DÜNYANIN EN ÜNLÜ TABLOLARI VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ


79
211 shares, 79 points
 1. 1 Amerikan Gotiği - Grant Wood


  Grant Wood bu resmi ilk planladığında, resimdeki kadın figür olarak annesini kullanmak istemişti fakat saatlerce sürecek olan bu çalışmanın annesini strese sokacağını düşünen Wood, çalışmasında kız kardeşini annesinin yerine koyarak resmetmiştir.

 2. 2 Gece Kuşları - Edward Hopper


  Edward Hopper'ın bu eserini New York'taki Greenwich kasabasında bulunan bir lokantadan yola çıkarak oluşturduğu iddia edilmiştir fakat bu tam olarak doğru değil aslında. Hopper bu eserinde gece boyu açık olan bir kahve standından yola çıkmıştır.

 3. 3 Michalengelo - Adem'in Yaratılışı


  Michalengelo bu eserini Sistina Şapeli'nin tavanına resmetmiştir. Michalengelo ve asistanları tavana ulaşmayı kolaylaştıran yeni bir iskele icat ederek bu eserlerin tavana resmedilmelerini kolaylaştırmışlardır.

 4. 4 İnci Küpeli Kız - Johannes Vermeer


  Johannes Vermeer'in bu eserinin konusu  net olarak bilinmemektedir fakat resimdeki kadının, sanatçının kız kardeşi olduğu düşünülmektedir.

 5. 5 Yıldızlı Gece - Van Gogh


  Bu eseri, güneyde bulunan Saint-Rémy-de-Provence adlı bir Fransız kasabasının portresidir. Van Gogh bu eserini, akıl hastalıkları hastanesindeyken tamamlamıştır.

 6. 6 Dali - Persistence of Memory


  'Belleğin Azmi' adındaki eser 'Eriyen Saatler' adıyla da bilinmektedir. Salvador Dali'nin en bilinen eseridir. Yumuşaklık ve sertlik anlayışına ışık tutulmuştur. Sanatçının kendisini betimlediği algısına yol açmıştır. New York'ta The Moders Art Galery'de sergilenmektedir.

 7. 7 Leonardo da Vinci-Mona Lisa


  Leonardo da Vinci'nin ustalık eseri olan bu resim, oldukça popüler olmasına rağmen konusu hala tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılar fotoğraftaki kadının, Floransa'da varlıklı bir ailenin üyesi olan Lisa Gherardini olduğuna inanıyorlar. İddialara göre Leonardo da Vinci'nin babasıyla Lisa Gherardini'nin babası arkadaştır ve Leonardo da Vinci bu resim için özel olarak görevlendirilmiştir.

 8. 8 Dali - Metamorphose de Narcisse


  İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali tarafından yapılmış olan eser yağlı boya çalışmasıdır. Resme göre mitolojik karakter sudaki yansımasına aşık olur. Eser günümüzde Londra'daki Tate Galerisinde sergilenmektedir.

 9. 9 Leonardo da Vinci - Il Cenacolo/ The Last Supper -(Son Akşam Yemeği)


  Eser 15. yüzyıl'da Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine yapılmıştır. İsa Mesih'in havarileriyle beraber yediği son akşam yemeğini temsil eder. Eser günümüzde Milano'da bulunan Maria delle Grazie'de sergilenmektedir.

 10. 10 Raffaello - Sposalizio della Vergine


  Kadınların Hristiyan dinindeki durumlarının tasvir edilmeye çalışıldığı eserdir. Milano'da bulunan Piancoteca di Brera'da sergilenmektedir.

 11. 11 Raffaello - Trasfigurazione


  Eserde Hıristiyan'lar için çok önemli olan İsa'nın Transfigürasyonu,resimin alt kısmındaki ilahilerle birlikte resmedilmiştir.Eser Roma'da Pinacoteca'da sergilenmektedir.

