Dünya Sinemasına Ne Kadar Hakimsin? Tek Bir Kareden Filmleri Hatırlayabilecek Misin? 15 Soruluk Test


134
117 shares, 134 points
 1. 1 İpucu: Bazen, sistemi temizlemek için yapılması gereken tek şey devrimdir.

  1. 3:10 To Yuma (2007)
  2. Desperado (1995)
  3. Once Upon a Time in Mexico (2003)
  4. Open Range (2003)
  Doğru!
  Yanlış!

  Once Upon a Time in Mexico (2003)

  El Mariachi, kötücül insanlara karşı 'iyiliğini' muhafaza etmek için sık sık içerisinde büyük bir sırrı gizlediği gitar çantasını açmaktadır. Bu kez hedefinde Meksika Devlet Başkanı'nı ortadan kaldırmayı hedefleyen Barillo vardır. Bir CIA ajanı da bölgeye gelerek kendi amaçlarını ön plana koyacaktır. Artık kanlı, intikamlı, sert ve heyecanlı bir yolculuğun fitili ateşlenmiştir.
  El Mariachi ve Desperado gibi çok izlenen filmlerin ardından gelen "Bir Zamanlar Meksika'da"nın yönetmeni yeniden Robert Rodriguez.

 2. 2 İpucu: Bu kadar, Ese. Artık hayaller ülkesine gidemezsin ya da Tweety’i yakalayamayan kediye inanamazsın.

  1. The Last Boy Scout (1991)
  2. Machete (2010)
  3. Blood in Blood Out (1993)
  4. Tangerines (2013)
  Doğru!
  Yanlış!

  Blood in Blood Out (1993)

  Blood in Blood out ya da diğer bir adıyla Bound by Honor 1993 senesinde çekilen polisiye ve dram filmidir. Film'in konusu üç genç Chicanosun yani Miklo Velka (Damian Chapa), Cruz Candelaria (Jesse Borrego) ve Paco Aguilar'ın (Benjamin Bratt) 1972'den 1984'e kadar süren hayatlarını konu alması. Vatos Locos East L.A.'de bulunan bir sokak çetesi ve üyeleri her gün Barrio'larında hayatda kalma savaşı sürdürüyorlar. Hikâye'nin dönüm noktası bir çete savaşından sonra Miklo'nun San Quentin hapishanesine ve Paco'nun ise askeriye'ye girmesinde olur.

 3. 3 İpucu: Ölüm asla hikayenin sonu değildir, her zaman bir iz kalır.

  1. Incendies (2010)
  2. The Skin I Live In (2011)
  3. The Sea Inside (2004)
  4. Once (2007)
  Doğru!
  Yanlış!

  Incendies (2010)

  İçimdeki Yangın (Orijinal başlığı: Incendies) yönetmenliği Denis Villeneuve'ün üstlendiği 2010 yılı çıkışlı Kanada yapımı dram filmi. Film Souha Bechara'nın hayat hikâyesi ve Wajdi Mouawad'ın aynı isimli dramasına dayanmaktadır.

 4. 4 Biraz zorlayalım, ipucu yok.

  1. The Best Offer (2013)
  2. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)
  3. Amores Perros (2000)
  4. The Counterfeiters (2007)
  Doğru!
  Yanlış!

  The Best Offer (2013)

  Virgil Oldman, sanat müzayedeleri ve antika dünyasında tanınan ve oldukça takdir edilen eksantrik bir sanat uzmanıdır. Yalnız bir adam olan Virgil kadınlar konusunda oldukça ilgisizdir. Sadece kadınlarla değil hayatında kimse ile yakın olmamıştır hatta tek yakın arkadaşı olan Robert’le bile. Virgil, altmış üç yaşına girdiği gün ailesinden kalan bazı sanat eserlerinin elden çıkarılmasını isteyen bir kadından telefon alır. Claire Ibbetson adındaki kadın, eşyalara değer biçmesi için Virgil’i eve davet eder. İşi kabul eden Virgil eşyaları görmek için gittiğinde Claire’i göremez. Çeşitli bahanelerle kendisini gizlemeye devam eden genç kadının bu durumu Virgil’in oldukça ilgisini çeker ve zamanla onun en büyük tutkusu haline gelir.

