DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK FACİASI: ÇERNOBİL


74
202 shares, 74 points

                 Dünyanın En Saçma Deneyi

Çernobil belkide tarihin en saçma ve sonuçları ağır olan deneylerinden bir tanesi. Deney diyorum çünkü yapılan açıklamalar ve araştırmalar o yönde fakat bir çok insana göre birer komple teorisi olarak, bilerek yapıldığı ve bazı nedenlere dayandığıdır.  Çernobil 1970’te açılmış bir nükleer santraldi. Ukrayna‘nın kuzey bölgesinde, Kiev‘e bağlı bir yerleşim biriminde bulunan bu santralde kaza günü dört reaktör aktifti. İkisinin inşaası ise sürüyordu.

25 Nisan günü, dördüncü reaktör rutin bir bakıma girdi. Teknisyenler olası bir güç kesintisine karşı bir deney yapmaya karar verdiler. Çok ağır sonuçları olacak bu deney için 23:00’da çalışmalar başladı. 26 Nisan 01:23’te, deney için şartların oluştuğuna karar verildi ve düğmeye basıldı. 01:24’te ise, ters giden bir şeyler vardı. Deney için devre dışı bırakılmış güvenlik sisteminden ötürü reaktörde önlenemeyen çekirdek tepkimeleri gerçekleşti, ısı ve enerji bir anda kat be kat yükseldi… Önü alınamıyordu. Artan buhar basıncı, reaktörün tonlarca ağırlıktaki çatısını havaya uçurdu. Reaktördeki zirkonyum ve grafit, yüksek sıcaklıktaki buharla karışınca, hidrojenler yanmaya başladı ve tüm santral alevler içinde kaldı.Yıl 6 Nisan 1986,  büyük bir patlama ile meydana gelen Çernobil faciasından bu yana 32 yıl geçti etkileri hala süren ve önümüzdeki 48 bin yıl boyuncada sürmeye devam edecek sonuçları oldukça ağır. Türkiye‘nin de çok fazla ve yıllarca etkilendiği bir durum. Fakat yapılan açıklamalar Türkiye konusunda çok farklı nedeni ise şu evet Türkiye’ye oldukça etkiledi fakat en çok yenilen yiyeceklerin radyasyona maruz kaldığı için insanlara zarar vermesi. O zamanın politikaçıları içilen çayların ve yenilen fındıkların zararsız olduğuna batının bir oyunu olduğuna ve hatta şaka olsun diye biraz radyasyon iyidir esprilerin yapılmasıyla gerçekleşmiştir. Sonuç ise karadeniz bölgesinde yüzlerce kişinin ölmesi aynı zamanda kansere yakalanmasıyla birlikte ekonomik yönden de etkilemiştir.

