DÜNYANIN EN İLGİNÇ DİNİ İNANIŞLARI VE RİTÜELLERİ


83
180 shares, 83 points

Dünyada 4000-5000 arasında dini inanış olduğu söylenmektedir. Tam rakam 4300 olarak söylense de bilinmeyenleri de eklersek 5000’e yakın din ve inanış olabileceği düşünülüyor.  Hepsi de kendi inandığının doğru olduğunu geri kalan 4999 inanışa sahip olan insanların sonsuza dek yanacağını veya yanlış yolda olduklarını düşünmektedir.4999’unu reddedip tek bir tanesine inanana inançlı, 5000 tanesini reddedene ise inançsız denilmektedir.  İşte bu inanışlardan  ilginç olanların ve tuhaf dini ritüellerin listesi.

 1. 15 BAHAİLİK


  1800'lerde İran'da Mehdi inancının uzantısı olarak doğan Babiliğin Bağımsız Dine dönüşmüş biçimi. Tüm dünyada inananları olan evrensel bir dindir. Bahai Tarihi, 1844'te Bab'ın (Seyyid Ali Muhammed) yeni bir çağın gelmekte olduğunu ve yeni bir Peygamber'in geleceğini ilan etmesiyle başlar. Bahailiğin kurucusu ve peygamberi, lakabı Bahaullah olan Mirza Hüseyin Ali'dir 21 Nisan 1863'te yeni dini ve yeni prensipleri Bağdat'ta sürgünde iken ilan etti. Son yıllarda hızla yayılmaktadır.

 2. 14 ÇARMIHA GERME


  Flipinli Hristiyanların "Güzel Cuma" adını verdikleri törende kadınlar ve erkekler çarmıha gerilerek peygamberlerinin çektikleri acıyı yaşamak istiyor.

 3. 13 HİNDU PİERCİNG RİTÜELİ


  Güney Hindistanlılar vücutlarına büyük piercingler takıp piercinglerinden çekiştiriliyorlar, üstelik buna dilleri de dahil. Bunu Tanrı Murugan’ın mızraklı düşmanını alt etmesi olarak nitelendiriyorlar.

 4. 12 NUWAUBIANISM


  1970 yılında Newyork’da yaşayan siyah müslümanlar tarafından kurulmuştur. Kurucu lider York şuanda para kaçırmak ve çocukları taciz suçlarından hapiste yatmaktadır. Ancak din, varlığını buna rağmen sürdürüyor. Dinin başlıca inanışları şu şekilde: Ölen kişiyi yakmak gerekmektedir, böylece tekrar dünyaya gelmesi önlenmektedir.  Dinin inanışları çok çeşitli bir o kadar da ilginçtir.  Düşük olmuş ceninlerin toplanıp biraraya geleceklerine inanılmaktadır. İnsanların ilk başta oldukça dengeli varlıklar olduğunu ancak bir meteorun dünyayaya çarpmasıyla birlikte bu dengenin bozulduğuna inanlılır. Dünya üzerinde yaşayan herkesin farkılı yerlerde  7  klonunun daha bulunduğuna inanılır. Erkek olabilmek için dünyaya sayısız kez kadın olarak gelindiğine de inanılır. Ayrıca insan ırkının Mars’ta yapılan deneyler sonucunda oluştuğunu düşünürler.

 5. 11 EVRENİN İNSANLARI


  Ivo A. Benda tarafından kurulan dine göre evrendeki diğer medeniyetlerin 1997 yılından itibaren din mensuplarıyla önce telepati ile daha sonra da direkt olarak  iletişime geçtiği savunulur.  Dinin savunucuları bu medeniyetlerin biz insanları yakından izlediklerini ve bütün insanlıkla iletişime geçmek için bir başka boyuta geçmemizi beklediklerini söylüyorlar. 

 6. 10 CANDOMBLE


  Köleleştirilmiş Afrikalılar tarafından 19. yüzyılın başında ortaya çıkan bir Afro-Brezilya dinidir. Her insan için onu koruyan bir tanrı vardır ve adı Orishas’tır. İyi ya da kötünün olmadığı bu dinde, her insan kendi kaderini gerçekleştirmek için dünyaya gelmiştir ve yapılan her kötülük dönüp dolaşıp sahibini bulacaktır. Karmayı andıran bu dinin, yaklaşık iki milyon mensubu bulunmaktadır. 

 7. 9 AETHEİUS


  Bir UFO dini. 1950'li yıllarda kurulmuş. Dünya dışı bir kozmik efendiye inanıyorlar. Dinin amacı, insanları bu dünya dışı varlıklarla işbirliği yapacak düzeye getirmek. Mesihin bir uçan daire ile Dünya'ya geleceğine inanıyorlar.

 8. 8 JAİNİSiM


  Jainisim, 2.500 yıllık tarihi olan dünyanın en eski dinlerindendir. Hindistan’da yayılmıştır.

  Tanrıların, karmaşık bir hiyerarşi içinde insanlarla birlikte yaşadığına inan bu inançta, insanın kendini kontrol etmesi gerekir.

