Ezber bozan Açıklama: Dr. Boynukara: Evinden dışarı çıkmayanlar koronavirüsü daha ağır geçiriyor


131
122 shares, 131 points

Mardin’de pandemi hastanesinde görevli dahiliye uzmanı Dr. Haydar Boynukara, dışarı çıkmayan ve aylarca evde izole olan vatandaşların, koronavirüse yakalandıklarında hastalığı daha ağır geçirdiğini gözlemlediklerini söyledi.

Mardin‘de pandemi hastanesinde görevli dahiliye uzmanı Dr. Haydar Boynukara, virüse yakalanmamak için aylarca evlerinde izole olan vatandaşlara bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Dr. Boynukara, dışarı çıkmayan ve aylarca evde izole olan vatandaşların koronavirüse yakalandıklarında hastalığı daha ağır geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Aslında koronavirüs bir gribal enfeksiyon. Ekimin son haftasıyla beraber vakalar bölgemizde tekrardan artmaya başladı. Bizi en çok tedirgin eden şu an vaka sayılarından öte ağır hasta sayısı. Ağır hasta sayısı arttıkça, zatürre olan hasta sayısı arttıkça, doğru orantı olarak ölüm oranı da artacaktır. Oran olarak zatürre hasta sayısı arttığı için ağır hasta sayısı artıyor ve dolayısıyla giderek ölüm oranının da arttığını görüyoruz. Özellikle ‘Hocam biz evde tedbirimizi alıyoruz, bol miktarda C vitamini alıyoruz, bol miktarda sebze ve meyve tüketiyoruz’ diyen hastalarımız aynı zamanda çok panik yaptıkları için hastalığı ağır geçiriyorlar.”

‘Virüsle küçük küçük karşılaştığınız zaman bu bir aşı etkisi oluyor’

Boynukara, “Bir hastam ‘Hocam ben 1-2 kilo limonu sıkıp içiyorum’ demişti. Hastamızı muayene ettiğimizde o hastamızda koronavirüs çıkmıştı. Bol miktarda C vitamini tüketmenin ya da başka bir vitamin almanın çok da bir faydasının olmadığını gördük. 7-8 aylık tecrübemiz bize şunu gösterdi, özellikle ağır geçiren hastaların 4-5 aydır evden çıkmadıklarını, meyve tükettiklerini duyduk. Bunlar hiç virüsle karşılaşmadıkları için ani bir şekilde ve bol miktarda virüsle karşılaştıkları zaman daha kolay hastalanıyorlar. Bu hastalık daha fazla virüs yükü ile karşılaştığı için hastanın, hastalığı daha ağır geçirme ihtimali olduğunu düşünüyorum. Bu tabii bir varsayım şu an için ama tecrübemiz bunu gösteriyor. Yani aslında siz bu virüsle küçük küçük karşılaştığınız zaman bu bir aşı etkisi oluyor. Önemli nokta burası, sık dışarı çıkanlar, sık temas duygusu olan insanlarda bir nevi bir aşılanma etkisi olduğunu düşünüyorum. Ama çok dikkat edip, kendini çok izole eden, bol miktarda vitamin veya ilaç tüketen hastalarımızın koronavirüsü daha ağır geçirdiğini görüyorum. Tek başına maske takmak, yani siz taksanız ve toplumun geri kalanı takmasa bile sizin taktığınız maske sizi yüzde 90 oranında korur. Karşıdaki de maske takarsa nerdeyse yüzde 98-99 oranında sizi koruyor. Sosyal mesafeye de dikkat ettiğinizde yüzde 100’e yakın bu virüsten korunmuş oluyoruz” diye konuştu.


Like it? Share with your friends!

131
122 shares, 131 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format