Kaza yaşandıktan sonra Almanya ve Rusya‘dan gelen uyarılar ile ölçümlerin yapılması gerektiğine ve o bölgedeki yetişen yiyeceklerin yenilmemesi gerektiği söylendi. Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen çay, fındık gibi ürünler geri gönderilmişti.  Türkiye‘de yetkililer bu felaketi o kadar hafife aldı ki, dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Karadeniz’de yetişen çayların radyasyondan etkilenmediğini ispat etmek için kameraların karşısında çay içti. Bedeli sonraki yıllarda çok ağır olacak bu felakete ilişkin dönemin bakanı, “Karadeniz’e bir damla mürekkep düştü diye Karadeniz kirlenir mi?’ Radyoaktif çay daha lezzetlidir. Rusya’dan iyi bir şey gelmez. Ya komünizm, ya radyasyon” diye dalga geçiyordu. Oysa binlerce kilometre uzaklıktaki İngiltere bile radyasyonun yıkıcı etkilerinden korunmak için önlemler almaya çalışıyordu. Hatta pişkinlikte sınır tanımayarak ”Türkiye’de radyasyon var diyenler dinsizdir” bile diyebildi. 
O sırada dönemin Türkiye Atom Enerjisi Başkanı (TAEK) “Türkiye’ye ulaşsa bile etkilemez” açıklaması yapıyordu. Fakat radyoaktif bulutlar kazadan birkaç gün sonra 3 Mayıs’ta Trakya’ya ve ardından Doğu Karadeniz’e ulaşmış, radyasyon oranı 7 kat artmıştı. 4 Mayıs’ta Kapıkule-Edirne yolunda İstanbul‘da havadaki radyasyonun tam bin katı fazla bir değer ölçüldü ve bunun nedeni Çernobil‘di. Böylece Türkiye için Çernobil felaketi başlamış oldu. Avrupa ülkeleri radyasyonlu olduğu gerekçesiyle Türkiye’den fındık alımını durdurdu. Hollanda Sağlık Bakanlığı, Türk çayında yüksek oranda radyasyon olduğunu açıkladı. Federal Almanya, Türkiye’den alınan 13 ton çayı iade etti. Türk yetkililerin olan biten karşısındaki tavrı ise, bu açıklamaları, “Batı tezgahı” diye nitelemek oldu. Dönemin Çaykur Genel Müdürü bu açıklamayı yapmakla yetinmemiş, “çay kaynatıldığında radyasyonun 5-6 kat düştüğünü” bile iddia etmişti. Zaten Bakan Aral da çay içme şovunu bu açıklamalardan birkaç gün sonra yapmıştı. Türkiye‘de sonraki yıllarda da ciddiye alınmayan felaketin etkileriyle ilgili TBMM, 1993’te soruşturma komisyonu kurulması önerisini reddetti.Türkiye‘de Çernobil felaketi sırasında radyasyon seviyesini gösteren sayısal değerler açıklanmadı, halktan gizlendi. Yetkililerin gerekçesi ise panik yaratmamaktı. Dünyada yaşanan en büyük nükleer kaza olan Çernobil Nükleer Santral kazası sonrası Türkiye‘ye de radyoaktif bulaş olmuştur. Ancak bu bulaşın insan sağlığına olan zararı konusunda yeterli veri bulunmamaktadır”. Çünkü kanser hastalığına ilişkin veriler düzenli bir şekilde kayıt altına alınmamış ve yetkililer bu yöndeki sorular karşısında da suskunluğu tercih etmiştir. Türk Tabipleri Birliği‘nin raporunda şu ifadelere yer veriliyor: “Çernobil nükleer kazasından hemen sonra bugüne dek gelecek geçerli ve güvenilir bir kayıt/bildirim sisteminin kurulmaması nedeniyle, kazanın bölgede kanser olguları ve ölümleri üzerine etkisini kanıta dayalı olarak değerlendirmek mümkün görünmediği için; bu konuda toplum ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir.”                                      Türkiye’de Yaşadığı İçin Kan Bağışı Kabul Edilmedi
Abd’nin Florida eyaletinde yaşayan İbrahim adında bir vatandaş, kan bağışında bulunmak istedi. Fakat karşısına Federal Sağlık Kanunları çıktı, o kanunlara göre Türkiye’de 5 ay geçiren bir insan kan bağışında bulunamazdı. Nedeni ise Çernobil Faciasıydı. Türkiye önemsemese de aslında büyük bir felaket olan Çernobil’in etkileri hala sürmekte ve kanser vakaları özellikle Karadeniz bölgesinde sık görülmektedir.
Kazım Koyuncu

Çok fiyakalı bir hastalığa yakalandım baba…

Çekinmem
O çayı içen biri geri zekâlıdır… Ben kendi zekâmla ve felsefemle ölümü, hayatı uzatabilirim, kısaltabilirim, her şeyi yapabilirim. Peki benim köyümdekiler, anasının kuzusu çocuklar, 16 yaşındaki kız o neyi düşünsün, hangi felsefeyi düşünsün? Onun annesi hangi felsefeyle acısını yumuşatsın? Sen kimsin, o acıları onlara tattırabiliyorsun? Bu ülkenin politikacılara, yalancılara ihtiyacı yok. Kendi onuruna sahip çıkmış, kendi kişiliğine sahip çıkmış haline ihtiyacı var.


Like it? Share with your friends!

74
202 shares, 74 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format