 5. 5

  1. Klass (2007)
  2. Education (2009)
  3. Ben X (2007)
  4. Los amantes del Círculo Polar (1998)
  Doğru!
  Yanlış!

  Klass (2007)

  Joosep'in okuldaki günleri sınıf arkadaşlarınca kötü mualeme görerek, hakarete ve fiziksel saldırılara uğrayarak geçmektedir. Bu gidişata kayıtsız kalamayan Kaspar'ın Joosep safına katılmasıyla beraber her ikisinin de hayatı dayanılmaz bir hal alacaktır. Estonya'nın 2008 yılı Oscar adayı.

 6. 6

  1. Valentin (2002)
  2. El Aura (1993)
  3. Medianeras (2011)
  4. Los amantes del Círculo Polar (1998)
  Doğru!
  Yanlış!

  Medianeras (2011)

  Dünyanın büyük metropollerinden birinde yaşıyorsanız, her gün yüzlerce insan görüp karşı komşunuzla bir an bile karşılaşmayabilirsiniz. Mariana ve Martin Buenos Aires'te modern kent yaşamının kaosu içinde hayatlarını sürdürmeye çalışan yalnız insanlardır. Martin evden neredeyse çıkmadan web tasarımı yaparak hayatını kazanırken, Mariana ise uzun süreli bir ilişkiden yeni çıkmış ama ayrılık acısını henüz atlamadığı bir dönemdedir. Bu kalabalık şehirde birbirlerine teğet geçen hayatlar yaşayan Martin ve Mariana kentin tesadüfler çarkına takılacaklar mıdır? Buenos Aires'li yönetmen Gustavo Taretto'nun ödüllü kısa filmlerinden sonra çektiği ilk uzun metrajlı işi olan yapım, modern zamanlara dair bir kent masalı...

 7. 7

  1. Great Expectations (1998)
  2. The Age Of Adaline (2015)
  3. Endless Love (2014)
  4. Buffalo '66 (1998)
  Doğru!
  Yanlış!

  Great Expectations (1998)

  Küçük ve sevimli bir sahil kasabasında kızkardeşiyle birlikte yaşayan sekiz yaşındaki Finnegan Bell, hayattaki tek mutluluğu resim yapmak olan, geri kalan zamanlarda ise kasabanın varlıklı ailelerinden birinin yeğeni olan Estella ile vakit geçirmekten mutluluk duyan öksüz bir çocuktur. Bir gün hapishaneden kaçan kelepçeli bir mahkuma yardım eden Finnegan, adamın zincirlerinden kurtulmasını sağlar ve bu olay küçük çocuğun evriminde büyük bir rol oynar. Aradan 10 yıl geçer... Eski aşkı Estella'ya tekrar kavuşmak isteyen Finnegan, genç kadını New York'ta ziyaret edecek ancak işler beklendiği gibi gitmeyecektir. Charles Dickens'ın aynı isimli ünlü romanından uyarlanan yapıtın yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron, başrollerinde ise Ethan Hawke, Gwyneth Paltrow ve Robert De Niro gibi ünlü simalar var.

 8. 8

  1. Step Sisters (2018)
  2. Across the Universe (2007)
  3. Wicker Park (2004)
  4. Immortal Beloved (1994)
  Doğru!
  Yanlış!

