Dünyanın Tanıdığı İlk Yerli Fenomenimiz ‘İnternet Mahir’ Kimdir?


98
273 shares, 98 points

İnternet Mahir, asıl adı Mahir Çağrı olan, “I kiss you all” hümanist mottosu ile tanınmış ve yaptığı basit kişisel web sitesi ile ödül almış kişidir.

Nam-ı diğer İnternet Mahir. 1999 yılında kendisi için açtığı sayfayla adını duyurmuş, aslında bizlere internetin gücünü kanıtlayan ilk kişi olmuştu.  Çoğu insanın internetin varlığını bile bilmediği bir dönemde yani 1999 senesinde,  İnternet Mahir’in ünü dünyaya yayılmıştı.     Kendisiyle özdeşleşen ‘I kiss you!’ cümlesi, Türkçe düşünüp İngilizce yazdığı mesajları, sayfasında paylaştığı fotoğrafları ile hafızalara kazınan İnternet Mahir, bir anda önlenemeyen üne sahip oldu. Üstelik bunu yapmak için özel bir çaba da harcamamıştı.  nterneti zamanın şartlarına göre çok iyi kullanan Mahir Çağrı için, bizi uluslararası arenada temsil eden ilk ‘fenomen’ desek yanlış olmaz. Forbes Dergisi tarafından 2000 yılında dünyanın en ünlü 100 kişisi arasına alınan ve bugün bile akıllara geldiğinde, ‘David Bowie gerçekten hayranı olabilir mi?’diye düşündüren İnternet Mahir, ilk internet ünlüsü olarak isim yaptı.  Mahir’i ABD’ye davet eden ‘eTour’ şirketi başkanı Roger Barnette, yaptığı açıklamada, ‘Mahir’in kısa sürede kazandığı şöhretin, internetin gücünü ortaya koyduğuna’ dikkat çekti ve ‘Mahir’i sevenlerin ABD turnesi sırasında kendisiyle tanışma fırsatı bulacaklarını’ belirtti. ‘eTour’ pazarlama müdürü Jim Lanzone ise ödülü, web sayfalarının ilginç tiplerinden ‘danseden bebek’ ya da ‘danseden fare’ye vermektense Mahir’e vermeyi tercih ettiklerini, çünkü Mahir’in et ve kemikten yapılma ilk internet kahramanı olduğunu ifade etti. 1997 yılında kurulan ‘eTour’ adlı şirketin merkezi Atlanta’da bulunuyor. Şirketin San Francisco ve New York’ta da şubeleri var.     Mahir Çağrı’nın kişisel sitesi

12 Nisan 2000’de 1 günde yaklaşık olarak 50 bin ziyaretçi çekti.

Guinnes rekorlar kitabına girmiş tek Türk, bu kategori altında bulunuyor: Mahir Çağrı. Onu hepimiz tanıyoruz… Mahir’in 1999 yılı Kasım ayında yayınlanmaya başlanan kişisel sitesi, öyle bir ziyaretçi çekme basarisi gösterdi ki, daha uzunca bir süre bu rekoru kimselerin kıramayacağı sanılıyor. Guinness Rekorlar Kitabi kayıtlarına göre Kasım
1999 ile 12 Nisan 2000 tarihleri arasında Mahir’in kişisel sitesini tam 3 milyon 173 bin 973 kişi ziyaret etti

Borat Filmi İnternet Mahir'den esinlenerek mi Çekildi?

BENZERLİKLER ÇOK FAZLA

Bunu Guardian gazetesi iddia etti! Ve filmi izleyen (aynı zamanda da İnternet Mahir'i tanıyan) kişiler de bu benzerliği anlayabiliyor.
 
  Borat ile Mahir arasındaki  dikkat çekilen haberde, Borat’ın filminde aynen Mahir gibi masa tenisi oynadığı ve kırmızı bir şort giydiği ifade edildi. Haberde Borat’ın da aynen Mahir gibi “1975’lerden kalma takım elbiseleri olduğu” belirtildi.

David Bowie de İnternet Mahir'in hayranlarından birisiydi.

İnternet Mahir'in değeri bilindi mi?

Bu konuda farklı yorumlar var, internete ilham veren ve sosyal ağlar ortada yokken dijital dünyaya farklı bir bakış açısı getiren bu adamın değerinin bilinmediğini söyleyenlerin sayısı fazla. Belki de bu internet mucizesi, günümüz internet yapısı için bir fikir verebilecek potansiyeldeydi..

Belki de internet sektörümüz, o yıllarda mirc ve counter strike'tan ibaret kalmayacak, sosyallik ve 'Mahir tarzı doğallık'la farklı girişimler çıkarabilecekti, kim bilir?


Like it? Share with your friends!

98
273 shares, 98 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format