Ermeni Teröristlerin 1890-1915 Arası Gerçekleştirdikleri Terör Faaliyetlerinden: Osmanlı Bankası Baskını


136
127 shares, 136 points

Tehcire giden yolda Ermeni Terör Olaylarından Yalnızca Biri. Ermeni Teröristlerin 1890-1915 Arası Gerçekleştirdikleri  Terör Faaliyetlerinden: Osmanlı Bankası Baskını…

 1. 1 1896 yılının son olayı 26 Ağustos günü vuku bulan Osmanlı Bankası baskınıdır. Taşnak Komitesinin bu eylemi Ermenilerin günümüzde ki abartılı yalanlarından sadece biridir. Hareketi idare edenler, Kafkasya'dan gelmiş Varto, Mar ve Boris isimli üç Ermeni'dir.


 2. 2 26 Ağustos günü yapılan baskını Esat Uras, Varantyan'ın Ermenice "Taşnaksutyun Tarihi"nden şöyle aktarmaktadır: "Ağustos 26, sabah saat 6.30. Baskına başlamak için 6 kişi yetiyordu. Bomba torbaları omuzlarda, tabancalar ellerde erken çıktık.


 3. 3 Bankanın içine saldırdık. Bizi hırsız sanmışlardı. Korkmamalarını söyledim. Bombalar şaşılacak sonuç veriyordu, dokunduğunu derhal öldürmüyor, fakat etlerini parçalıyor, azap, ızdırap içinde kıvrandırıyordu. Garo ile beraber Müdürün odasına gidip, şartlarımızı yazdırdık.


 4. 4 Devletler tarafından isteklerimizin yerine getirilmesini, bu çarpışmaya katılmış olanların serbest bırakılmasını, aksi takdirde Bankayı kendimizle birlikte havaya uçuracağımızı bildirdik.


 5. 5 Çarpışan 17 kişi kalmıştık. 3 kişi ölmüş, 6 arkadaş yaralanmıştı. Düşmanlarımızın da kayıpları çoktu" Ermenilerin asıl planları her ne kadar Bankayı havaya uçurmak ve İstanbul'un çeşitli yerlerinde(Aya Tiryada kilisesi vs) bombalar patlatmak olsa da bu gerçekleşmedi.

 6. 6 Plânda olmayan kayıplar Ermenileri kaçış planına sürükledi. Garo ve Tiryakyan binanın en üst katında bulunan Banka Müdürü Edgar Vincent'in odasına giderek isteklerini yazdırdı.

 7. 7 Bu istekler arasında: 5 yıl vergi alınmaması, vergi borçlarının silinmesi, kolluk kuvvetlerinin yerel halktan seçilmesi ve kolluk kuvvetlerinin başına avrupa komisyonunca birinin tayin edilmesi bunlara ek olarakta binada bulunan 17 kişinin geçiş izni isteniyordu.

 8. 8 Bu istekler o yıllarda Anadoluda kendilerine milis arayan ve Anadoluyu işgal etmeyi planlayan devletlerce bulunmaz fırsattı. Ermeni Komitalar hangi Emperyalist devletten yardım istese o devletin bürokratları Osmanlı Saraylarını çevreleyip kuşatıyordu..

 9. 9 Bildiri Banka müdürü Sir Edgar Vincent ve Rus Sefareti Baştercümanı Maximoff tarafından süratle saraya götürülerek konunun çözümlenmesi istendi. Bunun üzerine Ermeni Teröristlerin Türkiye'den serbest çıkışı garanti altına alındı.

 10. 10 17 Terörist Fransızların Gironde gemisi ile birlikte Marsilya'ya hareket etti.


 11. 11 Banka baskını bitmiş lakin olayın bıraktığı iz günler sürecekti. Ermeni Taşnak Komitalarının Asker, Polis ve ve Halk'a yağdırdığı bomba ve mermiler İstanbul Müslüman ahalisini ayağa kaldırmaya yetti. İlerleyen günlerde cereyan eden olaylarda Ermeniler ve Müslümanlar çatıştı..

 12. 12 Bu olaylara dair Ermeniler her ne kadar 4 bin ila 6 bin arası Ermeninin öldüğünü iddia etsede Osmanlı kaynaklarında ve belgelerinde böyle bir kanıya günümüzde dahi rastlanmamıştır. Olay yaklaşık 30 saat sürmüş ve müslüman ahali bir tek silah dahi kullanmamıştır.

 13. 13 Bu yüzden 6 bin rakamının abartılı olduğu apaçık ortadadır. Çünkü bütün kaynaklar Müslümanların olaylara sopa ve bıçaklarla dahil olduğunu ve yaşanan olayların yalnızca bir iki gün sürdüğünü ifade eder. Bu bilgiler doğrultusunda 4-6 bin ölü bilgisi tamamen dayanıksızdır.

 14. 14 Bunlara karşılık İngiliz dokümanlarına baktığımız zaman: 120 Askerin öldüğü ve 25 yaralının bulunduğu, Ermeni ölü sayısının ise 172 olduğu belirtilir ve 300 kadar Müslümanında tutuklanarak, hükümetin aldığı tedbirlerin yerinde ve sağlam olduğu vurgulanır.

 15. 15 Detaylı Bilgi İçin: Kamuran Gürün Ermeni DosyasıLike it? Share with your friends!

136
127 shares, 136 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format