  Wicker Park (2004)

  Şikago'nun Wicker Park bölgesinde yaşayan Matthew birgün çalıştığı işyerinin penceresinden karşı kaldırımda en yakın arkadaşı Luke'a ait ayakkabı dükkanının vitrininine bakan bir kız görür. O dakikadan sonra artık Matthew onunla tanışmak için her yolu deneyecektir, ancak bu ilişkinin bütün yaşamını etkileyeceğinden haberi yoktur. Matthew ve Lisa birbirlerine aşık olurlar ve kader ağlarını örmeye başlar. Fakat bir gün Matthew eve geri döndüğünde Lisa'yı bulamaz...Sanki yok olmuştur Lisa! İki yıl geçer ve Matthew hayatını yeniden düzene sokmaya çalışırken arkadaşı Luke, bir kıza çılgınca aşık olmuştur...

 9. 9

  1. Crebinsky (2011)
  2. Que Pena Tu Familia (2012)
  3. Mientras Duermes (2011)
  4. Rusalka (2007)
  Doğru!
  Yanlış!

  Mientras Duermes (2011)

  Barcelona’da apartman görevlisi olarak çalışan Cesar, işi gereği her daire sakininin özel hayatına tanıklık etmektedir. Hayatı seven, neşeli bir kadın olan Clara ise özellikle ilgisini çekmektedir. Ama hayat olumlu bakan bu cana yakın hali Clara’nın başına hiç beklenmedik belalar açacaktır. Zira Cesar başka insanlara acı çektirerek tatmin olan bir psikopattır ve çevresinde en dayanamadığı şey mutlu insanlardır! Filmin yönetmenliğini [Rec] ve [Rec] ² filmleri ile hatrısayılır hayran kitlesi edinen Jaume Balagueró üstlenirken, senaryo ise Alberto Marini'ye ait. Başrollerde ise İSpanya sinemasının gözde iki oyuncusu olan Luis Tosar ve Marta Etura yer alıyor.

 10. 10 Unutulmaz bir soundtrack'e sahiptir.

  1. The Bridge on the River Kwai (1957)
  2. Papillon (1973)
  3. Brubaker (1980)
  4. Velvet Goldmine (1998)
  Doğru!
  Yanlış!

  The Bridge on the River Kwai (1957)

  Kwai Köprüsü'nde, Albay Nicholson’ın liderlik ettiği esirler, Kwai Nehri üzerinde bir köprü yapmaları için Japonlardan bir direktif alırlar. Albay Saito’nun köprüyü yaptırmaktaki amacı cephaneyi birliklerine kolayca dağıtmaktır. Albay Nicholson’ın elindeki tek kozu, yapılabilecek en iyi köprüyü yapıp kendi gururunu ve askerlerinin motivasyonunu körüklemek, yitirilen gücü ve kaybedilen özgüveni geri kazanmak olacaktır. Dönemin büyük yönetmenlerinden David Lean’in unutulmaz başyapıtı olan Kwai Köprüsü, Alec Guiness, Jack Hawkins ve William Holden gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla da ilgi çekiyor.

 11. 11

  1. Misconduct (2016)
  2. Heat (1995)
  3. Serpico (1973)
  4. Breakdown (1997)
  Doğru!
  Yanlış!

  Misconduct (2016)

  Hırslı genç bir avukat, büyük bir ilaç firmasının güçlü ve acımasız yöneticisine karşı önemli bir davayı üstlendiği zaman, bu genç avukat çok geçmeden kendini şantaj ve yolsuzluğa karışmış bir davanın içinde bulacaktır. Zirveye giden yolda alınan riskler konu alınıyor. Shintaro Shimosawa yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Josh Duhamel, Anthony Hopkins, Al Pacino gibi güçlü isimler yer alıyor.

 12. 12

  1. In the Bleak Midwinter (1995)
  2. Arsenic and old Lace (1944)
  3. L'Année Dernière à Marienbad (1961)
  4. The Cow (1969)
  Doğru!
  Yanlış!