 12. 12 Rousseau - Sleeping Gypsy


  Modern zamanların en önemli eserlerindendir.Ay ışığında uyuyan bir kadın ve bir aslan tasvir edilmiştir.New York'da Museum of Modern Art'da sergilenmektedir.

 13. 13 Van Gogh - Potato Eaters


  Van Gogh eserde köylüleri olduğu gibi tasvir etmek istemiştir ve bu yüzden gerçek köylü modeller kullanmıştır.Eser Amsterdam'da Van Gogh Museum'da sergilenmektedir.

 14. 14 Seurat - La Grande Jatte


  Ressam Seurat Park'ına giderek ve orada oturarak değişik figürlerin eskizlerini yapmıştır ve bu figurleri eskizlerden ana tablo üzerine geçirerek tabloyu oluşturmuştur.Chicago'da Art Institute'de serglenmektedir.

 15. 15 Rembrandt - Belshazzar's Feast


  Eserde Babil Prensi Baltazar "Duvardaki Yazıya" bakmaktadır.Eserin ilhamı Daniel Kitabında geçen Babil İmparatorluğun çöküşünü haber veren doğaüstü yazıdır.Eser Londra'da National Gallery'de sergilenmektedir.

 16. 16 Van Eyck - Giovanni Arnolfini and his Wife


  Van Eyck İtalyan tüccar Giovanni di Nicolao Arnolfini ve müstakbel eşini Bruge'deki evlerinde resmetmiştir.Batı sanatının en kompleks ve orijinal eserlerinden biri olarak kabul edilen eser Londra'da National Gallery'de sergilenmektedir.

 17. 17 Renoir - Bal du Moulin de la Galette


  Eserde Paris'in Montmarte bölgesindeki Moulin de la Galette restoranında bir pazar öğleden sonrası tasvir edilmiştir.19.yüzyıldaki orta sınıf Parislilerin eğlencesi resmedilmiştir.Eser Paris'te Musee National d'Orsay'da sergilenmektedir.

 18. 18 Chagall - I and the Village


  Chagall'ın eserinde Doğu Avrupa halk hikayeleri ve kültürünün hem Rus hem de Yidiş etkileri görülür.Köy temalı eserde altta görülen yaşam ağacı gibi semiyotik elementler bulunur.Chagall'ın çocukluk anılarından esinlenerek yaptığı düşünülmektedir.1911'de yapılmıştır ve New York'da Museum of Modern Art'da sergilenmektedir.

 19. 19 Van der Weyden - Deposition


  İsa’nın çarmıhtan indirilişini konu edinen eser 1443'ten önce yapıldığı net olarak bilinip 1435‘te yapıldığı düşünülüyor.Eser Madrid'deki Prado müzesinde sergilenmektedir.

 20. 20 Osman Hamdi Bey-Kaplumbağ Terbiyecisi


  Osman Hamdi Bey, çok beğendiği bu tabloyu bir yıl sonra yeniden çizmiştir. 1906 ve 1907 yıllarında yapılan bu iki eser arasında kaplumbağa sayıları ve yerleri, duvardaki tablo, yerdeki vazo ve pencere kemeri gibi detaylarda bazı farklılıklar bulunmakta...

 21. 21 Osman Hamdi Bey


  Türk sanat tarihinin en önemli ve en pahalı eserlerinden biri olan Kaplumbağa Terbiyecisi, şu an Pera Müzesi’nde sergileniyor. Eserin yaratıcısı olan Osman Hamdi Bey, çoğu kişi tarafından yalnızca bir ressam olarak biliniyor, ancak kendisi arkeoloji ve müzecilik konusunda da uzman bir isimdi. Resim ve arkeoloji alanlarında eğitim görmüş olan Osman Hamdi Bey, ilk Türk arkeolog unvanına sahip olmasının yanı sıra İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin ve Mimar Sinan Üniversitesi’nin temeli olan Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nin de kurucusudur.


Like it? Share with your friends!

79
211 shares, 79 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
6
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format