Gişede Umduğunu Bulamamış Değeri Yıllar Sonra Anlaşılan 10 Türk Filmi


103
349 shares, 103 points

Listede 10 filmin seyirci sayısı, vizyona giriş tarihi, ve konuları yer almaktadır. Youtube’dan kolayca ulaşabileceğiniz filmlerin seyirci sayıları Box Office Türkiye verileri baz alınarak aktarılmıştır.

 1. 1 Limonata (2015)


  Ali Atay'ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Serkan Keskin ve Ertan Saban yer alıyor. Filmi izledikten sonra gişesine (76.449 seyirci) şaşıracaksınız.

  Konusu: Makedonya'da yaşayan Suat eski bir tır şoförüdür ve ölümcül bir hastalık nedeniyle yatağa düşer. Oğlu Sakip'ten son bir şey ister. Suat seneler önce İstanbul'da imam nikahı kıyarak bir kadınla evlenmiştir ve bu evlilikten bir çocuğu olmuştur.  Suat bebekken terk ettiği bu çocuğu hiç görmemiştir. Ölmeden önce tek dileği Selim adındaki ikinci çocuğunu bulup ondan helallik istemektir. Suat, oğlu Sakip'ten İstanbul'a gidip kardeşini bulmasını ister. Sakip babasının emektar arabasına atlayıp elinde yalnızca kardeşinin adı ve eski bir adresle İstanbul yollarına düşer....  

  Filmi youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 2. 2 Kader (2006)


  Filmin izlenme sayısı yalnızca 26.464. Bir Zeki Demirkubuz filmi olan Kader'in oyuncu kadrosunda; Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever, Ozan Bilen, Engin Akyürek, Erkan Can, Çağlar Çorumlu, Settar Tanrıöğen ve Volga Sorgu yer alıyor.

  Konusu: Bekir  Uğur'a , Uğur Zagor'a , Zagor ise suç işlemeye aşıktır. Durum bu haldeyken Zagor hapisten çıkar. Boğucu ve sıcak bir yaz gecesi aksilikler birbirini takip edince Cevat  ile Zagor karşı karşıya gelir. Zagor Cevat'ı gözünü kırpmadan öldürüp kaçar. Aynı gece Uğur'da kaybolur. Bu cinayet ve ardından Uğur'un Zagor'la birlikte kayboluşu, o güne kadar Cevat'ın koruması altında yaşayan genç anne , felçli baba ve küçük erkek kardeş için zor, karanlık günlerin habercisi olsa da, Uğur'a delicesine aşık olan Bekir'in kurtuluş umudu gibidir. Ailesinin bulduğu bir kızla evlenip, yeni bir yaşama başlar. Ama aylar sonra, Zagor'un İzmir'de iki polisi   öldürüp yakalanmasıyla Uğur'a ulaşmak için yeni bir umut belirince, bu acımasız aşkın peşinde yıllar yılı sürecek amansız bir takip başlar. Taşra pavyonlarında, üçüncü sınıf otel odalarında, esrar alemlerinde Uğur'un izini sürmeye başlar.

  Filmi youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 3. 3 Pardon (2005)


  Box Office Türkiye verilerine göre filmin izlenme sayısı 105.784.  Güçlü oyuncu kadrosu, senaryosu ve dillere pelesenk olan repliklere sahip olan Pardon, Türk sinemasının en iyilerinden.

  Konusu: Filmde, suçsuz yere hapis yatan üç yakın arkadaşın hikâyesi konu edilir. Uzun yıllardır asker kaçağı olan İbrahim, eniştesi tarafından ihbar edilir. Apar topar askere alınır. Usta birliğine teslim olmadan önce İstanbul’a arkadaşı Muzo’yu ziyaret etmeye gider. Otobüsten inerken karşılaştığı bir polisten korkarak kaçar. Bu yüzden polisler akşam Muzo’nun evine baskın düzenler. Sorguya alınan iki arkadaş bir suç örgütünün üyeleri zannedilir. Daha sonra aralarına Aydın adında yakın bir arkadaşları da katılır. Ne olduğunu anlamadan hapse atılan üç arkadaş, uzun yıllar hapis yatacaktır.  

  Filmi youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 4. 4 Gemide(1998)


  16.661 seyircinin izlediği Gemide filminin oyuncu kadrosu, senaryosu ve unutulmaz replikleriyle kült yapımlarımız arasına girmeyi başarmıştır.
   

  Konusu: 

  Bir kum kosterinin personeli ve kaptanının başından geçen öykü çerçevesinde Türkiye`nin çarpık yapısına eleştiri getiren film.

  Bir geminin dört kişilik mürettabatında yer alan Boksör, geminin demir attığı sırada Laleli'ye iner. Geri döndüğünde parasını çaldırdığını söyler. Esrarlı ve alkollü kafasıyla Kaptan ve tüm mürettebat toplanıp Laleli'ye iner ve Boksör'ün parasını çaldırdığını iddia ettiği bir grup insana saldırır, içlerinden Rumen bir kadını kaçırırlar. Gemiye döndüklerinde esrarlı kafadan dolayı pek bir şey hatırlanmaz ancak Kaptan, kadının geri yollanmasını söyler. Ancak Boksör ve Ali, kadının ırzına geçer. Bu olaylar sonunda dört adam çıkılmaz bir girdaba girer. Artık her şey bu insanlıktan nasibini almamış kişilerin vicdanlarına kalmıştır.

