EN KORKUTUCU ORDU: TERRACOTTA ORDUSU, HEYKELDEN YAPILMIŞ 8 BİN TERRACOTTA ASKERİ


108
290 shares, 108 points

Terracotta Ordusu Nedir?

1920 yıllarının ortasında Çin’de bir köylü tarım yapabilmek için toprağını kazmaya başlar. Kazı yaparken oldukça heybetli topraktan yapılmış heykel kadar sert bir asker yapısı bulur. Bu durumdan korkan köylü, toprağa tekrar gömer ve aradan 50 sene geçer. Aynı bölgede kuyu açmak için kazı yapan başka kişiler bu toprak askerlerden bazılarına denk gelir ve gerekli kurumlara bilgilendirme yapar. Bu bilgilendirme üzerine yapılan kazılar sonucunda 15 km genişliğinde bir alan içerisinde binlerce asker, at, at arabası bulunan binlerce heykel bulurlar.

Terracotta ordusu zamanında hüküm süren hükümdar, öldüğü zaman yanında bulunan eşi veya eşleri, hizmetkarları, askerleri, savaş malzemelerine kadar herkes gömülürmüş. Bu durumu mantıklı bulmayan ve yanındakilerin ölmesini istemeyen hükümdar herkesin heykelinin yapılmasını istemiştir. Bu şekilde ortaya çıkan toprak askerler günümüzde halen araştırmaları devam eden ve bir çok ilginç gerçeği içinde barındıran koca bir cansız ordu! 

Terracotta Ordusu Sayısal Bilgiler

Ordu keşfedildiği günden beri devam eden kazılar sonucunda 8000+ asker, 130+ savaş arabası ve 670 adet at heykeli bulunmuştur. Kazılar halen devam etmektedir. Tahmini bitiş süresi 2020 yılı gösterilmektedir.

2200 Yıllık Tarih!

Terracotta ordusu, hükümdar Qin Shi Huang tarafından yaptırılmıştır. 13 yaşında tahta çıkan hükümdar, bu ordunun yapına oldukça önem vermiş. 8000 kişiden fazla olan bu ordunun en şaşırtıcı yanı ise hiçbir heykelin başka bir heykele benzememesidir. Her heykelin kendine göre yüz şekilleri, ifadeleri ve mimikleri bulunmaktadır. Ayrıca her asker rütbesine göre ince bir işçilikle forması giydirilmiş şekilde duruyorlar.

700.000 Kişilik Sanat Eseri!

Bu büyük mabedin oluşturulması için çalışmalar 40 yıl sürdü. Milattan Önce 246 yılında başlayan mezar yapım çalışması, Milattan Önce 206 yılında tamamlandı. Toplamda 700 kişi vardiyalı olacak şekilde 24 saat boyunca çalıştılar.


Like it? Share with your friends!

108
290 shares, 108 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
4
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format