İşleri hep ters gitsede yüzlerinden güleryüz eksik omayan aşk,dostluk,macera dolu olayların geçtiği sıcak bir mahalle dizisiydi şaşıfelek çıkmazı ayrıca güçlü kadın karakterleriyle akıllara yer etmiş bir dizidir.

 2. 20 Çiçek Taksi ( 1995-2003)


  Çiçek Taksi durağı burası
  Taksinin rengi buğday sarısı
  Kiminin parası, kiminin duası
  Durmadan koştur, ekmek parası.

  Melodik bir şekilde okuduysan eğer sen de bir zamanlar Çicek Taksi tutkunuydun demektir..

 3. 19 Mahallenin Muhtarları (1992-2002)


  Türkiye'nin en uzun süren dizilerinden biridir. Konusu genel itibariyle Çaycı Temel'in Fadimeye olan aşkını anlatır . Daha sonra Fadime ölür ve Temel-Şirin aşkını izleriz.  90'ların sıcaklığını, komşuluğu ve birlik beraberliği bize aşılamayı başarmış bir mahalle dizisidir. 

 4. 18 Çılgın Bediş (1996-2001)


  Lise öğrencisi olan Bediş'in, Oktay'a olan aşkını konu alan bir 90'lar gençlik dizisiydi. Bediş'in  çılgın hayal dünyası ve Oktay' ın gözüne girmek için elinden geleni yapması, uçarı dedesi ve hepsi birbirinden orjinal arkadaşlarıyla  bizi ekranlara  bağlamayaıbaşarmıştı. Hele bir de jenerik müziği vardır ki hala ezbere biliriz.

  Çılgın bedişim yok başka işim
  Silerim hüzünü baştan çizerim
  Dünya dursa ben yine dönerim
  Çılgın bedişim yok başka işim
  Elim dursa durmaz ki dilim
  Yalan dünya ben yine dönerim...

 5. 17 Ruhsar ( 1997-2001)


  Mazhar ile Ruhsar yeni evlidir; ama evlililklerinin daha ilk günlerinde Ruhsar amansız bir hastalığa yakalanır ve ne yazık ki ölür; ama her şey öldüğü zaman başlayacaktır. Ruhsar artık bir ruh olmuş ve sadece yağmur yağdığında Mazhar'ın yanına gelebilmektedir. Ruhsar sadece Mazharın görebileceği bir hayalet kadın olarak ortaya çıkar. Her yağmur yağdığında Mazhar'ın yanına gelen Ruhsar, Mazhar'ı başkasına kaptırmamak için elinden geleni yapar.

 6. 16 Ayrılsak Da Beraberiz (1997-2004)


  Teoman ve Berna çiftinin ayrılmasıyla başlayan serüven, evin ortasına paravan koymalarıyla devam eder. Sürekli köşeyi dönmeye çalışan '' Yırttık abicim, yırttık'' repliğiyle hafızalara kazınmış Feridun Bitir, iğrenç esprileriyle ortamı kutuplara çeviren Gündüz,  meşhur olmak isteyen kapıcı İdris, Laptop Recai, Dijital Binali , Teoman ve Berna'nın bitmek bilmeyen kavgaları vee bir tatlı huzur almaya geldim kadamıştan... Bu diziyi hatırlayıp duygulanmamak mümkün değil...

  -Teo yırttık abicim yırttık
  -Can dostum, güzel insan
  -Batmak mı? Bana ne kadar uzak bir kelime
  -Artık paraya para demiyecezz Teo
  -Gözünün yağında yumurta kırayım Binali abicim
  -Yalnız bu sana biraz pahalıya patlar Teocum

 7. 15 Çarli (1999-2000)


  Dizi 24 bölüm sürse de başrolünde bir maymunun olması o dönem hepimizin çok ilgisini çekmişti.

 8. 14 Aynalı Tahir ( 1998-2002)


  Dizi, mahallenin bıçkın delikanlısı Tahir'in, mertliğin kitabını yazmaya karar vermesiyle başlar. Kitabı yazarken önünde büyük bir engel vardır '' Tilki Ekrem''.  Aynalı Tahir, Tilki Ekrem'e her bölüm kafa atsa da, Tilki Ekrem Tahirle uğraşmayı bırakmaz.  Daha sonra Aynalı Tahir öldüğünü zannetsek de, baştan sona estetik yaptırmış  (farklı bir oyuncuyla) haliyle tekrar karşımıza çıkar. Estetikli Tahir de ortalıktan kaybolunca, mertliğin kitabı Erkan Petekkaya' ile yazılmaya devam eder. Kitap yayınlanmadan dizi biter...