  Filmi Youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 5. 5 İtirazım Var (2014)


  İtirazım Var, Onur Ünlü'nün senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 2014 yapımı polisiye komedi türünde sinema filmidir. 138.641 seyircinin izlediği filmin başrolünde Serkan Keskin yer alıyor.

  Konusu: Selman Bulut'un imamı olduğu camide bir cinayet işlenir. İmam Selman Bulut, polisin pek de ilgilenmediği cinayeti çözmek için kolları sıvar. Ancak imamın yöntemleri de kendisi kadar sıra dışıdır.

  Sıra dışı imam ve çevresindeki diğer sıra dışı insanların hepsi cinayetle bağlantılıdır. Ortada yıllarca saklanmış sırlar , yalanlar, tefecinin paraları, aç bir köpek, aşk ve herkesin şüphelisi olduğu bir cinayet vardır.


  Filmi Youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 6. 6 Sarmaşık (2015)


  Sarmaşık, Tolga Karaçelik'ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2015 yapımı Türk filmidir. Film gişede umduğunu bulamamış olsa da (26.381 seyirci) oyuncu  kadrosu ve senaryosuyla izlenmesi gereken yapımlardan.

  Başrollerinde Nadir Sarıbacak, Hakan Karsak ve Kadir Çermik'in yer aldığı filmde, "bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi" anlatmaktadır.

  Filmi Youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 7. 7 Siyah Beyaz (2010)


  46.145 kişinin izlediği Siyah Beyaz filminin oyuncu kadrosu oldukça zengin. Filmde, Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Nejat İşler, Taner Birsel, Şevval Sam ve Derya Alabora  yer alıyor.

  Konusu: Eski kulağı kesiklerden, debdebeli bir hayat yaşamış ama 70 yaşına gelmesine karşın hala durulmamış, ideallerine bağlı bir ressam (Tuncel Kurtiz); kalp krizi geçirdikten sonra işini bırakan, sümüklü böcek besleyip sakin bir yaşam sürmeye çalışan yarı çatlak bir avukat (Erkan Can); mesleğini icra etmekten bezmiş, üstüne bir de karısı tarafından terkedilmiş talihsiz bir doktor (Nejat İşler); ve hayata karşı tek başına direnen, yalnızlığı bir hayat tarzı bellemiş bir iş kadını (Şevval Sam).. Bu farklı hayatları birleştiren yer ise Siyah Beyaz isimli bir bardır...

  Filmi Youtube'dan izleyebilirsiniz. 


 8. 8 Masumiyet (1997)


  49.410 kişinin izlediği Masumiyet filmi 90'ların kült yapımlarından. Bir Zeki Demirkubuz filmi olan Masumiyet, Kader filmindeki karakterlerin gelecekteki yaşamını konu edinmektedir.


  Filmi youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 9. 9 Takva (2006)


  Takva filmi birçok ödül alsa da gişesi düşük (349.530 seyirci) filmlerimizden. Erkan Can ve Güven Kıraç ikilisinin harikalar yarattığı filmde tarikat ve cemaatlerin dünyasına yakından tanık olacaksınız. 

  Takva, piyasaya girdiğinden itibaren, hem sinema çevrelerinde hem politik çevrelerde olumlu/olumsuz tepkiler almış ve tartışmalara neden olmuştur.

  Film Kuran-ı Kerim Isra suresi 81.Ayet ile başlamakta ve Nâzım Hikmet'in "Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı/ya da dünyamıza inecek ölüm" dizelerinin yer aldığı şiiriyle son bulmaktadır. Kelime anlamı olarak Allah sevgisi ve korkusu anlamlarını içeren takva, aynı zamanda Allah'ın buyruğuna girme,onun emirlerine uyup yasaklarından kaçmakta titizlik gösterme ve onun himayesinde olma anlamlarına gelmektedir ki, bu noktada filmin ismi ana karakterin yönelimini/çatışmasını yansıtır.

  Film, 80. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir. Ancak yarı finale seçilen 9 film arasına giremedi.

  Filmi youtube'dan izleyebilirsiniz. 

 10. 10 Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü(2006)


  Karagöz ile Hacivat güldüren ve aynı zamanda da düşündüren sohbetleri ile karşımızda. Film Bursa'nın 14. yüzyılında geçiyor. Anadolu’daki Moğol tehlikesi mevcutken halkın büyük bir kısmı firarda. Bursa yeni yerleşim alanları. Hem halk hem de çeşitli devletlerin ve beyliklerin liderleri de bu kente sığınır. Dinleri, dilleri farklı olan insanların bir arada yaşadığı Bursa kaosa dönüşür. Osmanlı da, İmparatorluğu’nun ilk tohumlarını atmaktadır. Akıllı ama cahil, sinirli ama komik Karagöz, kendisinin aksi olan zekasını fırsatçılığı ile birleştirip her işten sıyrılan Hacivat ile tanışır. Başrollerinde Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk'ün yer aldığı filmin izlenme sayısı 649.746.


Like it? Share with your friends!

103
349 shares, 103 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
7
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format