Dünyanın En İlginç Dinlerinden Biri Olan ‘Rastafarianizm’ Nedir?


93
217 shares, 93 points

Rastafarianizm, dünya üzerinde çok az kişinin inandığı bir din türüdür. Etiyopya’ nın son imparatoru olan Haile Selassie’nin, bir nevi kut anlayışı gibi Tanrının dünyadaki yansıması olarak görüldüğü bu din, aynı zamanda kendi inanç felsefesini bunlara paralel gelişmiş düşünce ve davranış biçimlerini de kapsamaktadır.

Rasta bir saç stili değildir, bir felsefedir; bir din, bir hayat biçimidir.

Marcus Garvey ise, bu inanç sisteminin peygamberi olarak görülmektedir. Tüm bu anlatılanlara ve inanışın geneline rağmen, Haile Selassie de Marcus Garvey de asla kendilerini bu inanç sistemi ile ilişkilendirmemişlerdir. Rastafarianizmin kurucusu ise Leonard Howell olarak bilinmektedir.

Rastafarianizm, dünya çapında en çok Bob Marley döneminde ve bu sanatçının aracılığı ile göze çarpmıştır. Reggae müziğinin efsane ismi, söz yazarı, solist ve gitarist olan Bob Marley, bu inancın bir üyesidir. Dünya çapında verdiği konserler, gerçekleştirdiği turneler ve felsefi düşünceleri nedeni ile geniş kitlelere ulaşabilmiş olan Marley sayesinde rastafarianizm tanınmaya başlamıştır.

Rastafarianizm, yapısal olarak incelendiğinde, ortaya bir karışım görüntüsü çıkmaktadır. Mısır kökenli Ra dinlerinin Hristiyanlık ve Yahudilik dinleri ile heterojen bir şekilde karışması sonucu, Rastafarianizm doğmuştur. Bu inanç sistemi anlayışı içinde, Hz. Musa’ nın asıl yol gösterdiği kutsal kavimin, siyahi insanlar, bilhassa da Etiyopyalılar olduğu anlatılmaktadır.

Rastafarianizm inancında, kutsal olarak vaat edilmiş topraklara, genel anlamda “zion” ismi verilmiştir. Zion, anlamsal olarak, bir nevi cennettir. Bu inanç sisteminin içinde, inananlar pek çok sayıda kollara da ayrılmaktadır. Rastafarianizm, birçok dinde olduğu gibi, sanata bazı alanlarda etki etmiştir. Bu alanların başında ise dinin sahip olduğu ilahilerden kaynak bulan reggae müziği gelmektedir. Reggae müziğin doğuşunda etkili olan ilahiler, ilk olarak Jamaika’ da müzik dünyası için rehberlik etmiştir.

Rastafarianizmde, temel olarak dört ana renk vardır. Siyah, kırmızı, sarı ve yeşil renkler, ayrı ayrı anlamlara sahiptirler. Siyah rengin Afrika halkını temsil etmesi; kırmızı, yeşil ve sarı renklerin de Etiyopya bayrağını oluşturmasından mütevellit, bu renklerin rastafaryanlar adına önemi çok büyüktür. Renklerin özelliklerine inildiğinde ise; sarı rengin altın, mücevher ve hazineler için kullanıldığı, yeşil rengin üzerinde yürünen dünyayı temsil ettiği ve kırmızı rengin de siyahi halkın dökülen kanı anlamına geldiği görülmektedir.

Rastalar saçlarını yıkamazlar, taramazlar ve bu şekilde saç dreadlock (rasta) şeklini alır. Bu şekilde Jah’ın onları uzun tırnaklarıyla rastalarından tutup Zion’a götürüceklerine inanırlar. Rasta olmak istiyorsanız saçlarınızı uzatıp sadece sabunla yıkayın ve taramayın, zamanla saçınız dreadlock olacaktır. Tarak zaten insanlar Rasta Kafa olmasın diye bulunmuştur!  

Rastafari dininde vücudun toprağa tek parça girmesi gerektiğine inanılır. Yani vücudunun hiçbir yeri eksilmemeli, kesilmemeli. Bob Marley’in kanserinin tüm vücuda yayılmaması için ayağının kesilmesi gereklidir fakat Bob inancı gereği ayağının kesilmesine izin vermez.


Like it? Share with your friends!

93
217 shares, 93 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format