  Bedensel tutkular ve zevkler için kendinize savaş açarsınız. Onlara göre, zamanın başı ve sonu yoktur.

  Oruç, meditasyon ve çile çekerek arınma çok önemli ritüelleridir. Dünyada yaklaşık 5 milyon kişi bu dine mensuptur.

 9. 7 MANDAEİSM


  Mandaeism, aydınlanma, kurtuluş ve Tanrı görüşünü benimseyen gnostik bir dindir. Bu dinin İslam dini öncesi kökenli olduğuna inanılır.

  Yaklaşık 70 bin Mandaeisim inananın İran’a kaçtığı ve oraya yerleştiği bilinir. Herhangi bir kitapları yoktur.

  İsa, Yahya, İbrahim, Musa peygamberlerin sahte olduğuna inanırlar. Bir Kozmik anne ve baba, ışık, karanlık, yüce varlık gibi inanışları vardır. Büyük gizlilik içinde dinlerini sürdürmektedirler.

 10. 6 ZERDÜŞLÜK


  Eski İran kökenli din ve felsefe, tek tanrılı bir dindir. Eski zamanlarda pek çok imparatorluğun dini olmuştur. 145 milyon Zerdüşt bugün dünyamızda vardır.

  Yahudilik, Hıristiyanlık, İslamiyet gibi dinlerden çok etkilenmiştir. İyi ve kötü birbiri ile mücadele etmektedir. Din, aile ve yaşlılar, saygı konularında çok öğretiye sahiptir.

 11. 5 THELEMA


  20. yüzyılda yazar Alesiter Crowley tarafından geliştirilmiştir. O ve eşi 1904 yılında Mısır’da Aiwass isimli bir varlıkla temasa geçtiğini iddia etmiştir.

  Onun ona bir kitap verdiğini söyler. Kitapta eski Mısır Tanrılarının adı sıklıkla geçmektedir. Yoga, mistisizm ve Kabala fikirleri vardır.

 12. 4 Şİİ MEZHEBİ-İSLAMİYET


  İslamiyet’in Şii mezhebine mensup insanlar her sene Hz. Muhammed’in torunu Hüseyin’in acısını paylaşabilmek için kendilerini kamçılıyorlar.

 13. 3 İPLE ATLAMA


  Pasifik’de bir adada Bunlap köyünde Gkol isimli ilginç bir gelenek yürütülüyor. Bungee jumping’e benzeyen bu gelenekte insanlar dans ediyor ve gönüllü olanlar ileri çıkıp atlamayı yapıyorlar.

  Bileklerine ip bağlıyorlar ve bu gelenek için özel yapılmış tahta kulelerden atlıyorlar.

  Gönüllüler kırık kemiklerin oluşması riskine karşı kafaları önde düşünmeden atlıyorlar ve ne kadar yüksekten atlarlarsa tanrı tarafından o kadar kutsanacaklarını düşünüyorlar.

 14. 2 SCİENTOLOGY


  Bilim kurgu yazarı L. Ron Hubbard  1952 yılında ‘gerçeği aramak’ anlamına gelen Scientology felsefesini geliştirdi ve daha sonra da bu yeni din bir akıma dönüştü. Bu dinin temelini oluşturan inanış ise özetle şöyledir: Bundan 75 milyon yıl önce zamanın galaktik konfederasyonun lideri Xenu ismindeki varlık, istemediği milyarlarca varlığı dünyamıza gönderip yanardağa atttırmıştır. Günümüzde insanların yaşadığı acı ve sıkıntıların kaynağı hala yeryüzünde olan o varlıkların ruhlarından kaynaklanmaktadır. Bu ruhlara ‘thetan’ denmektedir. Scientology’nin amacı insanları fiziksel ve zihinsel yüklerinden arındırarak bu uzaylı ruhları serbest bırakmak ve gerçek ruhsal özgürlüğü yakalamalarını sağlamaktır. Scientologistler, Allah’ın varlığına inanıyor ancak buyuruklarını yerine getirmiyorlar. Scientology’de cennet, cehennem gibi kavramlar yok; reenkarnasyon var. Scientolojiye göre insanlar bu ruhların manevi baskısından kurtulunca gerçek mutluluğa kavuşacak. Tom Cruise, Juliette Lewis, John Travolta, Jenna Elfman gibi Hollywood yıldızlarının yeni dini Scientology, 159 ülkede 10 milyon üyesi mevcut.

 15. 1 YAHWEH TOPLULUĞU


  Bu inanış Afro-Amerikalı bir grubun önderliğinde ortaya çıktı. 1979 yılında ABD’de ortaya çıkan bu dinin kurucusu Yahweh Ben Yahweh adında bir kişi. İnanışa göre gerçek yahudilerin siyah tenli insanlar olduğuna inanılıyor. Beyaz ırkın da beyaz şeytan olduğu savunuluyor.


Like it? Share with your friends!

83
180 shares, 83 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
2
Çok İyi
Yani Yani
2
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
3
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format