Çöpe Atılan Kitapları Toplayarak Kendi Sanatını Yaratan Adam:Mike Stilkey


102
172 shares, 102 points

2006 yılından beri kütüphanelerin gözden çıkardığı kitapları toplayan Mike Stilkey, çöpe atılacak kitapları kendi yorumuyla sanata çevirmeyi başarmış. “Kitaplar ölüyor. Çöpe atılanların sayısı çok fazla. Bu çılgınlık. Üzerlerine bir şeyler çizdiğim zaman onlara ikinci bir şans vermiş oluyorum.” sözleriyle kendini ifade eden  Mike’ın çalışmaları.

Çalışmalarında boya, renkli kalem, mürekkep ve lake kullanıyor. Bir de olağanüstü hayal gücü eklenince ortaya muazzam görüntüler ortaya çıkıyor.

Stilkey, ilk başlarda sadece diğer herkes gibi kitapların içine ya da kapaklarına çizim yapıyormuş.

Derken günün birinde, birdenbire gelen bir ilhamla eski kitapların sırtını kullanmaya ve bunları bir arada kullanarak tablolar ve heykeller oluşturmaya başlamış. 

İlk çalışması muazzam bir ilgi görmüş ve ertesi gün bir üniversite kendisiyle temasa geçerek 5000 eski kitaptan oluşan, kocaman bir heykel siparişi vermiş.

Sonrasında Amerika başta olmak üzere Fransa, İtalya, Çin ve İsviçre gibi ülkelerin çeşitli müzelerinde, üniversitelerinde ve diğer tesislerinde yer alan bir sürü kitap heykeli, tablo ve enstelasyon…

İşin güzel tarafı kitaplara hiçbir zarar vermemesi; sadece sırtlarını ve kapaklarını boyuyor ama içleri okunabilir kalıyor.

İnsanların yüzde birlik bir kısmının kitaplara zarar verdiğini sandığını düşünen Stilkey, onlara tüm o ciltleri kütüphanelerin atık depolarından ve hayır kurumu mağazalarından aldığını söylediğinde öfkelerinin nasıl da hayranlığa dönüştüğünü anlatıyor.

Bir keresinde Los Angeles kütüphanesine gidip atılacak kitaplarıın olup olmadığını sormuş. Onlar da hayır, yok demişler. Stilkey bunun üzerine eski kitapları nasıl kullandığını onlara açıklamaya başlamış. Tavırları hemen değişen kütüphaneciler onu koskocaman bir üst kata çıkarmış ve kendisine artık kullanılamayan, okunamayacak ya da onarılamayacak durumdaki binlerce kitabı hibe etmiş.


Like it? Share with your friends!

102
172 shares, 102 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
2
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format