  The Cow (1969)

  Film birçok köylünün seyirciye bakışıyla başlar. Yaşlılar, kadınlar, çocuklar birazdan bir şey olacağını anlatırcasına bakmaktalar. Köylerde hayvanların kaybolmaması için boyunlarına takılan zilin sesini duyuyoruz. Köy meydanının ortasında bir genç, başka birini yüzünü siyaha boyuyor, kafasına bir başlık geçiriyor. Adam korkulu, endişeli, kararsız bir halde bekliyor. Başına ne geleceğini kestiremiyor. Çocuklar bu iki kişinin etrafını sarmış, birazdan kendilerini eğlendirecek deliyi heyecanlı gözlerle izlemekteler. Filmin girizgahı bu şekilde seyirciyi selamlar. Köyde Hasan tek ineğin sahibi olmanın gururunu yaşmaktadır. Ona en iyi şekilde bakmakta, beslemekte ve doğum yapmasını beklemektedir. İneğin aniden ölümünü dostları şehre giden Hasan’dan gizlerler ve onun kaybolduğunu söylerler. Ancak Hasan bu haberle çöker. Aynı zamanda köyün tek ineği olan bu hayvan, evli ve çocuksuz olan Hasan'ın hayattaki en değerli varlığıdır. Hasan asıl dramı ineği öldükten sonra yaşar. Bundan sonra kendisini inek olarak hissedecektir.

 13. 13

  1. Il boom (1963)
  2. La Grande Bouffe (1973)
  3. Rocco and His Brothers (1960)
  4. I girasoli (1970)
  Doğru!
  Yanlış!

  I girasoli (1970)

  İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesinin üzerinden bir kaç sene geçmiştir. Film İtalya'daki Giovanna'nın (Sophia Loren) hikayesi ile açılır. Geçen yıllara rağmen hala binlerce kişiden haber alınmamıştır. Tam burada upuzun bir flashback ile onun ve eşinin hikayesi başlar. Giovanna kocasını askere gönderdiğinde daha bir kaç günlük evlidir.Askerden kaçmak için çok uğraşmış, akıl hastası numarası ile de başarılı olamamıştır.

 14. 14

  1. The Sound of (Music 1965)
  2. Eternity and a Day (1988)
  3. My Big Fat Greek Wedding (2002)
  4. Rembetiko (1983)
  Doğru!
  Yanlış!

  Rembetiko (1983)

  Tıpkı senin İzmir hakkında söylediğin gibi, birileri karar veriyor ve diğerleri bedelini ödüyor. İki savaş, iki ülke, iki erkek arasında kalmış bir kadının, Marika’nın hikayesidir Rembetiko. 1924 mübadelesinden başlayarak İkinci Dünya Savaşı sonralarına uzanan kısa bir Yunanistan tarihidir. Adı üstünde, bir ağıttır. Bir başka deyişle müzikaldir. Aslında ağıtla müzikal arasında ağıda daha yakın olandır.

 15. 15

  1. Dukhtar (2014)
  2. Confessions (2010)
  3. Mother (2009)
  4. The Chase (2017)
  Doğru!
  Yanlış!

  Confessions (2010)

  Kızı öldükten sonra yas tutan öğretmen bir annenin, kızının ölümünden sorumlu olan öğrencilere bunun hesabını sormak için soğukkanlı olarak intikam planını hazırlayacaktır. Kızının ölümünden sorumlu öğrenciler dünyada cehennemi tadacaktır. İf İstanbul kapsamında da gösterilen İtiraflar, insanın acımasızlığı ve gençler arasında çabucak yayılan o bulaşıcı delilik türü hakkında, ustaca çekilmiş bir film.

Dünya Sinemasına Ne Kadar Hakimsin? Tek Bir Kareden Filmleri Hatırlayabilecek Misin? 15 Soruluk Test

Created on
 1. Test Sonucu
  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result
 2. Test Sonucu

  Henüz yolun başındasın...

  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result
 3. Test Sonucu

  Hiç fena değil...

  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result
 4. Test Sonucu

  Gerçek bir sinemaseversin...

  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result
 5. Test Sonucu

  Sensin.

  Skorun
  Doğru!
  Share Your Result

Like it? Share with your friends!

134
117 shares, 134 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
6
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format