 9. 13 Eyvah Babam (1998-2000)


  Eyvah Babam dizisi, kızı ergenliğe girmiş bir babanın kıskanç hallerini konu alıyordu. Asıl şenlik ise dizinin yeni sezonunda isim değiştirerek Eyvah Kızım Büyüdü'ye evrilmesi ve yeni karakterlerin katılmasıyla başladı. Artık daha sıkı bir hikaye döngüsü başlamıştı. Genç ve yakışıklı Altay ve çılgın annesi, Ece'nin amcası ve iş arkadaşları ile dev bir kadro oluştu. Altay ve Ece tanıştıkları gibi sımsıcak bir arkadaşlık kurdular. O zamanların masumiyeti ile bu dostluk ekranlara çok güzel bir şekilde yansıdı. Ailevi sorunları, gündelik dertleri paylaşan genç çift, birbirlerine sürekli destek oluyorlardı. 

 10. 12 Baskül Ailesi (1997)


  Üç çocuklu bir ailenin aşırı yemek yeme alışkanlıkları yüzünden başlarına gelenler, seyyar bir satıcının onlara zayıflama ürünleri satarak zayıflamayı vaad etmesi gibi olayların geçtiği güzel fakat kısa süren bir dizi.

 11. 11 Sıdıka (1997)


  Sıdıka okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş, kitap okuyan, espritüel bir ev kızıdır. Aklı az olan bir abisi, baskıcı ve alkolik bir babası, Sıdıka'nın sorunlu olduğunu düşünen ve bir an önce onu evlendirmek niyetinde olan bir annesi vardır. Sıdıka'nın günleri evde kapalı kalarak geçmektedir ve dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir.

 12. 10 Ferhunde Hanımlar ( 1993-1999)


  6 yıl süren dizi 1780 bölüm yayınlanmıştır. Hafta içi her gün yayınlandığı için bölüm sayısı oldukça fazladır.

 13. 9 Bir Demet Tiyatro (1995-2002)


  Kadrosunda bir çok usta oyuncuyu barındıran mükemmel bir  diziydi. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ'ın başrolünde olduğu dizi,  orjinal karakterleriyle de dikkat çekmiştir. Bunlardan özellikle Saldıray Abi karakteri kendi hayran kitlesini oluşturmuştur.  Mükremin abi, Zabıta İrfan, Kudret,  gibi karakterleriyle uzun süre ekranda kalmayı başarmıştır. Dizi 2002'de sona ermiştir.

 14. 8 Bizimkiler (1989-2002)


  Müthiş oyuncu kadrosuyla tam 13 yıl sürmüş efsane bir diziydi.  Bizimkiler demek, pazar günü demekti. Dizi, Kapıcı Cafer ön planda olmak üzere apartmanda yaşanan olayları konu alıyordu. Sürekli içen Cemil'in repliği hafızalara kazınmıştır '' Benim adım Cemil, ben içerim ''. Diğer replikler ise şöyledir :
  - İnternetten cızzz
  -Tek tek çık şu basamakları dumkof
  -Nayn Davut, dumkof yok
  -Yumuşak yumuşak
  -Şimdi tutuyorum zaptı
  -Olmuyor ama ibrikçi, çekerim kulaklarını
  -Şükrü beyin hayırdır damadı geldi Sevim, koş.
  -Cıvık Müdürüm, affedersiniz

  Ayrıca Ercan Yazgan dizinin fikrini tamamen Kapıcılar Kralı'ndan aldığını açık açık söylemiştir. Kemal Sunal da hayattayken bunu takdir etmiştir.

 15. 7 Yılan Hikayesi (1999-2002)


  1999 yılı başlayan ve 3 sezon süren Yılan Hikayesi, yayınlandığı dönem izleyenleri ekran başına kitleyen en unutulmaz dizilerdendi. Dizi hakkında ilk aklımıza gelen şey hiç kuşkususuz jöledir.  Ve her bölüm duyduğumuz '' E be köylü kızı ''.

   

 16. 6 Deli Yürek (1999-2002)


  Kenan İmirzalioğlu'nun oyunculuk kariyerinin başladığı, bir Osman Sınav dizisidir.  Jenerik müziğiyle bizi gaza getiren, başarılı bir mafya dizisidir. Yusuf karakteri oldukça mert, haksızlık karşısında susmayan dürüst bir delikanlıdır. Kuşcuyla olan diyalogları o dönem oldukça popüler olmuştur. Bir diğer popüler olansa Miroğlu Yasalarıdır, bu yasalara bir göz atalım ve 90'lara geri dönelim...

  1-Sizin alem dediğiniz bu bitirim dünyasının bütün raconlarını şu andan itibaren tedavülden kaldırıyorum, ayrıca racon kelimesinin telafuz edilmesini bile yasaklıyorum, dalga geçmek için bile olsa bu kelimeyi ağzınıza almayacaksınız.

  2-Açlıktan nefesiniz koksa dahi benden başka hiç kimseden hiçbir şekil ve ad altında para is-te-miy-cek-siniiiiz.

  3-Gazozuna tavla oynamak dahil, hiçbir zaman kumar oynamayacaksınız.

 17. 5 Perihan Abla (1986-1988 )


  Dizi 90'lara varmadan bitse de 90'larda etkisi sürmüştür. Bu yüzden listeye koymazsak olmazdı... Perran Kutman, Şevket Çoruh gibi önemli isimlerin yanı sıra birçok tiyatro oyuncusunun da rol aldığı dizi, Türkiye'nin en sevilen dizilerinden birisi olmuştur. Kısa bir dönem yayınlanmasına karşın dönemin insanları üzerinde büyük etkisi olan dizi ayrıca dizi kültürünün gelişmesini sağlayarak da kendinden sonra gelen dizilere yol açmıştır.

 18. 4 Kaygısızlar ( 1994-1998)


  Çapkın Memnun Kaygısız'ın Askerlik arkadaşı olan İsmail'in yanına, İstanbula gelmesiyle olaylar başlar. Memnun'un 36 çocuk ve 3 karısı olduğunu bilmeyen İsmail, Memnun'u eve kabul eder. Daha sonra eve yerleşen aile ve Memnun'un kaygısız halleri İsmail'i çıldırtır. Ev sahibi olan Hacı Gaffur ise Kaygısızları evden atmak için elinden geleni yapar. Ne yaparlarsa yapsınlar evden gitmeyen kaygısız ailesi artık İstanbul'lu olmuştur. Dizide ayrıca dikkat çeken karakter ise Kültigin'dir. Memnun'un kızı olan Hostes'e  aşıktır. Bir diğer ana  karakter ise Eleman'dır. Eleman ise Kültigin'in kardeşi Burcu'ya aşıktır. Her defasında Kültigin Eleman'ı dövse de, Eleman aşkından asla vazgeçmez. Absürt komediyi bolca içinde barındıran bir diziydi. Bu dizi bize efsane replikler de bırakmıştır. Onlardan bazıları:

  -Taksiiiii!
  +Taksici: Yolcuuuu.

  -Kültigin: Bilader dayağa dördüncü lazım, sen de şu köşede falan dursana.

  -Abi masallah yengem de aygaz arabası gibi bütün gün sokaklarda geziyor.

  -Artık yaşamak istemiyorum tıraş et beni İsmaaill!!!

  Kültigin: “Şu feneri ver bakiyim” (Fenerin düğmesine basar ama fener yanmaz)
  Kültigin: “Ne lan bu fenerin hali?”
  Alper: “Abi valla defans iyide orta saha kötü biraz.”
  Kültigin: “Onu mu diyom lan? bu fener niye yanmıyo?”
  Alper: “Abi belkide piller kesilmiştir, bekleyelim birazdan gelir.”

 19. 3 İkinci Bahar ( 1998-2001)


  1998 - 2001 yılları arasında atv'de yayınlanmıştır. İstanbul'a göç eden bir kebapçının başından geçenler anlatılır. Başrollerde Türkan Şoray, Şener Şen gibi ünlü aktör ve aktrisler yer almaktadır. Dizi samatyada çekilmiştir

 20. 2 Gülşen Abi


  Gülşen Abi, Haluk Bilginer'in usta oyunculuğuyla bizi büyüleyen başarılı bir türk dizisiydi. Ayrıca oyuncu kadrosu da mükemmeldi. Türkiye'de yapılmış en iyi komedi dizilerinden olan Gülşen Abi, hala hafızalardaki tazeliğini korumaktadır. 

 21. 1 Süper Baba ( 1993-1997 )


   Dizinin konusu kısaca şöyle : üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fiko'nun çocuklarıyla olan ilişkileri ve yaşadığı aşkları konu almıştır. Fiko Çengelköy'de sabit bir işi olmayan yardımsever bir insandır. İlk aşkı,en yakın arkadaşı Nihat(Sümer Tilmaç)'ın kızkardeşi İpek(Jülide Kural)dır ve Fiko hayatındaki en büyük hatayı yaparak Şule adındaki zengin bir kadınla evlenir. Bu evlilikten üç çocuğu olan,Fiko İpek'i bir türlü unutamaz ve bir kaç yıl sonra boşanır.  

  Sizi biraz daha duygulandıralım ve müzikle baş başa bırakalım... Yaşasın 90'lar...


Like it? Share with your friends!

79
379 shares, 79 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format